מניפה את דגל: ריי שגב נאבקת בעריצון הרזון

פרויקט מיוחד: ריי שגב, דוגמנית במידה אחרת, רוצה שכולם ישלימו עם הגוף שלהם

ריי שגב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריי שגב, עכבר העיר

משטור הגוף הוא מונח שטבע הפילוסוף מישל פוקו לפני כמעט 40 שנה, אבל הוא מתאים לתקופתינו יותר מתמיד. תקופה בה הכישרון הבולט ביותר הוא היופי, תקופה בה אין גבולות והשאיפה למושלם הופכת אלימה מרגע לרגע.

אני מניפה את הדגל מתוככי תעשיית האופנה ב"דון קישוטיות" חסרת תקנה. אני קמה למלחמה בתחנות הרוח יום יום, מבקשת להשמיע את קולן של 98% מהנשים שלא נמצאות בטווח מודל היופי ו-45% שנמצאות בדיאטה בכל רגע נתון. רוצה לשאול מדוע יש נתק כל כך גדול בין גוף פורה לגוף אירוטי בתקופתינו? והאם זאת בעצם הדרך הבטוחה ביותר להשאיר את האשה קטנה, שקטה וחלשה כמו שהיתה לפני ששוחררה מהמחוך וקיבלה זכויות?המחוך הזה לא נעלם והוא משמש כמטאפורה למישטור הגוף דרך מוסכמות חברתיות שמשתנות לאורך המאות האחרונות, דרך יחסים דתיים בין פרסום לאופנה ודבקות במודל גוף נערי, בשונה ממודל נשי מסורתי.

בשבוע האופנה האחרון ביקשתי להתאפר לפני העליה למסלול בתצוגה בה השתתפתי. המאפרת לא הבינה לראשונה מי אני ואחר כך היא התייחסה אליי, בדומה למלבישה ולמעצבת השיער, כ"דוגמנית ה-21". הן חשבו על המספר הזה כיוצא דופן במספר הדוגמניות בתצוגה, ואולי התייחסו לגוף שלי, כחריג בנוף הדוגמניות הדקיקות. אני חשבתי על המאה ה-21.אפשר גם אחרת. ריי שגב (צילום: רונן פדידה / גילי חן)

הכלי שלי הוא האינטרנט. מהפכת המידע פותחת היום בפני כל אדם, גם ילדה בודדה מעיר שכוחת אל, את האפשרות לפרסם, לשתף ולהביע את עצמה. וזה בעצם פלורליזם: כשיש במרחב ריבוי של מבעים שמאפשר לאדם ליצור ולהעז באומץ, כי זה קל ואפשרי היום וכי המחוך הזה לוחץ וכואב מידי. אני מניפה את הדגל כדי לדבר על השינוי שהעולם עבר ועוד עובר; העשיר השמן עם הקמח הלבן מול העני השמן החדש; ציור פורטרטים בסלון של רוזנים במאה ה-16 מול בובות ברבי בגדלים בלתי אפשריים; המהפכה התעשייתית, מהפכת המידע ואיך זה משפיע על הילדות של כולנו; והקשר בין הכנסיה והנצחת היחס הזה בין דת למוסכמה.

אני מניפה את הדגל כדי לספר את הסיפור האישי שלי, את הילדות שלי, את החיים שלי. הפרעות האכילה שלי, השלמה עם הגוף שלי, הבחירה שעשיתי כשהחלטתי יום אחד להיות דוגמנית שונה, שעושה שינוי בעולם בו כולן רוצות להיות שכפול של הדגם המושלם ואין גבול למרדף הזה. יש עוד מאבקים רבים שנשים צריכות להוביל ולנצח, אלימות בנשים, שיוויון נשים בבית ובעבודה, אמהות חד הוריות ועוד, אאבל אני בחרתי להניף דגל מאבק זה עם קו מחשבה אחד. אני, אישה. ולא משנה מה משטרת האופנה חושבת. אתן, נשים. כי זה מה שאתן.

ריי שגב היא דוגמנית, מיוצגת על ידי סוכנות "יולי" ובעלת בלוג בשם RayPlus

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ