תקופת מעבר: האם השיפוץ בשנקין קרוב לסיום?

החלק הראשון בשיפוץ של שינקין עומד להסתיים בעוד שבוע. בעלי העסקים מסכמים תקופה לא פשוטה

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

השבוע הודיעה העירייה כי שיפוץ החלק הראשון של שינקין – בין אלנבי למלצ’ט - יסתיים בשבוע הראשון של אפריל במקום בסוף יולי, כפי שהיה מתוכנן, מלבד כמה עבודות השלמה. עבור לא מעט עסקים גם הסיום המוקדם הזה הגיע מאוחר מדי. “שרדנו את השיפוץ ממש בקושי”, אומר אריק סיטב, בעל חנות התכשיטים אבנים, “המצב במשק לא מזהיר והשיפוץ הזה רק הוסיף אש למדורה. אם השיפוץ היה ממשיך עוד חודש או חודשיים כנראה שהייתי נאלץ לסגור. בחודשים האלה היתה ירידה של בין 50 ל־60 אחוז במכירות, כלומר אם בעבר הייתי עושה 70 אלף שקל בחודש, כיום זה כ־30 אלף. נאלצתי לסגור אחת משלוש החנויות שלי, בנתניה, ולפטר עובדת בחנות בשינקין. אני מייחל כבר שיורידו את הגדר ומקווה שבפסח יבואו תיירים שיגרמו להתאוששות”.

» מה קרה לרחוב שינקין?

רק הרשתות הגדולות שורדות

ברחוב חנויות רבות להשכרה עומדות עזובות, ובעלי העסקים מדברים ביניהם על ירידה של בין 30 ל־60 אחוז במכירות. “על הקטע המשתפץ יש כרגע כ־30 חנויות סגורות זמנית או להשכרה”, אומר גיא ליכטנשטיין, מנהל מסעדת אורנה ואלה, “החנות גרדרובה נסגרה, נעמה בצלאל סגרה לחודש, בנות עומדת סגורה כבר ארבעה חודשים ותחזור לפעילות בסיום השיפוץ. אצלנו היתה ירידה של כ־20 אחוז בפדיון, אבל נערכנו לזה מבחינת כוח אדם והצלחנו שלא לפטר עובדים”. סיטב מוסיף כי מי ששורד הם הסניפים של הרשתות הגדולות, שיכולות לספוג הפסדים בסניף מסוים. “למרות הבקשות שלנו בחרו שלא להקל עלינו בהנחה בארנונה, והעסקים הקטנים פשוט לא עמדו בזה”, הוא אומר, “לפני שש שנים הייתי צריך לשלם דמי פינוי על מנת לפתוח את החנות, היום המושג הזה לא קיים פה”.

בסוף יהיה כאן יפה. הדמייה של רחוב שנקין, באדיבות עיריית תל אביב

“במהלך חודשי השיפוץ היתה ירידה של יותר מ־60 אחוז במכירות”, אומרת מנהלת רשת חנויות העין השלישית אילנה מור, “תנאי העבודה לעובדות בתוך החנות היו קשים מאוד, ואם בעבר היו בחנות חמש מוכרות במהלך היום בתקופה הזו הותרנו רק שתיים שישאירו את החנות פתוחה. אנחנו חברה יציבה ולמזלנו היה לנו את אורך הנשימה הכלכלי, אבל רבים לא עמדו בכך. למרות הסיום המוקדם ייקח זמן עד שירכשו שוב את החנויות שהתרוקנו והרחוב יחזור לחיים”.

החלק השני של שיפוץ הרחוב, בין הרחובות מלצ’ט ורוטשילד, עתיד להתחיל לאחר פסח וצפוי להסתיים בנובמבר 2012, כשמאחוזות החוף, החברה העירונית האחראית על הפרויקט, נמסר שהכוונה היא לנסות ולהקדים גם את סיום שיפוץ המקטע הזה. טרם התקבלה החלטה לגבי מועד שיפוץ המקטע האחרון של הרחוב, בין רוטשילד ליהודה הלוי. מהעירייה נמסר: “הסיום המוקדם של העבודה התאפשר הודות למנגנון תמריץ שיזמה העירייה במטרה להקל ולענות כמה שאפשר על צורכי התושבים והסוחרים ברחוב”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ