מירי רגב, תגובת נגד לתל אביביות

כשהתקשורת מגיבה לרגב באמצעות זעם מתפרץ או הדחקה לאזורי הנונסנס ולא טורחת להציג אלטרנטיבה, היא מעצימה את דמותה ומשאירה את הבמה לה ולמסריה

עומר שוברט, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומר שוברט, עכבר העיר

1. ביחידת דובר צה"ל לא הופתעו מכניסתה של מירי רגב לפוליטיקה מיד עם שחרורה. אבל כמה גבות כן הורמו שם כשהתברר שהיא מתפקדת דווקא לליכוד. זה לא שמישהו שם חשד שמדובר בשמאלנית יפת נפש, אבל פעולותיה ומהלכיה לאורך השנים גרמו לאנשים שעבדו איתה להאמין שמדובר באשת מרכז פרגמטית. בעיקר אחרי שעבדה בצמוד עם אריק שרון, שיווקה בלהט את ההתנתקות ולא בחלה במהלכי דוברות אגרסיביים נגד המתנחלים המתפרעים. אם היו צריכים להמר שם על המפלגה שבה היא תיקלט, השמות שהיו עולים היו קודם כל קדימה ומפלגת העבודה.

2. אבל מירי רגב בחרה ליכוד. ויותר משהיא בחרה כאן מפלגה, היא בחרה לעצמה דימוי שבעזרתו תוכל למקסם רווחים ציבוריים. לכן לא צריך לטעות בה, ובמקרה שלה אסור לייחס חשיבות גדולה מדי להתנצלויות הבדיעבד ולהתפתות לעסוק בסגנון ולא במהות. אמירותיה התקיפות בנושאי הפליטים והמפגינים מצפון תל אביב נגד יוקר המחיה ופעולותיה למען סיפוח ההתנחלויות לא נולדו מתוך סערת רגשות רגעית, וגם אם היה בהן אלמנט אינסטינקטיבי, מדובר באינסטינקט מחושב למדי.

3. כי מירי רגב החליטה למצב עצמה כתגובת נגד לתל אביביות. תל אביביות כשם קוד. תחת הקוד הזה נמצאים התקשורת השמאלנית והצעירים המפונקים ויפי הנפש מהרשתות החברתיות. הקוד הזה עושה הרבה רעש, אבל תמיד מובס בבחירות. ומירי רגב יודעת את זה. לכן היא מקפידה להיקלע לכל עימות בין התל אביביות לבין העולם שמנגד ולוקחת על עצמה באופן אוטומטי את ייצוגו של העולם שמנגד. ודווקא לה, שבתקופות מסוימות בחייה הסתובבה בחוגים המשיקים לאותו קוד תל אביבי (דוברת צה"ל, צנזורה, אהוד ברק) ושמכירה את כללי המשחק הנהוגים בו, קל יותר להנחית פגיעות מדויקות על עצביו החשופים. 

4. הקוד התל אביבי כבר מזמן הקיא את מירי רגב מתוכו. ההקאה נעשתה בצורה המהירה והמקובלת: הגחכה, היטפלות לסגנון והפיכתה לדמות קאלטית. אלא שמה שעובד כבר עשר עונות לארץ נהדרת, לא ינצח במלחמה הזאת. כי למירי רגב נוח שניטפל לסגנון, שנשקיע בממים אינטרנטיים יצירתיים ושנשרוף שעות בריטוש דמותה בפוטושופ. במובן מסוים, כל אלה עושים שירות יעיל למירי רגב. הם יוצרים זיהוי מוחלט בינה ובין המסרים שהיא רוצה להעביר והופכים אותה למייצגת הבולטת שלהם. אם תרצו, למייצגת הבולטת של התקופה.

5. קשה לא להתפרץ מול מירי רגב. תשאלו את אנשי המחאה, תשאלו את סתיו שפיר, תראו איך אפילו לונדון וקירנשבאום לא הצליחו להתאפק. אלא שהזעם האוטומטי לא משאיר מקום למסרי הנגד, ובסוגיות שעל הפרק לא חסרים כאלה. גם בנושא היחס הראוי לפליטים, גם בנושא המאבק הצודק של מעמד הביניים ובטח בנושא ההתנחלויות. כשאנחנו מגיבים למירי רגב באמצעות זעם מתפרץ או הדחקה לאזורי הנונסנס ולא טורחים להציג אלטרנטיבה, אנחנו מעצימים את דמותה ומשאירים את הבמה לה ולמסריה. ומי שלא רצה להתמודד איתה כחברת כנסת רעשנית ומעצבנת, עשוי בסופו של תהליך להפוך אותה למפלצת מאיימת עם סמכויות של שר.

קשה לא להתפרץ מולה. מירי רגב אצל "לונדון וקירשנבאום":

מלכת הרשת: הרגעים הגדולים של מירי רגב

במהלך הקריירה שלה ספקה דוברת צה"ל לשעבר, חברת הכנסת מטעם הליכוד מירי רגב, לא מעט פנינים ואמרות שנויות במחלוקת שחלקן הפכו ממש למטבעות לשון, וזכו לשלל חזרות פרודיות:

» בערב הפריימריז לליכוד, בבחירות 2009, מסתובבים רגב וארנון גלעדי, חבר מועצה מטעם הליכוד, בשוק הכרמל בתל אביב במסגרת כתבה לאולפן שישי של ערוץ 2. "התהליך הכלכלי של ביבי נתניהו הוא לטפל ולתת מענה לשכבות החלשות", היא עונה לכתב אילן לוקאץ' כאשר זה שואל אותה לגבי מדיניות נתניהו אשר כשר אוצר הטיל גזרות כלכליות. "אני נמצאת שם כדי לודא שזה יקרה". אשה בשוק הכרמל מגיבה לה: "אם ביבי יצא אני מוחקת אותו מהיסוד היות והוא שחט את כל המדינה את כל האנשים! אני הייתי מהליכוד!". רגב מנסה לפייס, תוך שמוש במה שהתברר בשבוע האחרון כמטאפורה החביבה עליה, מושגים מעולם הרפואה: "אני נולדתי בקריית גת, אני יודעת שלכולם כאב מה שעשה ביבי כשר אוצר, אבל את יודעת, כשיש פצע, ועושים ניתוח, זה כואב. היום אנחנו, הכלכלה של מדינת ישראל לא קורסת בזכות התכנית של ביבי נתניהו. עכשיו הוא יטפל בשכבות החלשות".

» בפגישה עם פעילי ליכוד בדימונה לפני הפריימריז, המתועדת באותה כתבה, מציעה רגב הצעה מעניינת כיצד לשקם תיירותית את הנגב. "אני מקווה שהליכוד יקח את העיר הזאת, וביחד עם האנשים המצויינים שיושבים פה, ועוד הרבה פעילים אחרים, יהפוך את דימונה למוקד עליה לרגל לא רק ישראלי אלא תיירותי עולמי, יש לכם פה נכס!", אומרת רגב ומתכוונת לכור האטומי. "צריך לעשות את זה בתיאום עם משרד הבטחון... ולבנות לא רחוק משם, במקום הכל כך סודי, הכל כך איכותי, הכל כך עוצמתי של מדינת ישראל לבנות ליד המקום הזה משהו אטרקטיבי לבני נוער, לצעירים וליהודים מכל העולם, שיבואו לדימונה. אני ארתם בכל דרך".

מה בן גוריון היה אומר על זה? מירי רגב בחדשות 2:

» בהצבעה אודות שלילת זכויותיה הפרלמנטריות של חברת הכנסת חנין זועבי ביולי 2010, עקב פרשת ספינת המרמרה בה לקחה זועבי חלק. רגב הקריאה פסוק מהקוראן: "אלו הם סימני ההיכר של של הצבוע הבוגד. הוא משקר בדיבורו, הוא מפר את הבטחתו, הוא בוגד באמון שניתן בו, תתביישי לך".

» במהדורת ערב חדש בספטמבר 2011 מתעמתת רגב עם אחמד טיבי, בעקבות הצטרפותו לאבו מאזן במשלחת הפלסטינית לאום. בעקבות פעולה זו העלתה רגב הצעת חוק לפיה חברי הכנסת צריכים להשבע אמונים לא רק לכנסת אלא גם למדינת ישראל כמדינה יהודית. "אחמד טיבי הוא סוס טרויאני בכנסת", היא אומרת במהדורת ערב חדש. "אחמד טיבי מייצג את העם הפלסטיני יחד עם ח"כ זועבי, שילכו לעזה. אני אצור מצב שחברי כנסת מהמגזר הערבי יבחרו את מי שבחר אותם. יש חופש ביטוי, ולא חופש מעשי". בהמשך העימות ביניהם קוראת רגב לטיבי בוגד. "אחד כזה אנחנו צריכים לתת לו ביטוי? ... הוא עוכר ישראל. זו פשוט בושה וחרפה... אתה פשוט בוגד". טיבי הזועם מבקש מהמגישים; "אתם מוכנים להשתיק את המתפרצת הזו? את מוכנה לסתום את הפה"? והנה עוד אמירה של רגב שנשמע עוד ועוד בהמשך בתגובה לטיבי- "אתה תדבר אלי בכבוד".   

"שילכו לעזה". מירי רגב בעימות עם אחמד טיבי:

» בסוף יולי 2011 מירי רגב מגיעה למאהל המחאה ברוטשילד ומתקבלת בקריאות "מה את עושה פה את בקואליציה. באת לצאת מגניבה?", ובהמשך מושלכת עליה כוס מים. "אני באמת מבינה את המצוקה שלכם. תגיד לי אתה סתום?" היא עונה את המשפט האלמותי למי שצועק עליה ויהפוך בהמשך למיקס של נוי אלוש. "הגשתי בשבוע שעבר הצעת חוק אתם לא נותנים לי לי לדבר. אתם עם החברים שלכם אתם הזויים כנראה", היא אומרת. העימות ממשיך עם ליף. "אני באתי לדבר ולא נותנים לי לדבר, את לא מייצגת את העם את מייצגת את השמאל הקיצוני", היא אומרת לליף. "הם צעירים שמאלנים קיצוניים. הם לא עוזרים לצעירים. היו להם ראסטות. הם נהיו אלימים ושפכו עלי מים. לא יפה להתנהג ככה. זה לא יפה. כולם עם ריח של אלכוהול מהפה", תאמר בהמשך.

ההמנון הראשון. המיקס של נוי אלוש על מירי רגב:

» בעימות טלוויזיוני עם סתיו שפיר באולפן ערב חדש אמרה: "לי קוראים פשיסטית ועושים לי אצבע משולשת שכמעט הוציאו לי איתה את העין ושפכו עלי מים זה היה מגעיל", אמרה שם. "זה היה מכוער.. התחושה היא של אנשים מכוערים ולא נחמדים, כמו שאמרו פעם על הפנתרים השחורים, כנראה שזה עבר אליהם. מצוקת דיור של כמה טרמפיסטים קיצוניים שרוצים לגור ברוטשילד. שיגורו בכפר שלם וקרית שלום".

"אני לא מאמינה שאני יושבת פה ומבזבזת את הזמן", אמרה שפיר. "תתנצלי קודם כל, חצופה, תתנצלי שהתנהגתם בצורה כזו אלימה", מגיבה רגב. ובהמשך, בתגובה לכך ששפיר כנתה את רגב "הגברת שלצידי": "אני חברת הכנסת מירי רגב. אני חברת כנסת תקראי לי בשמי חברת כנסת. לא אל תגידי לי גברת אני חברת כנסת תכבדי אותי למרות שלא בחרת בי ולמרות שכנראה אני גם לא הייתי רוצה שאחת כמוך תבחר בי. תקראי לי בשמי תכבדי אותי כחברת כנסת. אני לא גברת. את גברת. אני חברת כנסת". 

» בראיון לגיא לרר רגב אומרת לו "אני מרשה לך לקרוא לי מירי. אמא שלי אומרת. לא נורא, מירי, מיים זה ברכה".

» בהפגנת קואליצית הדרום בשבוע שעבר יצאה רגב בסנסציה האחרונה שלה, לעת עתה: "הסודנים הם סרטן בגוף שלנו. אנחנו נעשה את הכל להחזיר אותם חזרה למקום מוצאם". אחר כך ניסתה לסייג: "אמרתי שזו תופעה של סרטן בגוף האדם, לרגע לא אמרתי שהסודנים הם סרטן". בהמשך התנצלה רגב. מדבריה עולה כי ההתנצלות לא מכוונת למבקשי המקלט, אלא למי שנעלב מהאמירה, לדבריה "אותם אנשים שהרגישו נפגעים, שמוחים... האמירה הזו לא התייחסה לבני אדם אלא לתופעה. כולנו ממשילים דברים לתופעות אז בואו לא נתייפיף".

» ולקינוח, חם מהתנור, קטע וידאו שהעלתה רגב אתמול (רביעי) לרשת:

"חס וחלילה, לא השוויתי אותם לבני אדם". מירי רגב:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ