תחנה אחרונה: האם מתחם התחנה בסכנת נטישה?

בעלי העסקים במתחם התחנה מיואשים מחוסר התנועה במקום, מהקנסות בשבת ומהתחרות הקרבה עם מתחם שרונה. רגע לפני שהם נוטשים את הספינה, הם מתאגדים כדי לנסות ולמצוא פתרון

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

בשבוע שעבר, יום בהיר ושמשי, מהראשונים בעונה, המרחבים של מתחם התחנה היו ריקים. גם מעט האנשים שפקדו את המקום לא היו תל אביבים, אלא בעיקר מבקרים מחוץ לעיר וקבוצה של תיירים אמריקאים. המתחם, שעורר הייפ עצום עם פתיחתו באפריל 2009, לא תפס כמרכז בילוי מרכזי עבור המקומיים, למרות ההשקעה העצומה והחנויות הייחודיות שנפתחו בו.

» איך הרס מתחם התחנה את גן החשמל?» סיעת מרץ הפעילה תחבורה ציבורית בשבת

בעלי העסקים מתמודדים הן עם האטה של המכירות והן עם דוחות יקרים מהעירייה (כ־1,000 שקל) על פתיחה בשבת, ושוקלים את הצעדים הבאים שלהם כחלק מהמתחם. “יש ירידה של כ־30 אחוז במכירות בחודשים האחרונים”, אומרת המוכרת לאורה גולדפדר מהחנות לאלו תכשיטים, “אני עובדת במקום שנה, ויש פחות התלהבות בחודשים האחרונים מאשר בתחילת התקופה שבה עבדתי כאן. אנחנו מקווים שהקיץ ישפר את המצב”.

מקווים לשינוי. מתחם התחנה (צילום: גרדה גלזר)

אירועי עירייה כן, חנויות לא

כהתחלה של פתרון, התאגדו כמה עסקים על מנת לחשוב על הצעדים הבאים לשיפור המצב במתחם, בראש ובראשונה על דרך פעולה נגד הדוחות שהם מקבלים מהעירייה על פתיחה בשבת. “כולנו פתחנו בתחנה כי חלק אטרקטיבי בחוזה היה האפשרות לפתוח בשבת”, אומר יובל אברמוביץ’, מנהל חנות המזכרות מייד אין טי.אל.וי, “במשך תקופה ארוכה היינו מחויבים לפתוח בשבת גם בחורף, כשהיו סופי שבוע קרים והיה פה יחסית ריק”.

בספטמבר בעלי העסקים קבלו מייל מחברת ויטניה, שמנהלת את המתחם, שלפיו החובה החוזית לפתוח את העסק בשבת בוטלה. “צריך שמישהו ייקח אחריות על הנושא הזה, העירייה או החברה המנהלת. אם שינו את החוזה שלי, שיורידו לי בשכר הדירה. כשפתחתי את החנות שלי כאן היה לי נכס שכמעט חתמתי עליו בשבזי, ונושא השבת הוא מה שגרם לי לחתום בתחנה”, אומר אברמוביץ’. בשבת לפני שבועיים קיבלו לראשונה גם מסעדות ובתי קפה קנסות מהעירייה. אברמוביץ’ אומר כי הדיבור הפנימי בין בעלי העסקים הוא על מעבר ללוקיישנים אחרים במידה שהמצב לא ישתפר, ומציין את העזיבה של המעצב יוסף, חנות הבגדים סקטצ’רס וחנות עתיקות. “למרות שנפתחו במקומם עסקים חדשים, אם המצב ימשיך יהיה קשה להמשיך ולפעול כאן”, הוא אומר, “יש כאן פעילויות שמתקיימות בחסות העירייה בשבת. אי אפשר לעשות איפה ואיפה. בסופו של דבר העירייה תוקעת לעצמה מקלות בגלגלים, כי אם אין חנויות ומסעדות פתוחות בשבת זה מוריד מהאטרקטיביות של המתחם”.

נוסף על החנויות שנסגרו נפרד מתחם התחנה גם מהשוק האורגני שהתקיים בו מדי שישי והיה גורם משיכה חשוב למבקרים. “השוק הפסיק לפעול מאחר שהאיכרים עצמם, המגיעים מרחבי הארץ, התקשו לעמוד בהוצאות הדלק, כי מספיק יום חלש שיש בו גשם והמכירות מצטמצמות מאוד”, אומר גורם בהנהלה.

נפרדים מהשוק האורגני. מתחם התחנה (צילום: ענת מוסנברג)

העשב של השכן

מעל החנויות מרחף גם החשש מפני הפתיחה הקרובה של המרכז המסחרי בגני שרונה בסוף השנה, שיהיה ככל הנראה בעל אופי דומה למתחם התחנה. “אני שומעת בסביבה שלי דיבורים על שרונה, והמתחמים יהיו מיועדים לקהל יעד זהה או דומה”, אומרת דפנה, מנהלת החנות של מיכל נגרין במתחם התחנה. עופר שח”ל, יו”ר אחוזות החוף, החברה ששיפצה ותתפעל את שרונה, משדר את המסר שיש מקום לשני המתחמים בעיר. “המתחמים דומים, גם שרונה הוא מתחם של טמפלרים ויש בו בניינים לשימור, ויהיה בו תמהיל דומה של מסעדות וחנויות אופנה”, הוא אומר. בסופו של דבר כל הגורמים הללו, סובר שח”ל, משניים. “צריך לבחון את ההתנהלות העסקית של המקום עצמו”, הוא אומר, “התחרות אכזרית אבל מי שטוב מצליח, בלי קשר למיקום ולתנאים שלו”. “עובדים מטעם העירייה עצמה באים לעשות כאן עבודות תחזוקה בשבת”, מוסיף אותו גורם בהנהלת המתחם, “אנחנו כפופים להחלטות של העירייה ועושים את המקסימום על מנת לשמור על האטרקטיביות של המתחם שבעה ימים בשבוע, כפי שנחתם בחוזה איתנו. במקום יש שני מבנים שעומדים ריקים מאז שתם השיפוץ, כאשר העירייה יכולה להשכיר אותם לעסקים. אנחנו מנסים להביא לכאן פרויקטים ייחודיים, וחתומים על כך שאין לנו רשתות מסחריות גדולות אלא עסקים ישראליים קטנים ברובם. רשתות כאלה הן משענת כלכלית עבור קניונים סגורים, שיכולים לעבוד 365 ימים בשנה בניגוד אלינו, שחלק מהזמן מוגבלים בגלל מזג האוויר”. 

מנסים לעשות פרויקטים ייחודיים. מתחם התחנה (צילום: יח"צ)

מהנהלת המתחם נמסר: “אל מתחם התחנה מגיעים אלפי מבקרים מדי שבוע, הנחשפים למגוון החנויות המצויות במתחם. על מנת לעודד תיירות באתר ולשפר את איכות חייהם של תושבי האזור, ומתוך הבנה לצורכיהם של בעלי העסקים, מקיים מתחם התחנה אירועי תרבות רבים המיועדים לקהל הרחב. הנהלת התחנה עושה כל שביכולתה על מנת לעודד תנועה ערה במתחם, ותמשיך לפעול על מנת לשמרו במרכז התיירות של תל אביב”.מהעירייה נמסר: “העירייה נוקטת במדיניות שוויונית ומידתית בנושא אכיפת פעילות עסקים בשבת. חוק העזר העירוני מאפשר הפעלת בתי קפה, מסעדות ומקומות תרבות, לרבות בתי קולנוע, אך אינו מאפשר מסחר, ולכן ניתנים קנסות באופן מידתי. העירייה פירסמה מודעה לקבל הצעות לשימושים במבנים הריקים במתחם. אחרי פסח תיסגר הרשימה, יוזמנו המציעים וינוהל משא ומתן. העירייה פועלת כל העת ליצירת אירועים ומופעים המושכים קהל רב למתחם ומסייעים לעסקים בו. מתחם שרונה מתעתד לפעול בדומה למתחם התחנה, והוועדה המקומית מתערבת בהחלטות בנוגע לקביעת תמהיל השימושים בו, וזאת כדי לשמור על הצביון והמאפיינים של כל מתחם”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ