אשת הברזל: ערב ה־Sex Manifesto חוזר

מופע דראג, ריקודי הולה-הופ וספוקן וורד - ה־Sex Manifesto מציע שיח על נשיות לצד מסיבה פרועה

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

מסיבות הן כבר מזמן לא רק מסיבות. כלומר, כן – יש מוזיקה ואלכוהול וקהל מיוזע - אך ביותר ויותר מקרים יש גם ערך מוסף כלשהו: אג'נדה מסוימת, מופעים, מיצגים, או הכל יחד. מסיבת ה־Sex Manifesto, שתתקיים השבוע זו השנה השנייה ברציפות ומיועדת לנשים (למרות שגם גברים מוזמנים), היא דוגמה כזו. מדובר ביוזמה של דנה זיו וענת ניר, שהחלה, כאמור, בשנה שעברה, ומטרתה לייצר מסיבה אלטרנטיבית, שבמסגרתה ניתן פתחון פה לתכנים ולשיח על נשיות שביומיום לא תמיד ניצבים בחזית. הערב ישלב בתוכו מסיבה עם מופע ספוקן וורד של מאיה האן, מופע דראג של אלי תאודור, עידית זרחי ואורית קמפלר, מופע בורלסק ואקרובטיקה של אמילי קייג' (שהיא גם המנהלת האמנותית של הערב כולו), ריקודי הולה־הופ שיבוצעו על ידי דניאלה הופ וגם קטעי וידאו. כל אלו ינסו "לתת ביטוי לייצוגים נשיים פרובוקטיביים, המונחים על ידי דמיון וחשיבה קווירית, תוך התעסקות במין ובמיניות", כדברי המארגנות. וכשכל הקוויריוּת הזו תתיש אתכן (רדיקליות נוטה לעייף לעתים, הרי) תוכלו לפרוק כל עול על רחבת הריקודים, שתתוחזק על ידי עדי שבת, נרקיס טפלר, תמי ביברינג וענת גלעד. ואם תהיו מספיק שיכורות, אולי אפילו תוכלו לדמיין שם את ג'ודית באטלר.

» זיזי. קרליבך 7, תל אביב.

מתחילים מסורת? Sex Manifesto (צילום: גרייס למברגר)

"הערב הזה הוא בעצם חגיגה של סקסיות, אבל בשביל נשים", מספרת קייג', "הוא נולד לפני כשנה על ידי דנה וענת, שפנו אלי ואמרו לי שהן רוצות לעשות מסיבה עם תוכן סקסי בשביל נשים. זה קונספט שהיה – ועודנו – חדש, אף אחד לא עשה או עושה את זה כרגע בארץ. הרעיון של הערב הזה הוא להתעסק בנשיות בצורה אחרת. גם לנו הרי, מגיע ליהנות ממין ולעסוק בו. לא הולכים להיות אצלנו תכנים חמדמדים וורדרדים בצורת בובת ברבי, אלא חומרים עם תוכן של ממש, שידברו באמת לקהל הנשים".

כיצד הערב השנה יהיה שונה מזה של השנה שעברה?"הוא יהיה שונה מכמה בחינות. ראשית, בשנה הקודמת הכל היה מאוד ראשוני וניסיוני. מאוד חששנו אז מהערב, כיוון שלא ידענו אם יבואו בכלל נשים ואיך הן יגיבו. היום יש כבר תחושה של ציפייה, כולן – גם אנחנו וגם הקהל – מחכות לזה. נוסף על כך, אם בשנה שעברה הכל היה חדש ובעצם הצבנו פה איזה רף שלא היה קודם, הרי שהשנה הרשינו לעצמנו להעז יותר, להעמיק עוד יותר בתכנים, לטייל לכל מיני מחוזות מבלי לחשוש מכך. אני חושבת שבשנה שעברה ה־Sex Manifesto היה אמיץ, והשנה הוא אפילו עוד יותר. בערב הקודם הבאנו מופעים שהיו אמנם סקסיים, אבל הביאו שואו שהרגיש לי יותר obvious ושעסק מאוד בפיזיות. הפעם אנחנו מתעסקות יותר ב'בפנוכו',במהות, במה זו לסביות ומה זה ג'נדר".

בתור המנהלת האמנותית, מה היה לך חשוב להביא לערב?"כבר בשנה שעברה היתה לי שיחה קשה עם עצמי, שאותה ניהלתי גם השנה: זו מסיבת נשים המיועדת לנשים, ואני אמנם אשה אך לא לסבית. זה הרגיש לי בעייתי באיזשהו מקום, חשבתי 'למה שהדבר הזה יעניין אותן?'. ואולי דווקא בגלל ההרהורים הללו החלטתי להביא תכנים שחוקרים בדיוק את המרחב הזה. למשל מופע דראג קינג של אלי תאודור, שמתחילה אותו כגבר פלרטטן ומסיימת אותו כאשה מהממת. זה מופע פשוט נפלא, שנעשה יחד עם שתי בחורות נוספות, עידית זרחי ואורית קמפלר, ובהחלט גורם לך לחשוב. יש מופע נוסף של דניאלה הופ, שמצד אחד הוא מאוד שמח ושובב ומצד אחר יש בו הרבה כוח ו'שוויץ', שמכילים גם איזו קריצה. גם מופע הספוקן וורד של מאיה האן הוא משהו מרהיב וחזק, היא כותבת טקסטים שפשוט קורעים לך את הנשמה, וכשזה מתרחש באמצע מסיבה שכולם רוקדים בה יש לזה אפקט עוד יותר חזק. אני מעלה בערב גם מיצג שלי, שמעמיד בו שתי דמויות נשים: אשה מדוכאת של שנות ה־50 לעומת רקדנית פין־אפ משוחררת. מדובר כמובן בשני סטריאוטיפים, דימויים שקריים. במהלך המיצג אתה מבין שאתה מסתכל על שתי דמויות שכלואות בתוך אותה מחשבה דכאנית".

דיבורים כבדים, ריקודים קלילים. סרטון מה-Sex Manifesto #1:

הכי גירל פאוור."לא מדובר במפלגה הפמיניסטית שבאה לתת בראש. אנחנו באות להתעסק עם חומרים שמעניינים אותנו ולהציג דברים חדשים שנבנים למען נשים ועל ידי נשים. אין כאן שום דבר נצלני, אפילו ברמה הכלכלית: ההכנסות מהערב הזה הולכות לאלו שמופיעות בו ושלוקחות בו חלק. יש בכל העשייה הזו תחושה של כוח, שאינו מופנה חלילה נגד גברים אלא שמקורו בהעצמה נשית ובעשייה נשית".

איך היו הפידבקים שקיבלתן בשנה שעברה?"היתה לערב היענות גדולה, ומעבר לכך - הרגשנו וייבים מאוד חזקים, ממש תחושה של אקסטזה. אנשים המשיכו לדבר על הערב הזה גם לאחר שהסתיים וזה יצר איזשהו שיח בנושא, וזה מה שחשוב. מדובר בערב של נשים לנשים, שאינו נעשה בפורמט של פרסומת לטמפונים בטלוויזיה, כלומר לא מציע 'חגיגה' של נשיות מהסוג הזה, ולכן יש בו משהו שמושך אליו נשים, גם כאלו שאינן מקהילת הלהט"ב. וגם גברים מוזמנים להגיע, כמובן. בגלל שהערב הזה מייצר בעצם מרחב נשי בטוח ומשוחרר – אז גם הקהל מקבל תחושה חזקה של כוח וחירות. אני יודעת שזה נשמע פלצני, אבל זה באמת כך".

החזרה של ה־Sex Manifesto לערב נוסף מרמזת על תחילתה של מסורת שנתית חדשה?"הערב הזה בעצם התקיימותו בפעם השנייה כבר הפך למסורת. עוד באמצע השנה הקודמת התחלנו לדבר על מה יקרה הפעם, ותוך כדי ההכנות לערב הנוכחי אנחנו כבר זורקות רעיונות לשנה הבאה".

» Sex Manifesto #2. שבת 11.2, החל מהשעה 20:00. זיזי, קרליבך 7. 50-60 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ