בלונדינים נהנים יותר: פליטים דנים אין, פליטים סודניים אאוט

סרטון שקורא להשאיר את הפליטים הדנים בארץ חושף את פרצופה האמיתי (והגזעני) של ישראל

הילה הראל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה הראל, עכבר העיר

בסוף החודש תפוג ההגנה הקבוצתית על כ־700 מבקשי מקלט מדרום סודאן, העומדים בפני גירוש אם לא יעזבו מרצונם עד 31 במרץ. אם יש עוד סיכוי לכוון את דעת הקהל להביע בהם תמיכה, זה בזכות יוזמות כמו הסרטון שהעלתה ליוטיוב יעל נצר, מתנדבת בא.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט), שבחרה להשתמש בחוש הומור ציני משהו כדי להתמודד עם העניין. בסרטון היא מצולמת כשהיא מנסה לאסוף חתימות נגד גירושם של 700 פליטים דנים המבקשים מקלט בישראל. לא ידעתם שיש כאלה? אז זהו שאין. אבל מתברר שעל אף הטיעון המופרך בעליל, יש אנשים שהאמינו לסיפור על קבוצה של דנים נרדפים המבקשים מקלט בארץ ואף הסכימו לחתום על עצומה שקוראת למנוע את גירושם.

» מה האמת מאחורי הסטטוס על הפליט שקפא?» למה הסטודנטים לא רוצים לגור בזיל הזול בדרום תל אביב?

הרעיון לקמפיין העצמאי שלה החל בניסוי קטן שערכה בסיורים שהיא מדריכה בנוה שאנן. נצר הציגה בפני המשתתפים שאלה היפותטית: תארו לכם שכל אלה שזרוקים פה בגינת לוינסקי היו בלונדיניות? זה נשמע כמו בדיחה, אבל התגובות הובילו אותה להרחיב את הניסוי, ובעזרת חברים ביימה וצילמה כמה תמונות סטילס שבהן רואים “פליטים דנים” בשלוש סיטואציות טיפוסיות לאלה של מבקשי המקלט הסודאנים – ילדה באוהל מחסה, גברים במקלט ומשפחה ברחוב. התמונות החלו להסתובב בפייסבוק ולעורר התעניינות, גם אם סקפטית. הן הופצו, להערכתה מחמת הספק, והיו גם כאלה שהציעו לארגן הפגנה לתמיכה בעניין.

רק אם מסדרים לך פליטה בלונדינית, "עצרו את גירוש הפליטים הדנים":

הסרטון שהפיקה היה השלב הסופי (בינתיים), אחרי שהחליטה לבדוק את התגובות מעבר למעגל החברים המורחב, כלומר לבדוק מה חושב הישראלי הממוצע על מתן הגנה לקבוצה של פליטים, בלונדינים ומשכילים, שהם גם, בל נשכח, לא יהודים. אחרי שחתמו על העצומה נגד גירוש הפליטים הדנים, נשאלו אותם האנשים אם הם מוכנים גם לחתום על עצומה נגד גירושם של 700 מבקשי מקלט מדרום סודאן. באופן מצער ולא מפתיע, התגובות היו שונות לגמרי.

“כמעט שלא היו אנשים שהתייחסו לאפשרות של גירוש פליטים דנים וסודאנים באותה הצורה, כלומר שטענו שיש לגרש את שתי הקבוצות באותה המידה”, נצר מתנסחת בעדינות ביחס לחלק מהתגובות שקיבלה, שנעות בין גועל ובוז למבוכה. אבל מטרת הסרטון היא לא להציג את פרצופו המכוער והגזעני של הישראלי הממוצע אלא לעורר מודעות לבעיית גירושם הצפוי של מבקשי המקלט. “הטענות של האנשים האלה לא מבוססות על שום דבר, אבל זה לא מונע מהם לטעון אותן”, אומרת נצר, “למשל ההנחה שכל הסודאנים פושעים ושפליט בלונדיני אירופי שיהיה מצוי במצוקה לא יתדרדר לפשע. אם בודקים נתונים סטטיסטיים, אחוזי הפשיעה באוכלוסייה הסודאנית הרבה יותר נמוכים מאשר בחברה הישראלית, אבל מאוד קשה לשכנע אנשים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ