שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נכנסים לטרנס: סיוע משפטי חינם לטרנסג’נדרים

כחלק מפרויקט להעצמה כלכלית של טרנסג’נדרים, קבוצת פייסבוק חדשה מציעה לראשונה סיוע משפטי לחברי הקהילה

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גיא ארליך, עכבר העיר

בזמן האחרון, כך נדמה, חל שיפור קטן בכל מה שקשור להגברת המודעות לטרנסופוביה שממנה סובלת האוכלוסייה הטרנסג’נדרית בארץ ולמאבק בה. לפני כשבועיים צוין יום הזיכרון הטרנסג’נדרי, שבוע לאחר מכן נערכה במרכז הגאה פגישה של נשים טרנסג’נדריות בזנות במטרה לסייע ולהעלות את המודעות לנושאי בריאות שונים, וכעת נחנכה קבוצת פייסבוק חדשה: סיוע משפטי טרנסי. הקבוצה, שעדיין מונה מספר מועט של חברים, מאפשרת למעוניינים להפנות שאלות באמצעות השארת הודעה או שליחת מייל, ולקבל ייעוץ וסיוע ממשפטנים המשתייכים לקהילה הטרנסג’נדרית.

“הקמת העמוד נבעה מהצורך לחלוק מהידע המשפטי שלנו עם הקהילה”, מספר עידו, ממקימי הקבוצה, “גם אני חוויתי אפליה בתעסוקה ויחס לא מכבד מרשויות המדינה. מכיוון שמדובר בקהילה שיש לה משאבים מאוד מצומצמים, כמעט אף אחד לא עושה כלום עם האפליה הזאת. עד היום לא היו קבוצה או גוף שהתמקדו בקידום הגנה על טרנסג’נדרים ואחרים מפני אפליה על רקע שונות מגדרית”.

הסיוע המשפטי הוא חלק מפרויקט גילה גולדשטיין להעצמה כלכלית של טרנסג’נדרים, והוא כולל כמה צוותים: צוות העוסק בדיור, צוות ציבורי, צוות משפטי, צוות שיתחיל בקרוב לערוך סקר על אפליה בתעסוקה ובדיור ועוד. “הכוונה היא לשלב כוחות כדי להילחם בתופעות הללו בכלים ציבוריים, משפטיים וקהילתיים”, מוסיף עידו, “הרעיון הוא בעצם להיות כתובת ראשונה למי שזכה ליחס לא הוגן בשל שונות מגדרית. הסיוע ניתן על ידי משפטנים והוא אינו תחליף לייעוץ משפטי מקצועי או לטיפול משפטי מקצועי, אלא מתן מידע ראשוני על זכויות והפניה לאנשים ולארגונים שיכולים לעזור. קיבלנו כבר כמה פניות, ונראה שהבשורה מגיעה אט אט אל הקהילה”.

לדבריו, לא פועלת כיום קבוצה שמעניקה ייעוץ משפטי לקהילת הלהט”ב באמצעות אי־מייל. “ממה שידוע לנו יש מידה מסוימת של סיוע משפטי באגודת הלהט”ב, אך מהניסיון שצברנו בעבר נראה שהמקום לא תמיד נגיש לטרנסג’נדרים”, הוא אומר, “אחרי שנים של הזנחה והפקרה מצד החזקים בקהילה הזו - הקהילה הטרנסית מתחילה לעשות עבור עצמה”. לפניות: tlegalhotline@gmail.com.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ