דיבור נגוע: מה אסיר מפורסם מקריית מלאכי אוכל לצהריים? - לילה - הארץ

דיבור נגוע: מה אסיר מפורסם מקריית מלאכי אוכל לצהריים?

למה כולנו מתעניינים בשגרת יומו של האסיר מספר אחד, למה בחר דן שילון להתוודות על משהו שקרה בכלל לאשתו, למה קארין כהן מושלמת ל"מחוברות" ולמה שנקנה סלולרי אצל רמי לוי? הנושאים הבוערים של השבוע

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עכבר העיר

השיח האבו כבירי: "רק מרגול שכחה לייעץ למשה קצב" כן הוא נכנס לכלא, כן זו פעם ראשונה שדבר כזה קורה בהיסטוריה, כן הוא שחט את "על השחיטה" של ביאליק, כן זה היה יום עצוב למדינת ישראל, כן זה היה יום חשוב למדינת  ישראל– נדלג ברשותכם על עוד מנתיחת הגופה בקצבייה השבועית ונעבור לשוליים. הכוונה היא לכל המידע שנאסף לנו בשבוע האחרון על תנאי כליאה בבתי הסוהר הישראלים, באדיבות סוללת היועצים שקמה לפתע למשה קצב, ערב הפיכתו לאסיר. סיפור חם כמו קצב עושה את שלו ליחסי הציבור של עבריינים אחרים: אם חשבנו ששלמה בניזרי הוא נטל על החברה  - מתברר שלא, הוא קיים כדי להגיד למשה להיות חזק ולהישאר באגף שלו. אם חשבנו שהאפנובנק כבר מיצה את השטיק שלו בשידורים חוזרים של "חלומות בהקיציס" - מתברר שיש עוד כמה אייטמים חדשותיים שישמחו לקבל את הסקופ על הנעשה בעברייני מין בימינו. בעוד מספר חודשים, יש להניח, תפרסם תחקיר על "חייו החדשים של משה קצב" באחד העיתונים הגדולים ונמשיך להתעניין בזה, גם אם קשה להבין מה המשיכה – הרי אין לנו שום כוונה לעבור על החוק, אז מה זה מעניין מה אוכל לצהריים אסיר מורשע מקריית מלאכי? העיסוק בתנאי כליאתו של משה קצב  שימשיך ללא ספק, לא נעשה רק מנקמה - במקום מסויים זה גם מעניין-מפחיד. הרי כש"אנשים נורמטיביים" חיים את החיים האלה, הקווים בין העולם "ההוא" והעולם "שלנו" מתחילים להפרם - וכשמדובר במי שהיה נשיא המדינה הזו, נדמה כי הם מעולם לא היו קיימים.

לא לדבר על זה עם: חיים נחמן ביאליק.

כך תשנו את הנושא: "בינתיים לא ראינו עוד תמונות מהמאסר של ענת קם, כמה אפשר לחכות עם הכותרת "מהקנטינה לקנטינה"?

» פסטיקצב בטלוויזיה: הופעה של איש אחד

תסתכלו עליו ותשמרו על החוק. קצב נכנס לכלא (צילום: אלון רון)

השיח ההיסטרי: "ולחשוב שעד עכשיו הדרמה הגדולה ב'יום חדש' היתה כשדן שילון ביקש אמבולנס"

לא ברור מה עבר לדן שילון בראש כשהוא הנחית בשידור חי את הידיעה כי אשתו, מירי, עברה ניסיון אונס על ידי בכיר לפני שנים. ובעצם אין צורך – זה לא היה הראש שלו שתפקד שם. שפת הגוף והטון ההיסטרי הראו כי שילון מונע אך ורק על ידי הרגש. יום כניסתו של משה קצב לכלא היה יום טעון וקשה עבור רבים – גם אלה שציפו לשמוח, ומצאו עצמם מתקוממים אל מול תומכיו של קצב שהפגינו כלפיו רחמים, ואל מול האיש עצמו שעדיין מסרב לקחת אחריות. שילון הנסער פלט את הסיפור באמצע תכנית הבוקר שלו, או כפי שכינו זאת אחר כך "התוודה" - אם כי לא ברור כיצד אתה יכול להתוודות על משהו שלא קרה לך. משה נוסבאום מיהר לברך אותו על מעשיו, מאשר את ההנחה שלגבר יש ריבונות על המיניות של אשתו והוא יכול לספר על ניסיון האונס הזה, אפילו בלי לשאול אותה. ברגע של מודעת עצמית שילון התנצל בפני אשתו ובאותו ערב התפרסמה הודעה מכובדת מטעם מירי שילון. ובכל זאת, נשאר כאן טעם רע בפה. אונס, וניסיון אונס - הם עדיין משהו שקורה לאישה ולא לגבר, גם כשהוא נשוי לה. אם שילון לא התלוננה בשעתו על שקרה לה, הרי שאי אפשר ללמוד מכאן על הטיוח במערכת. וכאשר היא עדיין מגנה על זהות התוקף - מה אנחנו מקבלים מזה, מלבד משחק ניחושים חולני?

לא לדבר על זה עם:דפני ליף, שסיפרה בפייסבוק כיצד ויתרו על השתתפותה בתכנית טלוויזיה, מאחר וסרבה לדבר על האונס שלה

כך תשנו את הנושא: זה אמיתי, האופנובנק חוזר? 

» דן שילון: "פגשנו את המשפחה של התוקף"

הוא התוודה, היא אישרה. דן ומירי שילון (צילום: אתר רדיו חיפה)

השיח הפיפטיזי: "האמת היא שגם לעבדות היו יחסי ציבור איומים. נו באמת, מי חוץ מהכושים היה קוטף את כל הכותנה הזו?"

זה היה רגע של אימה ב"לונדון וקירשנבאום" השבוע, אבל בעצם עלינו להודות עליו. הרי הוא שפך כל כף הרבה אור על המצב בישראל. בדיון על התיקון לחוק לשון הרע, אופיר אקוניס אמר בראיון לקירשנבאום ש"מקארתי צדק בכל מילה", אחרי שזה האשים אותו במקארתיזם – ויצא מהארון כחבר כנסת שמרני, פטריוט קיצוני, שחופש הביטוי בעיניו הוא נושא בחירה. אם חשבנו שחברי הכנסת שלנו פועלים מחוסר מודעות, אטימות וטיפשות גרידא, סימן שעשינו להם הנחות. מקארתי, הסנטור האמריקאי שבשנות החמישים אחראי להרס חיי רבים שנחקרו ועברו התעללות מחשד למעורבות עם גורמים סובייטים  - הוא לא אדם שלילי בעיניו של אקוניס. אולי הוא אפילו מודל לחיקוי- וזאת על אף שהאמריקאים רואים במקארתי אחראי לאחת התקופות החשוכות ביותר בחייהם, ורבים חושבים שהוא היה מטורף עם תעודות.  אקוניס לא המשיך ופרט את תכניותיו, אבל אפשר היה לשחק בחיבור הנקודות, על רקע אנחותיו של מוטי קירשנבאום. הרי  בין סתימת הפיות, לייבוש עמותות השמאל ועד להשתלטות על שופטי בית המשפט העליון – יש מצב שגם הביטוי "לנקוב בשמות" יעבור כאן רטרו אופנתי, כמו בסרטים האלה בשחור לבן. ולא נותר לנו אלא להודות לאקוניס על הפרומו החינני.

לא לדבר על זה עם: אנשים שעדיין לא הבינו מה זה מקארתיזם. הם   מדכאים.

כך תשנו את הנושא: "ובינתיים באילת - אייל גולן מדבר על לשון הרע בכנס העיתונאים. יאללה כפיים, חופש ביטוי!".

ח"כ אקוניס על מקארתי:"הוא צדק בכל מילה"

השיח הטראשי: "קארין כהן  - המחוברת הבאה. תחשבו על זה" על פי ההדלפה האחרונה מבית "מחוברים" של הוט, המועמד הטרי לככב בעונה השנייה הוא נירו לוי, ולראייה הוא מסתובב בתל אביב עם מצלמה שתראה את העומקים והרבדים של גיסנו. אבל בעוד כל זאת קורה, התאהבנו קצת בגרושתו, תאמינו או לא. קארין כהן היא דוגמנית בלי קמפיינים גדולים או ספורי ריאליטי שמישהו זוכר - אבל היא התחתנה והתגרשה מאדם מפורסם ממנה, ומוכנה לדבר על זה בעיתון, מה שמספיק כדי להעניק לה שער ב"לאישה". התמונה יפה, החזייה תומכת, וההבטחה "לדבר על הכל" התגלתה כרגיל כאוסף קלישאות מסוג "כל אחד בדרכו" ו"אני מאמינה שתהיה לי זוגיות" - אבל משפט אחד תפס את תשומת לבנו. זה היה כשקארין הודתה כי מבחינתה חלק מהסיבה לגירושים היה הקטע ב"מחוברים" בו רן שריג מתפייט למצלמה על כך שבעת חתונתם של לוי וכהן, גיסנו פנה אליו עם המשפט "כוסית, טוב לי", כתגובה על שאלת שריג האם אכן מצא אהבת אמת. הסיפור השוביניסטי ששריג תפר שם במלאכת מחשבת, בו הוא מקנא בלוי שמצא כוסית שעושה לו חיים קלים במקום להאבק בנשים מסובכות, נפרם אחרי חודשים בודדים. כי בצד השני היה בן אדם, לא פלקט. כהן, מתברר, היא אמנם כוסית, אבל היא לא רוצה לעשות טוב למי שמתייחס אליה כאל גוש בשר ומשווק אותה כך אל חבריו. קארין כהן אולי לא נראית כמו פמיניסטית, אבל היא הדגימה שגם בחורות בגילה רוצות הכל – גם את הבבון גס הרוח שירגש אותן, אבל גם את הגבר הרגיש שידע לכבד אותן. אינשאללה שבסיבוב הבא שלה היא תצליח יותר.

לא לדבר על זה עם:ניקול ראידמן.

כך תשנו את הנושא: "רק שטל שילוני והבעל העגלגל שלה לא יפרדו, יש גבול עם מה אני מסוגל להתמודד".

» תזכורת: רן שריג מקבל שיעור בזוגיות מנירו לוי

השיח הסלולרי: "הייתי מצטרף אליו אבל אני תקוע בחבילה עד 2084, או עד 2084 שקל, לא הבנתי בדיוק" אחרי כל ההבטחות וההצהרות רמי לוי יצא השבוע עם הרשת הסלולרית החדשה שלו, ולפחות לעת עתה הוא עומד במה שאמר: מחירים נמוכים. הוא אפילו לא צריך להוריד אותם דרסטית, משום שההחלטה השיווקית שלו פשוטה יותר-  הוא רוצה לגמול את הציבור הישראלי מחבילות למיניהן ולהחזיר אותם אל ההגיון שבו אתה משלם עבור כמה שדיברת, וזהו. משהו שאמור היה להיות מופנם בצרכנות הישראלית מזמן, אבל הלך ונשכח בבלילי הדיבור של כל "יועץ מכירות" שעובד על עמלה. הרשתות הסלולריות האחרות ממהרות להכות בחזרה ומזהירות כי ללוי אין שירות תיקונים - זה אולי נכון, הבעיה שלהן היא שהמכשירים של לוי עוד שלמים מהניילון ולכן הקמפיין עובד בעיקר על הפחדה מהלא נודע, ועוד נראה מה תהיה האפקטיביות שלו. אבל לא מוקדם מדי עבור המתחרים ללמוד לקח אחד בינתיים - שנמאס לנו מבילבולי מוח. אנחנו רוצים לדעת כמה עולה מה שאנחנו מקבלים, ואם זה מסובך מדי כדי להבין ודורש שלושה עמודי קשקושים מה"סוכן" - זה תמיד נראה לנו יותר מדי. 

לא לדבר על זה עם: מפוטרי סלקום, אורנג' ופלאפון.

כך תשנו את הנושא: "רמי לוי צריך ללכת לפוליטיקה, אולי הוא יוריד לנו את חוק לשון הרע ל-100 אלף".

חבילה עוברת. השקת שירותי הטלפון של רמי לוי (צילום: אמיל סלמן)

ואף אחד לא מדבר על: הילארי קלינטון. היא אמרה כמה דברים לא נחמדים על ישראל בתחילת השבוע, אבל ציפי חוטובלי אמרה שקול באישה ערווה, אז היה מי ששם אותה על מיוט והמשיך בחייו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ