פינוי בינוי: מה עתידו של שוק בצלאל?

העבודות על פרויקט הנדל"ן העצום של יצחק תשובה בשוק בצלאל החלו השבוע: הסוחרים חוששים שזה הרמז שלהם לפנות את הבאסטה

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

בשבוע שעבר התחילו עבודות החפירה בפרויקט הנדל"ן היוקרתי שיוקם במתחם שוק בצלאל. יזמי הפרויקט הם חברת אלעד ישראל מגורים, שבבעלות יצחק תשובה וחברת צמח המרמן. הפרויקט יוקם בין הרחובות מכבי, טשרניחובסקי ובית לחם, והוא עתיד לכלול שני בנייני מגורים של תשע קומות, כאשר בבניין אחד שתי קומות מסחר ובבניין האחר קומה אחת. בבניינים יהיו 153 יחידות דיור של שניים-ארבעה חדרים, שמחיריהן יחלו בשני מיליון שקל. מתחת לפרויקט יוקם חניון ציבורי בתשלום ובו 300 מקומות חניה וכן חניון פרטי לדיירי הפרויקט. עוד יכלול המתחם רחבה ציבורית, שבה צפויים להיפתח סופרמרקט, חנות פארם, בתי קפה, חנויות מסחריות ושלושה גני ילדים. הבנייה צפויה להסתיים בעוד כארבע שנים.

» יואב לרמן: "הממשלה היא האויב הגדול ביותר של תל אביב" » איך שביל האופניים בשנקין הפך למקום חנייה?

"קהל היעד של הפרויקט הוא צעירים, למרות שבינתיים דווקא תושבי האזור בשנות ה־50 לחייהם הביעו יותר התעניינות", אומר רן המרמן, סמנכ"ל השיווק של הפרויקט, "זה למעשה פרויקט של התחדשות עירונית. ברחבה שתחת הבניינים תהיה כיכר פתוחה, והרחובות הצמודים יעברו שיפוץ מסיבי בתשתיות ויהפכו למדרחוב, שיהיה גם נעים יותר לעבודה לסוחרי השוק".

התחדשות עירונית? שוק בצלאל (צילום: אייל טואג)

גסיסה איטית

שוק בצלאל הוא חלק מהעיר הלבנה, שהוכרזה לשימור על ידי אונסק"ו, והפרויקט יוצא לדרך לאחר שנים של דיונים שונים בהתנגדויות שהוגשו על ידי הסוחרים בשוק ותושבי האזור. עתירה חדשה נגד הפרויקט הוגשה ביום חמישי האחרון לוועדת הערר של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בשם סוחרי שוק בצלאל ותושבי הרחובות הסמוכים. במסגרת הפרויקט נאלצו להתפנות שני דוכנים, והסוחרים הנותרים חוששים שהעבודות האינטנסיביות יבריחו את הקונים וכך יגסוס השוק לאטו, גם ללא מדיניות פינוי פורמלית של העירייה. כמו כן חוששים הסוחרים מהפתיחה של החנויות היוקרתיות ברחבת המתחם שעלולות להאפיל עליהם. על כך אומר המרמן כי לדעתו החנויות החדשות לא יאפילו על השוק ועל העסקים באזור אלא יביאו אליהם יותר תנועה.

אבל רוב תושבי האזור אמביוולנטים לגבי הפרויקט, וכך גם אנשי מקצוע רבים. "הייעוד המקורי של הקרקע הוא עבור שטחי ציבור", אומר מהנדס העיר לשעבר, ישראל גודוביץ', "בשנות ה־90 התקבל היתר ליעד את האזור למגורים על פי חוק הווד"לים, שקבע שיש חוסר בשטחי מגורים בעקבות העלייה המסיבית מברית המועצות. אבסורדי שעל סמך ההחלטה החפוזה הזו מלפני 17 שנה, שפג תוקפה, התקבלה ההחלטה להקים במקום פרויקט כזה, והקרקע הציבורית נמכרה ליזמים פרטיים. זה לא טבעי, בתוך עיר היסטורית שיש לה כללי חיות צנועים משלה, באזור שהוכר כשטח לשימור, לדחוף שני בניינים כאלה עם קומה מסחרית וחניון עצום. זה כמו לדחוף לגוף של תינוק לב של פיל. הרחובות הצרים לא בנויים לעומס כזה של תושבים ורכבים". לדעתו, העובדה שהאזור הוכר כשטח לשימור פוספסה לחלוטין. "המשמעות של עיר לשימור היא לא שימור חזית של בניין כזה או אחר אלא שימור המרקם העירוני", הוא אומר, "הפרויקט הזה הוא אורבניסטיקה שגויה, ומן הראוי שהיו מייעדים את הקרקע העירונית הזו לדיור לצעירים". 

אורבניסטיקה שגויה. שוק בצלאל (צילום: אייל טואג)

בלי אופי

"השוק יגסוס בארבע השנים של הבנייה", אומר אלי שם טוב, בעל חנות ותיקה בשוק ללבני נשים, "מאז תחילת הבנייה המכירות ירדו ב־50 אחוז. כשיגיעו לחנות שלי הבנייה תיעשה ממש בצמוד לה, וכבר עכשיו יש קשיים בפריקת סחורה. אמנם לא היתה מדיניות פורמלית של פינוי החנויות, אבל העירייה לא סיפקה לנו שום דרך להתמודד עם הבנייה. יש חוסר ודאות גדול מאוד וחששות שהשוק ייסגר, ואני בספק כמה מאיתנו יצליחו לשרוד. העירייה היתה צריכה לשפץ את השוק ולשים בו גגונים, כמו שוק התקוה, וכמו מתחמי שוק חיים בכל העולם. אי אפשר לתת לאזור עירוני שלם לגסוס ככה".

גם תושבי השכונה הוותיקים אינם מרוצים משינוי האופי שלה. "הולכים לבנות פה שכונה סגורה שמנותקת ומתעלמת מאופי הרחוב", אומרת טלי מדיין, אדריכלית שמתגוררת ברחוב בית לחם כבר 20 שנה, "יכלו להקים אותו מספר של יחידות דיור בבניינים נמוכים וצנועים יותר. העובדה שערך הדירה שלי יעלה ממש לא מעניין אותי, ואני מתכננת לעזוב. מי שבחר לגור כאן עשה את זה בגלל שזה מרכז עירוני ועממי, לא מתוך רצון לגור בשכונה בורגנית ויוקרתית כמו בצפון החדש או בבנייני יוקרה על שפת הים. האוויר והאור שיש פה כיום ייחסמו, שוכרים צעירים לא יוכלו לעמוד בשכירות יותר וגם העסקים הפשוטים והשכונתיים בקינג ג'ורג' לא יצליחו לשלם את שכר הדירה שיתייקר. זה סוג של אונס".

יואב לרמן, שחתום על עוד בלוג תל אביבי, דווקא בעד הפרויקט, וסובר שהבעיה המרכזית בו היא החניון. "בעיר דינמית טבעי שאזורים מסוימים יתייקרו יותר", הוא אומר, "בהדמיות רואים הרבה אנשים ברחבה אבל היא לא תהיה תוססת כפי שהם חוזים אותה, כי לא ניתן לבנות שטח ציבורי עם עצים מעל חניון". מהעירייה נמסר: "השטח שבו פועל שוק בצלאל הוא שטח פרטי השייך לבעלי העסקים ולדיירי הבניינים, והשוק ימשיך לפעול. הפרויקט צפוי לתרום לפיתוח ולהתחדשות העירונית. כמו בכל מקום אחר בעולם שבו מתקיים שוק חופשי, נקבעים המחירים על פי היצע וביקוש. מחויבות העירייה היא פיתוח המרחב הציבורי ובניית מבני ציבור, גני ילדים וכו'. מחויבויות אלו היו תנאי לאישור הפרויקט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ