מה עובר על מסיבות הרחוב בתל אביב?

לאחר קרבות בשלל חזיתות, המשטרה הפילה את הפור והחליטה כי מסיבת הרחוב בפלורנטין לא תתקיים השנה. במקביל, אנשי לילה בעיר דורשים להתמודד על הפקת מסיבות הרחוב בשאול המלך וברוטשילד

מאת אודיה גנור, לירי הלפרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אודיה גנור, לירי הלפרין

בית משפט לעניינים מקומיים בתל אביב הוציא השבוע צו שקובע כי לא ניתן לקיים מסיבת רחוב בפלורנטין בין רביעי לשישי בלילה מטעמים ביטחוניים. הצו הוצא לבקשת המשטרה, והוא קובע כי לא תתאפשר מכירת אלכוהול או השמעת מוזיקה מחוץ לברים ובאופן כללי היא משבשת את תוכניות הפורים של אלפי אנשים.

» מסיבות פורים 2012» בוטלה מסיבת הרחוב השנתית בפלורנטין» מסיבת רחוב בשדרות שאול המלך תל אביב - פורים 2012הקרב על מסיבות הרחוב בפלורנטין נמשך כבר כמה שנים ומתנהל בשתי חזיתות מפוצלות. האחת, בעלי האינטרסים לקיים מסיבה, כללה חלק מהברים השכונתיים, חברת ההפקות שאירגנה את המסיבות והבליינים. מן העבר השני: הרשויות, כמה ברים קטנים שלא עמדו בעומס ותושבי השכונה, שנמאס להם להתעורר למחרת המסיבות לעיר של חורבן וקיא בחדרי המדרגות. אז מי מוכתר כמנצח המערכה? 

בעלי הברים או העירייה והתושבים?

“לאחר שבפורים שעבר וביום העצמאות האחרון המשטרה והעירייה סייעו לנו, השנה המצב השתנה והן החליטו להשאיר את הילדים ללכת לבד”, אומר הוד גלבוע, מנכ”ל סי.פי.אר, החברה שאירגנה את המסיבות האחרונות. במסגרת קיצוצים רוחביים, קיבלה מסיבת הרחוב כ־100 אלף שקל פחות מהעירייה, והמשטרה, אולי על רקע חילופי התפקידים בפיקוד מרחב יפתח, החליטה להעלות באופן משמעותי את מספר השוטרים הדרושים למסיבה ודרשה מהמארגנים לשאת בחצי מההוצאות. “גייסנו חסויות גדולות ותיכננו להגביל השנה את המסיבה לשלמה ולהרצל, ללא הרחובות הקטנים של פלורנטין”, מסביר גלבוע, “אבל ב־20 בפברואר המשטרה מסרה לנו שהשנה היא תממן רק מחצית מכמות השוטרים ההכרחית למסיבה, כששכר שוטר לערב הוא 1,000 שקל. לא יכולנו לגייס סכומים כאלה בזמן קצר כל כך. אין לי ספק שאנשים יגיעו באופן ספונטני, אבל אם כבר המשטרה תהיה במקום למנוע את המסיבה, חבל שהיא לא משתפת פעולה ומסדרת אותה”.

אנשים יגיעו באופן ספונטני. מסיבת רחוב בפלורנטין (צילום: גיל שפלר)

לדבריו, ארגון המסיבה בפלורנטין הוא עסק לא פשוט ולא כל מפיק היה ממהר להרים את הכפפה. “אנחנו הלכנו על זה כי חלק מאיתנו גרו בשכונה, והכרנו את בעלי העסקים בה. אבל המסיבה לא מוגדרת אירוע עירוני אלא פרטי. זה ההבדל על כל המשמעויות שלו. צריך להדגיש שהעירייה גם עכשיו עוזרת, אבל כיוון שהאירוע מוגדר פרטי, היתה לנו בעיה מול המשטרה. אם הרשויות היו מתייחסות לאירוע כציבורי זה היה נראה אחרת. אני לא מאמין שאף יזם או מפיק אחר ייכנס לזה בצורה הנוכחית”.

“כתושב אני נאנח אנחת רווחה”, אומר יגאל דותן, תושב פלורנטין שהוביל את המערכה מקרב התושבים, “ביום העצמאות שרפו מכוניות והכו נהג מונית. אולי יום אחד אחרי שהמפלצת הזו תכלה את עצמה, המסיבה תחזור להיות מה שהיתה פעם: אירוע מינורי וספונטני שהגיע מתושבי השכונה”.

מהמשטרה נמסר: “לא קיבלנו פנייה רשמית לקבל אישור על קיום המסיבה, וזאת משום שהמארגנים לא עמדו בתנאים ההכרחיים על מנת לקיים אותה. הגשנו בקשה לבית המשפט שלא לקיים את המסיבה בעקבות מסקנות מהמסיבה שעברה. כמו כן רצינו למנוע מצב שבו היא מתקיימת ללא התנאים המתאימים. אנחנו לא מונעים מאנשים להגיע לרחוב ובמקום תהיה משטרה שתשמור על הסדר”.

העירייה הוסיפה: “העירייה לא מתנגדת לקיום מסיבת הרחוב בפלורנטין ואף תהיה מוכנה לסייע בתקצוב חלקי של האבטחה ומד”א, במידה שהמארגנים  יעמדו בתנאי המשטרה. בשנה שעברה התקיימה המסיבה במתכונת של אירוע עירוני והעירייה סייעה לה תקציבית. השנה החליטה העירייה כי מסיבת הרחוב בפורים תתקיים בשדרות שאול המלך”. 

לא מוותרים על החגיגות. מסיבת רחוב בתל אביב (צילום: אורן זיו)

מי שולט בשאול המלך?

בינתיים, גם במסיבות הרחוב המתקיימות ברוטשילד ובשאול המלך לא חסרות דרמות. אנשי לילה בעיר מוחים על כך שמסיבות הרחוב שחזרו להתקיים בשלוש השנים האחרונות מופקות על ידי חברת ד’פלוס ואיש חיי הלילה רונן מיילי, הבעלים של החתול והכלב והשושו ויושב ראש ארגון הברים (גילוי נאות: “עכבר העיר” שותף במסיבה הקרובה).

“אנחנו ממורמרים שמסיבות הרחוב בתל אביב הן בידיים של חברה אחת”, אומר לירון תמיר, מבעלי מועדון הדיזנגוף והפינגווין, ומסביר כי כולם מחפשים דרך לקחת חלק במסיבות הרווחיות שפועלת בחסות העירייה. טבעי שכל מפיק בחיי הלילה בעיר ירצה לקיים מסיבה שבה הלוקיישן חינם, האבטחה של המשטרה והעירייה עוזרת בייחצון. “מעבר לעניין הכספי יש את העניין המיתוגי שמקדם את האנשים הללו משמעותית”, אומר אלון נחום ממועדון המאד. בשבועות האחרונים עובדים כמה מאנשי הלילה על פנייה לעירייה בנושא. החבורה טוענת שיש להוציא מכרז לפחות על שלוש מסיבות בשנה. “זו הדרך הכי דמוקרטית. אנשים מפחדים לצאת נגד הרשויות וזו בעיה, אבל נמאס לנו לשתוק, זה משפיל”, אומר תמיר, “מכרז יגרום למצב שבו ישקיעו יותר בהפקות, כי אנשים ירצו להוכיח שהם עושים זאת הכי טוב”.

מהעירייה נמסר: “אירועי מסיבות הרחוב אינם טעונים מכרז, אלא נידונים במסגרת ועדה עירונית הבוחנת בקשות לקיומם. כל בקשה לקיום מסיבת רחוב, כמו גם בקשה אחרת המוגשת לוועדה, נבחנת לגופה, לרבות סוג האירוע, מועדו, שעות קיומו, מיקומו וכו’. לאחר בחינה דקדקנית מחליטה הוועדה אם לאשר את הבקשה ואם לאו. בהתאם לאמור אישרה הוועדה את הבקשה שהוגשה על ידי חברת ד’פלוס”. ד’פלוס ורונן מיילי לא היו מעוניינים להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ