מחאה על גלגלים: פעילים דרשו לשלם חצי מחיר נסיעה באוטובוס

עשרות פעילים עלו על אוטובוסים ודרשו לשלם שלושה שקלים בלבד במחאה על מחירי התחבורה הציבורית. רוב הנהגים שיתפו פעולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ביום חמישי האחרון עלו כמה עשרות פעילים על אוטובוסים, חבושים במסכות לבנות, באקט של מחאה על המחירים החדשים בתחבורה הציבורית. כיום מחיר נסיעה בודדת עולה 6.60 שקלים, בעקבות הרפורמה, במתכונת שמאפשרת מעבר בין קווים תוך שעה וחצי מרכישת הכרטיס.צוותים שמנו חמישה פעילים עלו על 18 אוטובוסים שונים, והגישו לנהגים שלושה שקלים וכרטיס דמה שעליו הכיתוב "שלושה שקלים לנסיעה ציבורית זה צדק חברתי". מתוך ה־18, 12 נהגי אוטובוס החליטו לזרום עם היוזמה ואיפשרו לנוסעים לעלות לאוטובוס במחיר מוזל. שישה סירבו להעלות את הנוסעים, ונהג אחד אף עיכב את הנוסעים והזמין משטרה.» האוטובוס יקר? איפה תחנות התל-אופן הטובות והגרועות ביותר בעיר"שאר הנוסעים תמכו בנו והזמנו אותם לקחת חלק ביוזמה להבא", מספר יגאל רמב"ם, שיזם את הפעולה וגם היה חלק מהצוות שעלה על קו 25 לכיוון צפון. "המחיר לנסיעה כיום הוא לא סביר, והאפשרות שהכרטיס נותן - החלפת קווים - היא לא רלוונטית, כיוון שרבים משתמשים רק בקו אחד. הנוסע הממוצע לא מרוצה מהתדירות של האוטובוסים, מהתחנות שלא מגנות מפני גשם או שמש, מהצפיפות ומאופן הנהיגה של הנהגים". רמב"ם מציין את שיתוף הפעולה של הנהגים כהוכחה להזדהותם עם המאבק: "נהגים מקבלים שכר מינימום ומחויבים לעמוד בלוח זמנים, מה שמביא פעמים רבות לנהיגה מהירה ומסוכנת. מנצלים אותם בדיוק כמו שמנצלים אותנו"."המחיר לנסיעה כיום הוא לא סביר, והחלפת קווים היא לא רלוונטית" (מתוך הסרטון המתעד)

אור־לי ברלב, שהשתתפה בפעולה, מגנה את התנהגות הנהג שבחר להזמין משטרה. "הפעילות היא לא כוחנית, ונהגים אחרים שסירבו עצרו לכמה דקות ואז הפעילים ירדו, הכל בנועם הליכות", היא אומרת, "אם היה מדובר בנוסע רגיל אף נהג לא היה מזמין משטרה, וזו לא היתה מעכבת אותו". הפעילים שעוכבו לחקירה שוחררו כעבור שש שעות.

מדן נמסר: "תעריפי נסיעה בתחבורה הציבורית נקבעים על ידי משרד התחבורה. נהגי דן אינם רשאים להפחית, להוסיף או לשנות את תעריפי הנסיעה בתחבורה. הנהלת דן מורה מיידית לציבור נהגיה לנהוג אך ורק על פי החוק ולגבות תעריפי נסיעה בהתאם להנחיית משרד התחבורה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ