סתיו שפיר: "בקרוב נצא במאבק ציבורי חדש"

שלל שמועות רוחשות סביב מחנה סתיו שפיר וכוונתה להשתלב בפוליטיקה הארצית ולרוץ לכנסת בבחירות הבאות. מה באמת קורה שם?

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

מאז שהתפצלו דפני ליף וסתיו שפיר, שתי מנהיגות המחאה החברתית הבולטות, לשני מחנות שונים, גועשות שלל סברות והשערות לגבי תוכניותיה הפוליטיות לכאורה של האחרונה. התנועה החברתית, שהוקמה על ידי שפיר בשיתוף עם יונתן לוי ואלון לי גרין, פעיל חברתי שהיה עוזר פרלמנטרי של דב חנין עד לאחרונה, מצהירה על עצמה כתנועה א־פוליטית. מטרתה היא לגבש אלטרנטיבה רעיונית לפעילות השלטונית בנושאים שונים כמו מערכת החינוך וחלוקת הון. חברי התנועה יושבים בחודשים האחרונים במשרד בדיזנגוף סנטר שניתן להם על ידי מכון הכושר ג'ימי. "יושבים שם פעילים של המחאה", מספר גרין, "אבל הוא משמש גם צוותים שלא קשורים ישירות אלינו. כמו כן מגיעים לשם צוותים של עיתונאים זרים שמגיעים מחו"ל לראיין את הפעילים. הוא משמש את התנועה החברתית לפעילות שוטפת של ארגון כנסים ברחבי הארץ ותיאומים". ממשפחת פילץ, מבעלי הסנטר שמכון ג'ימי בבעלותם, נמסר כי המשרד ניתן לתנועה מתוך "רצון לשמור על גחלת המאבק החברתי הצודק, בו תמכה המשפחה מתחילתו. הקצאת המקום עבור התנועה נועדה לתרום להמשך המחאה החברתית שהתעוררה בקיץ".

» דפני ליף: "כל מפלגה שתצא מהמחאה החברתית תהיה כישלון חרוץ"» העיתונאי שמאחורי הנאום של דפני ליף» "המקור": מנסים לפצח את דפני ליף

בדרך למעלה

בקרב פעילים רבים, ביניהם כאלה המקורבים לשפיר, עולה התחושה כי התנועה החברתית אינה התחנה האחרונה במסלול שלה, אלא הכנסת, וההערכות כיצד תעשה זאת שונות. שתי האופציות המרכזיות, לדעת הפעילים, הן ריצה במסגרת מפלגה עצמאית או חבירה למפלגת חד”ש, שאליה מקורבת שפיר.

שתי דרכים, מחאה אחת. סתיו שפיר ודפני ליף (צילום: ניר קידר) 

“השאיפה של שפיר היא להיכנס למערכת ולהשפיע עליה מבפנים, לא דרך אופוזיציה וחקיקה רגילה אלא לשנות את שיטת המשטר בצורות יותר רדיקליות מבפנים”, מתאר פעיל מרכזי בעקבות שיחות שניהל עם שפיר, “ניתן לראות את המעורבות של חד”ש בפעילות של התנועה החברתית, כך שאם שפיר לא תקים מפלגה עצמאית - השותפה היחידית האפשרית שלה מבחינה ערכית היא חד”ש. חד”ש ירצו לצרף אותה לשורות שלהם בגלל הירידה בכוח שלהם בכנסת, ולשפיר יהיה קל יותר להצטרף למפלגה קיימת מאשר להקים חדשה מאפס”. פעיל מרכזי אחר, שהיה ממובילי המחאה בקיץ, דווקא סובר שההתארגנות תהיה עצמאית. “לפעילים חברתיים יש חושים חדים”, הוא אומר, “וכולם מרגישים שסתיו מכוונת לפוליטיקה, ובמוקדם או במאוחר היא תקים מפלגה חדשה”. גרין מצידו מכחיש בתוקף: "כל ניסיון לקשר אותנו לתנועה פוליטית כזו או אחרת הוא ניסיון לעשות לנו דה לגיטימציה, ויש גורמים שמעוניינים בזה".

הפעילים שעובדים כחלק מההתארגנות של שפיר מציינים את הכניסה לחיים הפוליטיים כאפשרות להגביר את ההשפעה. “תנועת המחאה צריכה לשחק בכל המגרשים ואנחנו אכן פוליטיים בסביבה של יוצאי המחאה”, אומר עטי קוזלובסקי, שפעיל כחלק מהתנועה החברתית, “אנחנו בוחנים כל אופציה, כפי שאנחנו עובדים עם כולם, החל ברשויות המוניציפליות וכלה בעבודה מול חברי כנסת. הצעד הבא הוא בחינה של המקום שאיתו אנחנו הכי מזדהים מבחינה ערכית ושיאפשר לנו להשיג את ההישגים הגדולים ביותר עבור תנועת המחאה”. הפעילים רואים בשפיר פוליטיקאית לכל דבר. “לשפיר איכויות של פוליטיקאית ויכולת התנהלות פוליטית, ובמוקדם או במאוחר נראה אותה בפוליטיקה”, אומר ניר רייזלר, פעיל מרכזי נוסף המקורב לשפיר.

"במוקדם או במאוחר נראה אותה בפוליטיקה", סתיו שפיר (צילום: ניר קידר)

בוגרי קיץ 2011 משתלבים

בימים אלו מתקיימים כנסים ברחבי הארץ של התנועה החברתית על מנת לגייס אליה מצטרפים. “אנחנו מעודדים פעילים ואנשים מהמחאה לרוץ לרשויות המקומיות ולכנסת”, אומרת דנה ממן, האחראית על המעבדה, הגוף הרעיוני של התנועה החברתית, “ייתכן בהחלט שאחרי שנגבש מסקנות ודרכים לשינוי נבין שהדרך האפקטיבית להכניס אותן היא דרך הכנסת. אבל החששות מהצטרפות למפלגה קיימת היא מכך שאתה הופך מזוהה עם מפלגה מסוימת, וכך קהל של מפלגה אחרת נותר לא מיוצג. ההתמקדות היא במאבקים נקודתיים, כמו המאבקים על חינוך חינם והמאבק למען עובדי הקבלן. כרגע המאבק הוא בחוק התכנון והבנייה, והכוונה היא לצאת בקמפיין בנושא הדיור שייעשה בשיתוף פעולה בין כל הגורמים במחאה”. כאשר נשאלת ממן אם הזיהוי הפוליטי של גרין לא עלול להערים קשיים על שיתופי פעולה בכנסת, היא משיבה בנימה מחויכת. “לא היה גורם שהגענו אליו ולא הקשיב, ויש הרבה חברי כנסת שעבדנו איתם בשיתוף פעולה, כמו נינו אסבזדה מקדימה או אורלי לוי מישראל ביתנו”, היא אומרת.

שפיר עצמה מכחישה קשר לתנועה פוליטית קיימת. “למרות חיזורים נמרצים מצד גורמים רבים במערת הפוליטית - גם בקיץ וגם בימים אלה, כשריח הבחירות נישא באוויר - מעולם לא חברנו לשום מפלגה ספציפית”, מסרה לנו, “זה כמה חודשים שאנחנו עובדים יומם וליל על הקמה של תנועה אזרחית, חוץ פרלמנטרית, על ידי הקמה של גרעיני פעולה ברחבי הארץ, התנעה של פרויקטים חינוכיים ויצירה של מאבקים חברתיים ממוקדים. בקרוב אף נצא במאבק ציבורי חדש וגדול. אנחנו מאמינים שמדינת ישראל זקוקה נואשות לכניסתם של בוגרי קיץ 2011 לכל מקום שבו ניתן להשפיע - למערכת החינוך, לרשויות המקומיות, לאיגודי העובדים, לכנסת ולממשלה - כשהם נושאים ופועלים למען עקרונות המאבק החברתי. רק כך, על ידי מאבק עיקש המתבצע ברחוב ובבית הנבחרים גם יחד, ניתן יהיה להביא לשינוי המיוחל ולקטוף הישגים משמעותיים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ