דיבור נגוע: הכותרת צונזרה מטעמי לשון הרע - לילה - הארץ

דיבור נגוע: הכותרת צונזרה מטעמי לשון הרע

השבוע קבע שכשהכנסת מחוקקת חוקים, העיתונאים שותקים. וגם: התהילה הפתאומית של רוברטו קוואלי, המצרים דורשים מנהיג חברתי ופרידה מהקוגרית שהתחילה את הטרנד. חמש הצעות לשיחות סלון בסוף השבוע

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עכבר העיר

השיח המצונזר: "*$&^%#"

השאלה היא לא מה יש להגיד על חוק ההשתקה, השאלה היא למה לנו להגיד את זה. 300 אלף שקל בתביעות דיבה ללא הוכחת נזק לא הולכים ברגל, ותנו לנו לספר לכם סוד - זה טיפה יותר ממה שמשלמים לעיתונאים בחודש. אז בלי להשמיץ, לפגוע, לוותר על זכויות ומבלי כמובן שיהיה צל של חשד שהטור הזה מרמז שאנשים כמו מאיר שטרית ואנסטסטיה מיכאלי הם משהו אם לא יצורים שמימיים - סתם נשתף בהרהורי ליבנו. כמו שהמחשבה הראשונה שלנו אחרי שנודע לנו כי התיקון לחוק לשון הרע עבר קריאה ראשונה בכנסת הייתה, "שטויות, זה לא עובר בג"ץ" - ואז נזכרנו שבמקארתיזם הנוכחי תכף גם בית המשפט ישנה צורה, אז אי אפשר להמר על זה. המחשבה השנייה הייתה מעט יותר מורכבת - "שטויות, הגנת 'אמת דיברתי' תעמוד לצדה הדמוקרטיה" - עד שהפנמנו שמערכות העיתונים לא ייקחו את הסיכון ופשוט יוציאו פחות ופחות עיתונאים לעבודות תחקיר. היו גם כמה רגעים השבוע בהם חשבנו שהעיתונאים עצמם לוקחים אחריות על עתיד חופש הביטוי במדינה, ואפילו מתאגדים בסינמטק כדי לדבר על זה - אבל אז הלכנו לאיבוד בנאום הבחירות של יאיר לפיד. שטויות.

לא לדבר על זה עם: תדברו בלב, באופן כללי.

כך תשנו את הנושא: "הנה אדם אחד שלא צריך לפחד מהחוק החדש - קרן נויבך. זה לא שיש לה איפה להשמיע את הדעות שלה בכל מקרה". 

» שיחת העיר: יאיר יקבע, יאיר ינווט, יאיר ינהיג

נאמר כבר כל מה שמותר לומר. ההצבעה על חוק לשון הרע בכנסת (צילום: גיל כהן-מגן)

השיח הפרובנציאלי: "לא הייתי רוצה להיות שם כשרוברטו קוואלי ראה כאן קרוקס" לא ברור איך ממדינה שבקיץ האחרון הזיעה בתוך אוהלים, יצא לפתע שבוע אופנה שלם, משל היינו ניו יורק או מילנו. הרי גם כך השיח האופנתי בארץ הוא מהמיותרים - אבל אם הצלחנו לחיות עם כמה מדורים במגזינים שמחפשים כאן פאשיניסטיות  - הרי ששבוע שלם זו יומרה מוגזמת. על מה בדיוק דיברו בכירי ה"תעשייה" בין קרקר לתצוגה? על הקולקציות האחרונות של פוקס ורנואר? על חליפות השאנל שההפקה שתלה ב"מעושרות"? לא, בבקשה תגידו שהם לא דיברו שוב פעם על שמלות הוינטאג' של אפרת גוש. אה, הם בטח דיברו על רוברטו קוואלי. ברור, נו, חבר שלהם, מזמן. עד לפני השבוע הם אולי הכירו את השם אבל לא חשבו לקנות ממנו אפילו שרוך, שלא לדבר על לשבת בתצוגה שלו ולהביט בשיזוף המושפרץ - אבל רני רהב הביא את רוברטו קוואלי לישראל, מה שאומר שכולם צריכים להתפעל, לדווח וללהג עליו, כאילו באמת יש כאן אייטם. נו, טוב, העיקר ששבוע הפרובנציאליות תם ונשלם. עד לפעם הבאה.

לא לדבר על זה עם: ארוסתו לשעבר, חוה לוי.

כך תשנו את הנושא: "אבל אומרים שהתצוגה של דורית בר אור הייתה משהו סוף"

מעניין מה הוא חשב על חולצות של סוף מסלול. רוברטו קוואלי (צילום: דניאל צ'צ'יק)

השיח האביב-עמי: "בן אחותי סיים עכשיו מכללת אורט, הוא יכול להנהיג את מצרים"בזמן שאנחנו לא מפסיקים לבוא בטענות למי שמנהלים את המדינה שלנו, 88 מיליון איש לא מוצאים מישהו שינהל את שלהם. מיליון איש הצטופפו השבוע בכיכר תחריר, רק כדי לחכות ולשמוע את גנרל טנטאווי, האיש שסוג-של מנהיג אותם, ומסתיר גרוע מאוד את העובדה שהוא היה מעדיף לעשות משהו אחר. טנטאווי, שזו לו הופעה ראשונה בקנה מידה כזה, נתן בעיקר לוחות זמנים: ביולי יהיו בחירות, הוא הבטיח. או אולי בעצם איים? נדמה שממש כמו כל העולם, המצרים לא יודעים אם לשמוח או לזעום על הסטגנציה בכינון הממשל החדש, ובינתיים, על הדרך, נהרגו עוד שלושים מפגינים. מספרים לנו שלו היו נערכות בחירות היום, מי שהיו לוקחים זה האחים המוסלמים. אנחנו באופן אישי היינו מעדיפים הנהגה מעט יותר מתונה, חילונית, אוהבת ישראל, מישהו שיצליח לגשר על כל האוכלוסיות השסועות במצרים, גם אם זה אומר שהוא יאלץ לדבר במסרים מטושטשים. היי, מה עם ציפי לבני?

לא לדבר על זה עם:דפני ליף.

כך תשנו את הנושא: "ובינתיים בלוב – כשהם אומרים שהבן של קדאפי יזכה למשפט הוגן, הוא מבין שהם מתכוונים לכזה כמו שאבא שלהם קיבל?"

כ' זה כיכר. ההפגנות במצרים (צילום: AFP)

השיח המתגרש: "דמי בעצם מתגרשת מאשטון כי היא מצאה לו שערה אפורה בזקנקן"  "אני תמיד  אעריך את הזמן שביליתי  עם דמי. נישואים זה אחד הדברים הכי קשים בעולם ולפעמים הם נכשלים לצערי" - כך צייץ אשטון קוצ'ר השבוע בטוויטר. מי שתכף תהיה גרושתו, דמי מור, לעומת זאת, הסתפקה בדרך המיושנת של הודעה לעיתונות המבשרת על סוף האהבה - ככה זה, כל דור והמדיום שלו. שש שנים שרד ביחד הזוג ההוליוודי, בדרך כלל המשבר הגדול מגיע אחרי שבע שנים, אבל הספיק להם. האמת? חבל. אהבנו את הזוג קוצ'ר ומור, אהבנו את היחסים הטובים של אשטון עם בנותיה של מור ובעלה לשעבר ברוס וויליס, אהבנו את הנסיקה בקריירה שלו, גם כשהיא קרתה לאור התקיעות היחסית שלה - כי מור מעולם לא הייתה מבחינתנו שחקנית, כמו דמות היסטורית פמיניסטית. פעמיים היא שיחקה אותה למען המין הנשי - בפעם הראשונה היא הצטלמה ערומה בהריון ושינתה את היחס לסקס אפיל נשי בשל, בפעם השנייה היא לקחה לה בעל צעיר וייסדה את המושג "קוגרית". לחשוב שכל זה נגמר בגלל לילה סליזי אחד במלון, זה באמת מבאס. מצד שני, מעניין מה יהיה הצעד הבא של מור למען אחיותיה.

לא לדבר על זה עם:מירב מיכאלי וליאור שליין.

כך תשנו את הנושא: "בר רפאלי כבר עשתה לו פולו בטוויטר?"\

» עכשיו זה רשמי: דמי מור ואשטון קוצ'ר מתגרשים

בימים יפים יותר. דמי מור ואשטון קוצ'ר (צילום: AP)

השיח הנוסטלגי: "זה נחמד, אבל זה לא 'גידי'" כל מי שגדל בשנות ה-80 מכיר את הערגה האינסופית לשרון ליפשיץ. זה מגיע מדי פעם בסוף לילות שיכורים או בקריוקי מקושקש - ה"טו דו דו" של "גידי", ההתפנקות של "קשה בלעדייך", והמהדרין יוסיפו גם את הצרחה בסוף "קולנוע". כמה פעמים פיללנו לרגע שבו ליפשיץ תחזור לחיינו עם שירי פופ מתוקים כואבים כאלה, כמה ניתחנו שההצלחה המקורית באה לה מהר מדי וכעת היא צריכה להתבשל עוד -  אבל כמה קאמבקים שלה כבר הספקנו לפספס. השבוע לא הייתה הפעם הראשונה שליפשיץ ניסתה לשוב לתודעה - אבל אולי הפעם זה יצליח לה. את שירה החדש "נוסטלגיה" היא שרה עם מי שהמציא את גירסתה הנוכחית - אביב גפן. בשמיעה ראשונה חשבנו שמתאים להם לשיר יחד, כי שניהם עושים את זה מהאף. בשמיעה שנייה, לא הבנו מדוע ליפשיץ מרימה לעצמה להנחתה עם שם כל כך טעון. בשמיעה שלישית, הבנו שזוהי שמיעה שלישית, מה שאומר שהרדיו נכנע לה. כעת אנחנו מניחים שתהיה גם רביעית. בהצלחה.

לא לדבר על זה עם:סי היימן.

כך תשנו את הנושא: קרן הכט. הייתה אחת כזו, באמת, אביב גפן גילה אותה.

» סינגל שוט: גפן וליפשיץ מצדיעים לעבר

השיר המשותף של גפן וליפשיץ:

אף אחד כבר לא מדבר על:

שנה לאסון הכרמל. מה לא היינו נותנים בשביל איזו שריפה עכשיו שתאחד את כולנו נגד אלי ישי, אבל יש לנו דברים יותר חשובים על הראש כרגע. אגב, בדברים האלה אין כדי להעליב, לפגוע, להשפיל או לבאס את אלי ישי. או אף אחד אחר. אי פעם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ