שיחת העיר: יאיר יקבע, יאיר ינווט, יאיר ינהיג - לילה - הארץ

שיחת העיר: יאיר יקבע, יאיר ינווט, יאיר ינהיג

המסתורין סביב כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה מוכיח שגופי התקשורת שבהם עובד לפיד למעשה משרתים אותו יותר מאשר הוא משרת אותם

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עכבר העיר

1. יאיר לפיד כבר לא מעשן סיגרים ולא שותה אלכוהול. אפילו את האוטו הוא החליף. עכשיו הוא נוסע על ניסאן סולידית ולא על BMW שחורה. כי הוא הסתכל על עצמו בראי ומה שהוא ראה  לא מצא חן בעיניו. התברר לו שהוא הרבה יותר מחבב את הילד מיד אליהו מאשר את הפוץ שמחזיק וויסקי ביד אחת וסיגר בשנייה. הוא גם אוהב שמשווים אותו לשלמה ארצי, חושב שזו השוואה טובה. כי גם על שלמה ארצי עירערו פעם, אמרו שהוא עושה מוזיקה בינונית. אבל עכשיו הוא כבר שלמה ארצי, אז אין טעם לערער עליו. כמו שאין טעם לערער על יאיר לפיד, כי זה כבר לא יעזור, זה לא רלוונטי.

2. גם ב"ידיעות אחרונות" לא מערערים עליו, וממשיכים להעסיק אותו ולפרסם את טוריו וגם להוציא לו ספר חדש ולקדם את הספר בראיון מפרגן (שער, בטח שער). כי יותר משיאיר לפיד עובד היום ב"ידיעות אחרונות" ובערוץ 2, "ידיעות אחרונות" וערוץ 2 עובדים אצלו. כי היום הם מרגישים שמקומם הבטוח בקונצנזוס כבר אינו לגמרי מובן מאליו, שהמקום הזה עשוי להתערער. אז הם צריכים להיאחז במשהו יציב. משהו שאין עליו עוררין. משהו כמו יאיר לפיד (וגם להכין גיבוי בשם שלמה ארצי).

» האם יאיר לפיד החליט סופית לעבור לפוליטיקה?

לבו הפועם של הקונצנזוס. יאיר לפיד (צילום מסך)

3. אז יאיר לפיד יכול להכין את הקרקע. להעביר מסרים. ליצור לעצמו תדמית חדשה. ב"ידיעות" הרי לא יציקו לו יותר מדי בעניין הכניסה לפוליטיקה. זה יעלה שם רק בדרך אגב, בשאלה האחרונה בראיון, כמעין שאלת חובה שחייבת להישאל מטעמי אין ברירה, כחלק מ"כללי הטקס". וגם לא יתעקשו שם על תשובה אמיתית, הכל הרי כאן חלק מהטקס. ובערוץ 2 לא יפרסמו אייטם על הרשימה המתגבשת. ובעולם של יאיר לפיד ערוץ 10 זה לא משהו רציני, אז לא חייבים לספק להם תשובות רציניות, אפשר להתחכם עם משהו כמו "גם ליידי גאגא וטום החתול המדבר ברשימה שלי". ואולי עוד מעט באמת לא יהיה ערוץ 10, וכולנו נרגיש איך זה לחיות בעולם שמורכב כולו מדברים שלא ניתן לערער עליהם. האמת, קצת מבאס שכבר אין שם סיגרים ואלכוהול.

» למה אנחנו רוצים לשמור על ערוץ 10?

דורשת את תיק התרבות. ליידי גאגא (צילום: AP)

4. המנקה במוזיאון בדורטמונד שחשבה שיצירת אמנות בשווי מעל מיליון דולר היא כתם והרסה אותה, הציתה השבוע מחדש את הוויכוח הנצחי סביב האמנות המודרנית. מתנגדי הז'אנר טענו כמובן שזו עוד הוכחה שמדובר ב"שטויות", ושאם כל דבר יכול להיחשב יצירת אמנות, אז בעצם אין כזה דבר יצירת אמנות. האוצרים ואנשי האמנות הגיבו כהרגלם בסוג של התקפה. הם חזרו על הטיעון מעורר האנטגוניזם שיש כאן אספקטים שהאנשים ה"רגילים", אלה שאינם מצויים בז'אנר, לא יכולים להבין. בקיצור, הם שוב סירבו לנהל ויכוח אמיתי סביב הנושא וברחו אל המקום הבטוח והמתנשא. אלא שלמרות חוסר הביטחון הזה, לנו נדמה שסצנת האמנות המודרנית כאן מספיק חזקה היום כדי לקיים את הדיון הזה. וגם להתמודד עם כל אלה שחושבים שמפל האור הזה הוא חתיכת קשקוש. 

5. שיגעתם אותנו עם ים המלח הזה.

קסם או כאב ראש? ים המלח (צילום: אמיל סלמן)

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ