לא מוותרים: המחאה החברתית מתקאמבקת בכיכר רבין

לאט ויחסית בשקט מתחדשת המחאה החברתית מדי ערב בכיכר רבין. סתיו שפיר ודפני ליף עדיין לא נראו בשטח

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

לאחר שעמדה בחודשי הקיץ שעבר סגורה לרגל שיפוצים, חזרה כיכר רבין המשופצת למלא את תפקידה המסורתי כמקום האיסוף של עצרות, והשנה, שלא במפתיע, כמוקד המחודש של המחאה החברתית. “זו לא מחאה, זה מאבק”, אומר תמיר חג’ג’, חסר בית שהיה פעיל מרכזי במאהל כפר סבא בקיץ האחרון ומהדמויות הבולטות בכיכר שמאוכלסת בימים האחרונים על ידי פעילים. “סיימנו להיות נחמדים. אנחנו זה לא דפני ליף”, הוא אומר, “אנחנו נגיע לכל בית של שר או ממונה, בדיוק כפי שאנחנו מפגינים כאן, מתחת לאף של עיריית תל אביב. בבאר שבע איימנו בהבערת בלון גז כשרצו לפנות משפחה מהבית שלה”.

» סתיו שפיר: "בקרוב נצא במאבק ציבורי חדש"» דפני ליף: "כל מפלגה שתצא מהמחאה החברתית תהיה כישלון חרוץ"

עם הרבה רוח לוחמנית

מלבד הלוחמנות של חג’ג’ ניתן לזהות באוויר, גם אם בצורה מינורית יותר, את רוח הפעלתנות שפקדה את הימים הראשונים של מאהל רוטשילד. מאז יום שישי הלכה וגדלה כמות האנשים שזרמו לכיכר, שהתחילה מ־120 איש בשישי בלילה והגיעה עד עכשיו למאות אנשים שמגיעים מדי ערב. בשבת, יחד עם ההפגנה על התייקרות הדלק, עברו בכיכר 1,500 איש, והתאריך הבא על הלוח הוא 1 במאי, שבו מתוכננת הפגנה גדולה. מאז חידוש הפעילות פקדו את הכיכר גם זרם של פוליטיקאים וחברי מועצה משלל המפלגות, בעיקר מקדימה וממרצ. גם היחצן רני רהב ביקר בתחילת השבוע, וזכה לתגובה זועמת מצד הפעילים. בין המעורבים ניתן לראות ותיקים כמו יגאל רמב”ם והפעילים המרכזיים מרוטשילד של הקיץ שעבר, אורן פסטרנק וברק סגל. לאחר ההתכנסות הראשונית מדי יום בשמונה בערב ממשיכים המפגינים לפעולה כלשהי, לרוב של ירידה לכבישים וחסימה קצרה של צמתים באזור אבן גבירול, דיזנגוף ואלנבי. בינתיים הצליחו הפעילים להימנע ממעצרים, למרות שהסיירת הירוקה מפקחת מקרוב וכבר החרימה ציוד שינה.

כרגע לא מראות נוכחות. דפני ליף וסתיו שפיר (צילום: ניר קידר)

“המטרה השנה היא לשמור על המבנה הרחב”, אומרת הפעילה נילי לרנר, “הסיבה שהמחאה תקועה היא בגלל שבא מישהו אחד ומנסה להנהיג את השאר עם תוכנית כזו או אחרת. המטרה השנה היא התארגנות, שלא ייצא מכאן מנהיג כזה או אחר”. ואיפה באמת מצויות ליף ושפיר שחזרו בתחילת השבוע לארץ? “יצרנו איתן קשר בפייסבוק והן אמרו שיבואו, אבל לא שמענו מהן כל כך מאז, ונפעל גם בלעדיהן”, אומר רוי פלח בן ה־14, בין יוזמי ההתארגנות בכיכר, יחד עם שני חבריו, אור אקטע ורוי שורץ. “לא צריך לזלזל”, אומר אקטע, שכבר למד דבר או שניים על פוליטיקה, ומוכר לכם בוודאי כילד המחאה שהתמודד בקיץ שעבר ב”אחד נגד מאה”. “אני בקשר טלפוני עם ליף כל הזמן”, אומר הפעיל אורן פסטרנק, וגם תמיר חג’ג’ מציין מילות חיזוק שנשלחות לו מצד שפיר ואומר שהשתיים ופעילים הקשורים בהתארגנויות שלהן מתכווננים להגיע ברגע שיתפנו ממחויבויות קודמות.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ