פרקליטי אל גיי: המרכז הגאה נותן הכוונה משפטית

בעוד כמה שבועות תיפתח במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב לשכה שתיתן הכוונה משפטית ראשונית לחברי הקהילה בשאלות של אפליה וזכויות להט”בים

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

בשורה משמחת לחברי קהילת הלהט”ב: החודש תיפתח לשכה משפטית במרכז הגאה בגן מאיר, שמטרתה לספק הכוונה משפטית ראשונית לחברי הקהילה. מאחורי יוזמה זו עומדת עו”ד מיכל עדן, ששוקדת זה כשנה על הקמת מרכז משפטי לקהילה הגאה, שזו היא שלוחתו הראשונה. בשלב הראשון תופעל הלשכה על ידי עדן עצמה, ותהיה פתוחה לקהל מדי יום שלישי בשעות 18:00-16:00. בשלב מאוחר יותר ישתלבו בלשכה עורכי דין מתנדבים מהקהילה ומחוצה לה. עלות המפגשים היא סמלית: עשרה שקלים בלבד.

» מצעד הגאווה 2012 - לכל הפרטים» מה צפוי באירועי הגאווה 2012?

“אם היקף הפניות יגבר - נרחיב את שעות הפעילות שלנו”, מספרת עדן, “המטרה של הלשכה היא להיות כתובת לפניות ולהילחם באפליית הציבור הלהט”בי. כל מי שחווה אפליה כזו יוכל להגיע אלינו, לדווח עליה ולהסתייע בנו כדי להילחם בה. אמנם בינתיים לא מדובר בייצוג משפטי, אלא בייעוץ ראשוני בלבד, אך לא כל מקרה מגיע לבית המשפט ולעתים תכופות הבעיה יכולה להיפתר בדרכים אחרות”.

ייעוץ משפטי ראשוני לקהילה. מתוך קמפיין מצעד הגאווה 2012 (צילום: זיו שדה)

בהתאם לצרכים

לדברי עדן, הלשכה תנסה לסייע במקרים של אפליה להט”בית במקום העבודה, מול משרדי ממשלה, בדיור ובכל תחום נוסף שיידרש. מטרת הלשכה היא בין השאר לאסוף פניות ולייצר מאגר של נתונים סטטיסטיים על אודות הפגיעות השונות בחברי הקהילה. “אנחנו רוצים לראות ממה הציבור הלהט”בי סובל, ולמפות זאת גם על פי הקבוצות השונות בו – ממה טרנסג’נדרים סובלים? על מה מתלוננות משפחות חד מיניות?”, מוסיפה עדן, “לשם כך אני מתכוונת לשלב כוחות עם כל מי שיהיה מעוניין בכך”.

כדוגמה למקרה של סיוע משפטי שהלשכה תוכל לספק, מספרת עדן כי היא סייעה כבר בהכנת צוואה להורים של אשה לסבית, אשר אימצה את הילד של זוגתה, על מנת להתמודד עם האפליה בחוק הירושה, שלפיו ילד מאומץ לא יורש את קרובי משפחתו המאמצת, ובמקרה הזה את סבו וסבתו. כמו כן, הלשכה תנסה לתת מענה לשאלות כגון האם מיסוד הזוגיות סותר הטבות להורה יחידני, האם כדאי להתחתן בחו”ל ולהירשם בארץ, אילו תגמולים מגיעים לבני המשפחה הגאה במקרה של נכות, מוות או פציעה בעבודה, מהן הזכויות של הורים גאים וכו’. הלשכה תיחנך במרכז הגאה ב־20.6, בהשתתפות פרופ' אייל גרוס ועו"ד פרד הרץ, מומחה מארצות הברית לזכויות הקהילה. ליצירת קשר: michaleden@yahoo.com, 5252896.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ