עכבר מיקסים: סט של סנדקית הדראם אנ' בייס

עדי לב מסרבת להספיד את הז'אנר ומתגעגעת לארץ מרחוק

יוני שרוני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוני שרוני, עכבר העיר

סנדקית הדראם אנ' בייס בישראל. לא פחות. זה הכינוי שקיבלה עדי לב, ובצדק. אחרי הכל, היא זו שהתחילה פה בשנות ה־90, בחלל הגולם שמאחורי אלנבי 58, את המסיבות שלעתיד יקימו את הקולקטיב אינפיוז, ייקחו את תשומת הלב מהמסיבות במגה ברים וייסדו את המושג הנחשק והנשחק - אנדרגראונד. עם השנים העתיקה לב את מגוריה ופועלה בז'אנר להולנד, אך היא מקפידה לחזור לכאן לביקורים. ביום שישי בערב (1.6) היא תגיע ללבונטין 7 לערב דראם אנ' בייס, ולכבוד האירוע היא הכינה עבורנו סט לסדרת המיקסים. זו גם הזדמנות לשאול אותה איך היא רואה את ה"בייבי" שלה היום.

ז'אנרים אלקטרוניים אחרים תפסו את המשבצת המרכזית שהדראם אנ' בייס מילא בעבר. את מרגישה ירידה בכמות הקהל במסיבות באירופה ובארץ, או שדווקא השינוי הפך לגורם חיובי וגיבש גרעין מעריצים "אמיתי" יותר?"הדראם אנ' בייס תמיד סבל מתת־ז'אנרים אלקטרוניים ומטרנדים זמניים, שלקחו לו את תשומת הלב, לפחות מאז שאני זוכרת את עצמי מעורבת בתחום. בפעם־פעמיים הראשונות נורא דאגתי שהוא ייעלם, ומאוחר יותר הבנתי שזה טבעו של ז'אנר אלטרנטיבי אלקטרוני. בסופו של דבר, הרבה מאוד מהז'אנרים הללו מורכבים ממפיקים שמשתעשעים בתוכנות ובסאונדים חדשים, ויוצרים לעצמם מגרש חדש לשחק בו. במקרה של הדאבסטפ אני חייבת לומר שהז'אנר באמת התפתח וגדל מעבר למצופה, ולקח הרבה קהל לדראם אנ' בייס. אבל הגרעין המקורי באירופה נשאר ולא מתרגש יותר מדי. להיטי דראם אנ' בייס עדיין נמצאים בטופ 40 האנגלי. הדבר היחיד שמעציב מבחינתי זה שהדור החדש מתחנך על הגדרות לא נכונות ביסודן; למשל, לקרוא ל־Skrillex דראם אנ' בייס זו טעות חמורה".ובכל זאת, בכל כמה זמן מספידים את הז'אנר. "זה מצחיק, אבל יש לי רגישות בעניין. מי שמעז היום להצהיר הצהרות שכאלו לוקח סיכון גדול, וחייב להיות מאוד מאוד בטוח בעצמו. הדראם אנ' בייס כאן כדי להישאר, וזה לא ישתנה".במה שונים חיי הלילה של הולנד מאלה שבישראל? ולמה בעצם בחרת להתמקם דווקא שם?"הסיבות לכך היו שונות אבל המרכזית שבהן היתה להציב בפני עצמי אתגר בתחום התקלוט. אין לי ספק שזה היה צעד נכון. היום הולנד היא בסיס אם מצוין לנסוע דרכו ליעדים רבים באירופה. הרשת המקצועית שלי חזקה באירופה ואם אחליט לחזור לארץ יהיה לי קשה לשמור על אותה כמות ואיכות של הופעות. למרות זאת, אני מתגעגעת ומחפשת הזדמנויות לחזור. תל אביב היא ללא ספק אחת מהערים הכי שוות בעולם, מכל בחינה אפשרית. לגבי הולנד, חיי הלילה שלה שונים משל תל אביב. המון שמות עוברים בה בכל יום, מועדונים גדולים מארחים באופן קבוע ליינ־אפים ענקיים. האנדרגראונד קצת נבלע בתוך כמויות הפסטיבלים השנתיים (קיץ וחורף), אבל עדיין אפשר לתפוס מסיבות טובות. כרגע ההרגשה בהולנד היא שהכל עובד כמו מכונה משומנת ואין הרבה ריגושים, הפתעות או ספונטניות".

כיום רייבים בעיר הוצאו למעשה מחוץ לחוק, כשבעבר רייבים בחניונים ובשאר לוקיישנים מרגשים היו הלחם והמים של הסצנה. האם באמת יש משמעות כזו גדולה לחללים כאלו או שזו סתם התרפקות מיותרת? "אני לא חסידה  גדולה של המושג רייב. הלכתי לרייבים אמיתיים ולא חוקיים בלונדון ובאמסטרדם בין 96' ל־99', אבל היום ברוב העולם אין כבר רייבים. גם אני מעדיפה היום מועדונים איכותיים עם מערכת סאונד מכובדת. המוזיקה עצמה בונה את אווירת האנדרגראונד, לא הלוקיישן".אז מה הכנת עבורנו בסט?"בדרך כלל אני לא בונה סטים מראש. בתקופה האחרונה אני מתגעגעת וחוזרת לחומרים ישנים או לרמיקסים לחומרים ישנים, אבל אני גם חזק בשילובים של דראם סטפ, 4/4 והארדקור. פשוט תבואו לפה להולנד ותשמעו".

» עדי לב, ערב דראם אנ' בייס בלבונטין 7, מתחם גן החשמל, תל אביב. החל מחצות. מחיר: 40 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ