הכנסת נגד שירותי הזנות: למי זה טוב?

השבוע עברה בקריאה טרומית הצעת חוק שגוזרת עונש על לקוחות שירותי זנות. בעיר עם תעשייה כל כך גדולה, מה הסיכוי שחוק כזה ישפיע?

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

“דירה דיסקרטית עם דוגמניות”, “עיסוי מפנק ללא מין” - כמעט כל אחד מאיתנו קיבל כרטיס ביקור מעוטר תמונה אקזוטית מסוג זה על חלון רכבו. שיטת השיווק האגרסיבית היא רק אפס קצהו של עולם תעשיית הזנות הפעילה בעיר. לפי נתונים שהתפרסמו בעבר, יותר ממיליון גברים הולכים בשנה לזונות. אותם גברים בקרוב יהפכו לפושעים, זאת אם יתקבל החוק של זהבה גלאון ואורית זוארץ, שאושר השבוע בקריאה טרומית: מאסר בפועל לרוכש שירותי זנות.

“אנשים אומרים שהזנות היא המקצוע העתיק בעולם, שהחוק פוגע בחופש העיסוק, שמדובר בסטודנטיות שרוצות לעשות כסף”, מונה את המיתוסים עידית הראל שמש, דוברת מכון תודעה למען נפגעי ונפגעות תעשיית המין, “המציאות אחרת לגמרי. 90 אחוז ממעגל הזנות הן קורבנות גילוי עריות ותקיפה מינית בילדות”. לפי סקר שערך המכון, בישראל עוסקים בזנות יותר מ־10,000 נשים ועוד 4,000 קטינים.

“זה חוק תמים. למשטרה אין כוח להתעסק עם זה. מה שנראה לעין זה קצה חוט למה שקיים במקומות שאנשים לא יודעים על קיומם”, מסביר בכיר במשרד הרווחה בעיריית תל אביב, “החוק לא ניתן לאכיפה גם מבחינה טכנית. בעבירות סמים אתה רואה אנשים משתמשים מול העיניים. ומה יהיה כאן?”. גם ניצב בדימוס ומפקד מחוז תל אביב לשעבר במשטרה, יוסי סבדון, טוען שיהיה בלתי אפשרי לאכוף את החוק הנוכחי.

צריך להקים מוסדות מתאימים. זונות בתל ברוך (צילום: תומר אפלבאום)

העמותות הפועלות למען החוק מסבירות שחלק משמעותי בחשיבות קיומו הוא במסר החברתי המועבר לגברים. “החוק מעביר מסר לנשים ולגברים שהגוף שלהן אינו הפקר”, מסבירה נעמה ריבלין, מנהלת תוכנית סלעית שהוקמה במטרה לטפל בנשים שעובדות בזנות במחוז תל אביב ומפעילה שלושה מרכזי שיקום בעיר. בשנה האחרונה התוכנית טיפלה בכ־400 נשים העוסקות בזנות. “קחו לדוגמה את החוק להטרדה מינית", היא מוסיפה, "לפני 20 שנה חיילת היתה יכולה לקבל סטירה בטוסיק, היום זה לא יעלה על הדעת”. לשאלה מי הם המתנגדים העיקריים לחוק, מציינת ריבלין את הגברים הכנים שאינם רוצים לסגור את חצר הבידור האחורית: “הם לא רוצים לקלקל את הפנטזיה. אפילו אם הם לא משתמשים בזה בפועל”.

החיים יהיו קשים יותר

בעיה נוספת הטמונה בחוק היא גורל הזונות שעלולות לאבד את פרנסתן, התנאים שבהם הן עובדות יהפכו למחתרתיים והסרסורים יקשו עליהן עוד יותר בעבודה. “אני מבינה אותן. הן חוששת שהמשטרה תרדוף אותן, האלימות תגבר, ומאיפה הן ישיגו כסף”, מסבירה שמש. לפי שמש וריבלין, התשובה תצטרך להגיע מהעירייה, שתיאלץ לפתוח מרכזי סיוע נוספים לנשים במעגל הזנות. 

ומה המשטרה יכולה לעשות בנידון? “יחידות משטרת מחוז תל אביב מבצעות אכיפה של עבירות הקשורות בזנות בכל הקשור לניהול בתי בושת, סרסרות, וכן עבירות איכות חיים שמשמעותן הרחקת זנות רחוב מאזורי מגורים”, מסביר משה כץ מדוברות המשטרה, “בשנת 2011 נערכה אכיפה משמעותית באזור חוף תל ברוך ובאזור התחנה המרכזית, שהביאה לצמצום התופעה באופן משמעותי”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ