קרן פלס: פרידה מהקרנפה הכי מיוחדת בספארי

הקרן העקומה לא מנעה מקרנמטה להפוך ליקירת הספארי. עכשיו, כשהיא איננה, שבט שלם של קרנפים מסתובב בקרניים מושפלות. עומר שוברט יצא לנחם אבלים, וחזר קצת מיוחם

עומר שוברט, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומר שוברט, עכבר העיר

1. קו גבול נוקשה שירטטו לעצמם הקרנפים בספארי. לצד הדרומי נדחקה הרווקייה, חממת הורמונים בלתי ממומשת. בצד הצפוני, בשטח האקסקלוסיבי שליד האגם, התמקמו הנקבות עם הזכר השליט. כל ניסיון של הרווקים לעבור את קו הגבול שליד משרדי ההנהלה, פירושו קריאת תיגר על המנהיג וערעור הסדר הקיים. אבל תחושת האבל ששררה שם השבוע היתה חוצת גבולות. וזה ממש לא מובן מאליו, בעיקר על רקע התקופה המתוחה שעוברת על השבט, המצוי בעיצומה של מלחמת מעמדות עקובה מדם בין עטרי, השליט הוותיק, ובין ציון, הטוען לכתר הצעיר. » הספארי ברמת גן - לשעות פתיחה ולכל הפרטים

2. קרנמטה, 45, שהלכה לעולמה לפני שלושה שבועות, היתה קרנפה חוצת מעמדות, קרנפת קונצנזוס. מהבודדות שחצו את הגבול בחופשיות, וניהלו חיים חברתיים ענפים עם קרנפי שני המחנות. זה לא רק עניין של ותק, זה גם עניין של אופי. האבל עליה היה כבד. המתאבל הראשי היה רפי, 41, זקן הקרנפים בשבט, שבסופו של דבר לא הצליח לשאת את האובדן ובשבוע שעבר נפטר גם הוא. רק מזל הקשישה, האחרונה מאותו דור קרנפים, עוד מצליחה לגרור מעט את רגליה. בקרוב הצער יכריע גם אותה.

3. לקרנמטה קראו בכלל לולה. כשהיא הגיעה לספארי בגיל שנתיים תלו בה תקוות רבייה רבות. אלא שאז התחילה הקרן לצמוח. במקום כלפי מעלה, כלפי מטה. ואצל קרנפים, מדובר בטרן אוף די רציני. קרן שצומחת כלפי מטה היתה אז תופעה נדירה בספארי, והכינוי נדבק. היום בשבט חיות עוד שתי קרנפיות צעירות עם קרניים הפוכות, אבל קרנמטה היתה רק אחת.4. היא מעולם לא התעברה. אולי זאת הקרן ההפוכה, אולי עניינים שבבטן. בשנת 2000 עוד ניסה צוות מומחים מיוחד מחו”ל להציל את המצב. הרדימו את כל הקרנפים ובדקו את איכות הזרע של הזכרים הפוטנציאלים. הזרעים התבררו כמשובחים, אבל לקרנמטה התגלה גידול ברחם, והיא הוכרזה רשמית כבלתי ניתנת להתעברות. זה לא מנע ממנה להיות אמא במשרה מלאה: היא טיפלה בכל גורי השבט הנטושים. לקרנפיות נאמנות הורית די מוגבלת, וכשהן עומדות ללדת הן זונחות את הצאצא הקודם, תוקפות אותו ומגרשות אותו מהטריטוריה שלהן. כאן קרנמטה היתה נכנסת לתמונה. גם לקרנפים נשבר הלב. רפי ז"ל (משמאל) עם חבר צעיר (צילום: טיבור יגר)

5. הקרן, מתברר, עשויה משערות. הסינים לא קונים את זה, ועדיין בטוחים שאפשר לפורר אותה ולייצר ממנה אבקה שמסדרת זקפה אינסופית. בהתחלה חששו בספארי שהקרן ההפוכה של קרמנטה תפריע לה לאכול. קרנפים הם יצורים צמחוניים שאוהבים לזלול עשב, עניין שעלול להיות בעייתי כשבאמצע הפרצוף תקועה לך קרן הפוכה. אבל הטבע, כרגיל, עושה את שלו. הקרן עברה שיוף טבעי כתוצאה מהמגע עם הקרקע, והחששות חלפו.

6. 30 אלף דולר עולה היום קרנף חדש מהמפעל, לפני הובלה. המפעל שמוכר קרנפים לגני החיות בעולם הוא חוות נטל שבדרום אפריקה. רכישת קרנף היא לא עניין פשוט, למרות המחיר המפתה: צריך לדאוג שהקרנף יותאם למבנה החברתי של השבט שאליו הוא מגיע, ושלא יהיה בעל קרבה משפחתית כלשהי לאחד מקרנפיו. מוטציות קרנפיות הן עניין לגמרי לא מומלץ. את המורכבות הזאת פותר האחראי על הקרנפים בעולם, בחור עם ג’וב חלומות שנמצא בקשר עם כל גני החיות המרכזיים בעולם. התפקיד שלו הפך בשנים האחרונות לסבוך בהרבה, על רקע הירידה הדרמטית בכמות הקרנפים הלבנים. בטבע נותרו רק 20 אלף כאלה, ובגני חיות ברחבי העולם מוחזקים עוד 750 במסגרת פרויקט רבייה בינלאומי. אלא שהקרנפיות לא מצליחות להתעבר בקלות מחוץ לאפריקה, בשל תנאי מזג האוויר השונים, ובגני החיות סובלים מבעיית הזדקנות קשה של קרנפים. פעם היו בספארי הישראלי 14 קרנפים, היום נותרו רק תשעה, שש נקבות ושלושה זכרים. כדי שיהיה להם סיכוי להתרבות, נרכשו שני קרנפים חדשים שבקרוב יעשו עלייה.

7. למרות הקרן ההפוכה, בשנות הזהר שלה היו לקרנמטה חיי מין פעילים. בספארי מתועדות כמה הזדווגיות די רציניות שלה. למעשה, כל הזדווגות של קרנפים היא עניין די רציני. ככה זה כשהזכר אוחז באבר מין שמזדקף לאורך 80 סנטימטר, ולנקבה פתח בעל ממדים דומים. משגל קרנפי אורך בממוצע 24 שעות, וכולל כמה וכמה סיבובים.

8. 25 שנה רפי תם עובד בספארי. כשהשתחרר מהצבא, הבחורה שעבדה בקופה אמרה לו שמחפשים שם מישהו עם רישיון על טרקטור. אמרו לו שזו עבודה זמנית, משהו לכמה חודשים, ומאז הוא שם, מנהל מערכות יחסים מורכבות עם קרנפים, ג’ירפות והיפופוטמים. עכשיו מונח על שולחנו התיק האישי של קרנמטה. הוא בדיוק תייק בתוכו את דוח הנתיחה שלאחר המוות. זה דוח קצר, לקוני, לא התגלו בו ממצאים מיוחדים. גם לא ציפו למצוא כאלה. הניתוח היה בעיקר לצורכי למידה, לא כל יום מת פה קרנף. אחרי הניתוח פירקו את קרנמטה לחלקים, מוסדות מחקר ואוניברסיטאות ממוזלים הצליחו לקבל נתח ממנה, ומדובר בנתחים די גדולים. מה שנשאר, נקבר בבמהירות בחלקת החיות בספארי. אם לא קוברים קרנף מהר, הוא מתחיל להסריח. רפי יודע איפה כל אחד קבור. לפעמים הוא דולה משם איזו עצם או גולגולת, אבל רק לצורכי מחקר או אמנות. את הקרן ההפוכה של קרנמטה לא ימצאו שם גם אם יחפרו ממש עמוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ