לוחמה פדגוגית: למה ילדים שמוחים בפייסבוק נחקרים במשטרה?

נער בן 13 ממג'דל שמס שמחה בפייסבוק על מחירי הכניסה לאתר החרמון, נחקר במשטרה. חבל שהממסד מתעקש להמשיך לנהל את מלחמות האתמול ולהתמקד בניסיונות החשכת מסך

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

1. משרד החינוך פירסם השבוע המלצה חדשה להורים: לאסור על ילדים מתחת לגיל 13 לגלוש לבד בפייסבוק מחשש לפגיעה בהם. בנוסף המליצו אנשי המשרד להורים לגלות ערנות להרגלי הגלישה של ילדיהם ולהכיר את ה"חברים" שלהם ברשתות החברתיות. גם המשטרה פעלה השבוע בנחישות בתחום: היא עצרה לחקירה נער בן 13 ממג'דל שמס שמחה בפייסבוק על מחירי הכניסה לאתר החרמון הסמוך לביתו והציע לחבריו לצאת להפגנה כדי שהכניסה לאתר תהיה חינם לתושבים ויקרה יותר לתיירים.

» החיים אחרי מגה אפלאוד: דרושה טלוויזיה איכותית» הממים יוצאים מגבולות האינטרנט» כך תדעו אם אתם טרנד ברשת» חושפים מטרידים בפייסבוק

2. כולם עדיין נלחמים בטכנולוגיה, למרות שהבעיה נשארה בני האדם. אבל בבני האדם קשה יותר לטפל. אי אפשר לנתק אותם מהחשמל או לאסור את השימוש בהם. אז מתמקדים בטכנולוגיה. מבקשים מההורים לסגור לילדיהם את הפייסבוק ומזעיקים משטרה לנער בן 13 שכותב משהו על הוול. זה כמובן לא יעבוד. לא בארץ, לא בעולם. גם החסימה האחרונה של Megaupload לא תצליח לשמור על זכויות היוצרים ולמנוע הפצת תכנים חינם ברשת, המשימה הזאת גדולה אפילו על ה־FBI, שסמלו מתנוסס היום על עמוד הכניסה לאתר.

3. אבל הממסד מתעקש להמשיך לנהל את מלחמות האתמול ולהתמקד בניסיונות החשכת מסך. הוא כמובן יפסיד במלחמה הזאת. פשוט כי אי אפשר לנצח את הטכנולוגיה, שתמשיך להתקדם ולהביס את כולנו. כמו שהיא הביסה את המוזיקאים ואת יוצרי הקולנוע והטלוויזיה, שלמרות מאבקיהם המשפטיים יצירותיהם מופצות היום חינם לכל דורש. כמו שהיא הביסה את הגבר המטריד שתמונתו הופצה בשבוע שעבר בפייסבוק על ידי תמר שאנן־טבת, שטוענת שהוא חפן את ישבנה ברחוב. כמו שהיא הביסה ותמשיך להביס עוד הרבה אחרים.

4. הפתרון יהיה כמובן לשתף פעולה. לא לסגור לילדים את הפייסבוק, אלא ללמד אותם להשתמש בו בבטחה. לא לעצור נער שקורא לצאת להפגנה נגד מחירי הכניסה לחרמון, אלא להוריד שם את המחיר. לא לנסות לסגור את אתרי שיתוף הקבצים, אלא למצוא מודל כלכלי חדש שיבטיח תמורה ליוצרים (הכיוון הוא hulu). את האנרגיה והמשאבים האדירים שמבוזבזים עכשיו כדי לנסות לבלום את הדבר הזה שנקרא קִדמה מוטב לנתב לאפיקים קצת יותר פרקטיים. אפשר להתחיל בחינוך.

5. בינתיים תראו "עבודה ערבית", הדבר הישראלי הכי טוב שיש היום בטלוויזיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ