הגיע הזמן: אפליקציה חדשה תעשה סדר בתחבורה הציבורית

מעקב אחרי מסלולי אוטובוסים בזמן אמת ושיתוף בין הנוסעים המחכים בתחנה – האפליקציה שתיתן תשובה להסדרי התחבורה החדשים

מיכל גרוסברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל גרוסברג, עכבר העיר

כשהשמש קופחת או כשהגשם יורד ואין איפה להסתתר בזמן ההמתנה לאוטובוס המיוחל, אין מי שיושיע אותנו. לוחות אלקטרוניים שמראים מתי הקו מגיע הוצבו בתחנות בודדות בלבד, ושילוט הנייר בתחנות מעריך עבורנו את תדירות הקו, אך לא תמיד פוגע. אם יש משהו שניתן לומר בביטחון על התחבורה הציבורית כאן זה שאירופה אנחנו עדיין לא.

» פעילים דרשו לשלם חצי מחיר נסיעה » מה יהיה על נתיב התחבורה הציבורית באבן גבירול?

אך יש מי שנחלץ למעננו כדי למצוא פתרון לשאלות הרות גורל כגון “איפה לעזאזל האוטובוס שלי?”. משה שטרית, מפתח תוכנה במקצועו, שיחרר לעולם אפליקציה בשם איפה־בוס (efobus.com), שאמורה לעזור בכל הבעיות הנ”ל. “יום אחד הבן שלי אמר לי ‘אבא, רציתי לדעת איך מגיעים מבן יהודה לאוניברסיטה ולא ידעתי איזה אוטובוס לקחת’”, מספר שטרית, “הוא התחיל לחפש באתרים של החברות, שהם מאוד מסורבלים, ולא ידע איפה התחנה נמצאת. ‘אולי תעשה לי אפליקציה?’, הוא שאל”. שטרית לקח על עצמו את האתגר ופיתח אפליקציה שמתאימה גם לנוסעים שלא יודעים איך להתנייד בתחבורה ציבורית, ובנוסף מספקת מידע לנוסעים קבועים המחכים בתחנות, שמאפשר להם לדעת פחות או יותר מתי האוטובוס שלהם אמור להגיע.

כאן נכנס העניין החברתי: בדומה לאפליקציית Waze, שמאפשרת לנוסעים בדרכים לחלוק מידע על פקקי תנועה, באיפה־בוס הם מעדכנים מתי הם עולים על האוטובוס, והאפליקציה עוקבת אחר המסלול שהאוטובוס עושה. בצורה זו, מי שמעוניין לעלות על אותו אוטובוס, יוכל להעריך מראש תוך כמה זמן הוא יגיע לתחנה הקרובה אליו. “למשל, אתה נמצא במשרד והאוטובוס שלך מגיע כל 40 דקות”, מתאר שטרית מצב שמוכר לכולנו, “אז למה לחכות בתחנה? אתה רוצה לדעת חמש דקות לפני שהאוטובוס מגיע. אז אתה יכול לעקוב אחר המסלול ששותף באפליקציה”.

מדן נמסר: “באמצעות אתר האינטרנט של דן ניתן לדעת במדויק איך מגיעים מנקודה לנקודה ומתי יגיע האוטובוס לתחנה. במקביל, חברת דן נמצאת בתהליך של החצנת נתוני מיקום בכמה פלטפורמות טכנולוגיות, אם באמצעות טלפונים סלולריים ואם באמצעות שלטים שיותקנו בתחנות”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ