בידיים שלהם: צעירים תל אביביים לוקחים את ניהול ועד הבית

לאחרונה יותר ויותר צעירים לוקחים על עצמם את הטיפול בבניין המשותף. מה הם מרוויחים מזה?

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

עד לא מזמן ועד הבית בדרך כלל נגבה על ידי דפיקה בדלת של אחד הפנסיונרים החביבים שמתגוררים בבניין. אבל לאחרונה בבניינים רבים בעיר, הפנסיונר התחלף לפתע בבחור או בחורה בשנות ה־30 או אפילו ה־20 לחייהם, שלקחו על עצמם את המשימה הלכאורה משמימה של איסוף הכספים לאחזקה, לניקיון ולגינון.

על פי נתוני האגודה לתרבות הדיור, המציעה ייעוץ, הכוונה וגישור בין דיירים לוועדי בתים, בשנת 2012 חלה עלייה משמעותית בתל אביב בהצטרפות של ועדי בתים המנוהלים על ידי צעירים. אם בשנת 2011 הצטרפו לאגודה בתל אביב 82 בתים המנוהלים על ידי צעירים, ב־ 2012 , כאשר עדיין לא עברה מחציתה, כבר הצטרפו יותר מ־200 כאלה. “הוועדים החדשים מורכבים כמעט באופן שווה משוכרים ומבעלי דירות צעירים”, אומרת מיכל קאופמן, רכזת פניות הציבור של האגודה, “הצעירים מבינים שאם הם רוצים שהבניין יהיה מטופח ושדברים ינוהלו כמו שצריך, הם צריכים להיות מעורבים יותר. בעיקר רואים את התופעה הזו במרכז ובצפון העיר, וכן בשכונות שיש בהן בנייה חדשה. אבל גם בדרום ובמזרח העיר. ביד אליהו למשל, רואים יותר ויותר חבר'ה צעירים שמנהלים את ועדי הבתים בבניינים שבהם הם מתגוררים”.

העולם שייך לצעירים

“לקחתי על עצמי את נושא ניהול ועד הבית משום שרציתי לקדם את שיפוץ הבניין שלי”, אומרת תמר זיו, בת 30, שמתגוררת בדירה בבעלותה בבן גוריון 1, בבניין שהוכרז מבנה מסוכן על ידי העירייה. “לפני כן ניהלה את הוועד גברת מבוגרת, שבזמן הניהול שלה כלל לא עלתה יוזמה לשפץ את הבניין, ואם לא הייתי לוקחת את זה על עצמי זה לא היה נעשה. הבנתי שאם אני רוצה שלנכס שבבעלותי יהיה ערך, כדאי שאקח על עצמי את היוזמה לשפץ את הבניין”.

הכל נשאר בתוך הבניין. "קרובים, קרובים" (צילום מסך)

העבודה כוועד בית לא קלה והשיפוץ המיוחל עדיין לא החל, אך זיו אומרת שלא היתה מוותרת עליה. “זו עבודה שרוב הדיירים לא מעריכים ושלא מקבלים עליה פידבק”, היא אומרת, “יש הרבה דיירים ולכל אחד יש רצון ואינטרסים משלו, ולא כולם משתפים פעולה. בעניין זה האגודה לתרבות הדיור סייעה לי עם משפחה שסירבה לשלם את דמי ועד הבית, למשל. נעשיתי מעורבת”.

“מלבד העובדה שהאוכלוסייה הוותיקה בתל אביב מתמעטת, לצעירים יש יותר כוחות פיזיים ונפשיים, וגם יכולת טובה יותר לתקשר עם כלל הדיירים בבניין מאשר למבוגרים”, מסכמת קאופמן את הסיבות והיתרונות למעורבות הצעירים, “הם נעזרים באגודה בנושאים כמו רדיפה אחרי סרבני תשלום או כתיבת מכתבים. לוותיקי הבניין הפנסיונרים אולי יש יותר זמן, אבל הצעירים מצליחים לנהל את העניינים בקלות רבה יותר כשזה מגיע לסידורים באינטרנט או במשרדים של הרשויות”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ