חמים ונעים: כמה בליינים אפשר לדחוס במועדון אחד?

בעלי המועדונים ניצחו והמשטרה אישרה: תקנות התפוסה של מקומות הבילוי ישתנו ממטר לאדם ל־0.75 מטרים לאדם

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

המאבק על חוק המטר לאדם במועדונים, שהתחיל לפני יותר משנתיים, עתיד להגיע לסיומו בשבועות הקרובים. בימים אלו נמצאות בניסוח ולפני אישור סופי תקנות חדשות שישנו את התקנה הקיימת בארץ, שלפיה במועדונים ובברים בעיר מותר להכניס בליינים לפי חישוב של אדם אחד על כל מטר.

» הברים של ההיפסטרים עוברים מתיחת פנים» מה קורה למועדונים ולמגה ברים?

המאבק החל לאחר מבצע אכיפה מסיבי של משטרת ישראל בליל הסילבסטר 2010, שבו ניתנו צווי סגירה לעשרה מועדונים, ביניהם הברזילי והבלוק, בשל תפוסה מעל המותר. לאחר הסילבסטר התארגנו כמה בעלי ברים ומועדונים לפעול לשנות את חוק המטר לאדם. “בישראל הגיעו לחישוב על פי התקן בארצות הברית, שמתיר 0.65 מטרים לאדם באזור שבו אין ריהוט ו־1.4 במקום עם שולחנות וכיסאות”, מסביר רונן מיילי, יו”ר התאחדות הברים והמועדונים, שהוביל את המאבק, “התקן נוצר על מנת למנוע אסון. בארץ עשו ממוצע של מטר והחילו אותו על כל מקומות הבילוי. מי שיש לו בר עם כיסאות ושולחנות גם כך יכול לכל הפחות להכניס אדם על 1.2 מטרים, כך שזה לא רלוונטי אליו, ומי שיש לו מקום בילוי בעמידה, כלומר מועדון ריקודים, נדפק”.

החוק בארץ לא רלוונטי למועדוני ריקודים. מסיבה בבלוק (צילום: דודו בכר)

בעלי המועדונים רצו להתאים את החוק למצב בארץ, ואף הצליחו לגייס את חבר הכנסת אלכס מילר לנושא. מילר הגיש הצעת חוק המציעה להוריד את התקנות ל־0.7 מטרים לאדם. ההצעה עברה בקריאה טרומית ובקריאה ראשונה. לאחר התנגדויות ופגישה שנערכה השבוע בין נציגי המועדונים והמשטרה, החליטו הרשויות והיזמים לשנות את המצב דרך שינוי התקנות ולא דרך שינוי החוק הקיים. “רצינו שזה ירד ל־0.6 והסכימו לתת לנו 0.75 מטרים במועדונים באזורים ללא שולחנות”, אומר מיילי, “באזור השולחנות זה יהיה מטר לאדם, ובאזור הבר תותר כניסה של אדם ל־0.25 מטרים, בניגוד לחצי מטר, שזה המצב הקיים היום. עד עכשיו שטחים כמו מעברים לא נכללו כחלק מחישוב השטח וכעת הם ייכללו”.

התקנות החדשות יגרמו לכך שכל מועדון או בר יחליט על האופי המבוקש לו ואם ברצונו להגיש בקשה לשינוי התקנות אצלו. בעתיד מועדונים שייפתחו יעשו זאת לפי התקן החדש. בעלי האינטרסים לעבור את השינוי כיום למרות תוספת התשלום הם המועדונים הגדולים, שמעוניינים להכניס מסה גדולה יותר של אנשים וכן להימנע מקנסות בשל עודף תפוסה. מהעירייה נמסר כי ההנחיות בנושא עדיין לא פורסמו וטרם הועברו לעירייה. במשטרה בחרו שלא להגיב לדברים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ