דיבור נגוע: כך ייעשה לעיתונאי שביבי לא חפץ ביקרו - לילה - הארץ

דיבור נגוע: כך ייעשה לעיתונאי שביבי לא חפץ ביקרו

התקשורת הופכת לבובה של הממשלה, קצב הופך לאסיר מן המניין, ים המלח הופך להיות הגאווה הגדולה ביותר שלנו ומדינת ישראל הופכת להיות הילדה הכי דחויה בכיתה. חמש הצעות לשיחות סלון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עכבר העיר

השיח הברנז'אי: "העיתונות מתה, ואין אפילו מי שיכתוב עליה הספד" יש ספין שאומר שפיטורי השבוע האחרון הם תוצאה של המחאה החברתית, אבל אנחנו ברשותכם נדלג עליו היישר אל החדשות הבאמת מפחידות: משהו לא טוב קורה בעולם העיתונות. קל לדבר על כוח הקנייה היורד, שמשפיע על חברות – בהן גופי תקשורת -  לפטר עובדים; אבל התמונה הגדולה יותר מצביעה על ניתוק של ממש בין בעלי הכוח לעובדים. כשזה היה גיא זוהר שהתפטר מהנחיית "השבוע" עקב הנחתת מדיניות, עוד לא התרגשנו. גם לרביב דרוקרוקרן נויבך עוד יש כוח והם ימצאו עבודות  - אבל את הדורות הצעירים בעולם הזה אף אחד כבר לא סופר, מאגד, או מתעניין. השבוע התחיל בדיווחים על פיטורים המוניים באתר וואלה!, והמשיך עם שמועות על פיטוריו של רביב דרוקר מערוץ 10 בסאגה טלנובלית משהו: הממשלה, על פי דיווחים שונים, מוכנה להציל את הערוץ רק אם יפטרו מההוא שעושה לה בעיות כל הזמן. ואם זה לא מספיק, הרי שאחת מלוחמות החירות הגדלות, קרן נויבך, מודחת ממבט שני ועוד מוסיפים עלבון שהיא "לא עוברת מסך", כי הרי צריך גם לעצבן כמה נשים על הדרך. האמת? הלוואי שזו הייתה המציאות. האמת היא שנויבך מודחת כי היא אומרת חזק מדי דברים קשים מדי נגד הממשלה. ואת זה, כבר ממש קשה לעכל.

לא לדבר על זה עם:יאיר לפיד.

כך תשנו את הנושא: "העיקר שאודטה שורדת".

» תהיי יפה ותקרייני: למה קרן נויבך יורדת מהמסך?

» למה אנחנו רוצים לשמור על ערוץ 10?

טראבל מייקר. רביב דרוקר (צילום: אייל טואג)השיח הנשיאותי :"גם על בריטני ספירס אמרו שהיא תתאבד, אתם תראו שקצב יקבור את כולנו"

 צוות ההגנה שלו ניסה לשדר אופטימיות בשבועות האחרונים, אבל הערעור של משה קצב בבית המשפט העליון נדחה ומי שהיה פעם נשיא, הוא כעת לכל הדעות ובכל הערכאות - אנס מורשע. הדיונים הציבוריים על משפט קצב התעוררו שוב פתאום, כאילו לא שככו מעולם, מדורשי ודורשות הנקמה ועד למי שסתם מרגישים אמון קל פתאומי במערכת המשפט, ודרך כל המנתחים שימשיכו לדון באספקטים התקשורתיים של הפרשה הזו, כולל כמובן בדיחות בפייסבוק ובטוויטר שנדמה שליחן מתחיל לנוס. האפלים במיוחד התחילו בסבב הימורים האם קצב מתכנן לשים קץ לחייו. זה לא משהו שאנחנו ממש מעוניינים להביע עליו דעה.

אבל דבר אחד כן שווה לזכור, גם בשלב הזה: קצב הוא עדיין לא אסיר. לא ישב יום אחד בכלא, לא הוצא באזיקים מבית המשפט, ונחכה לראות מה יניב הערעור על גזר הדין, ומתי באמת יתחיל מאסרו בפועל. השאלה האם כולם אכן שווים כאן בפני החוק, עוד רחוקה מלקבל תשובה ברורה.

לא לדבר על זה עם: אביגדור פלדמן.

כך תשנו את הנושא: והרב מוטי אלון הודיע השבוע שהוא מסרב לעסקת טיעון. אולי הוא עשה טעות?

» סיקור הכרעת קצב: החגיגה העצובה בעיר

אסיר מספר 1. משה קצב (צילום: עומר מירון)

השיח החברתי: "הזדהיתי עם השביתה ארבע שעות, ואז האוטובוס הגיע" הצלחנו לשמוח בסכסוך בין ההסתדרות ומשרד האוצר השבוע. שביתות כלליות במשק לא מפחידות אותנו  - כמעט התאכזבנו שהשביתה קוצרה לארבע שעות; ונחכה לסיבוב הבא בעודנו תומכים גם במאבקם של מפוטרי "פרי גליל". אם יו"ר ההסתדרות עופר עיני יגיע למסקנה שחייבים, תהיה כאן גם שביתה כללית וקשה יותר – וזה לא יקרה דרך ארועי פייסבוק מבולבלים, כפי שניסו לעשות דפני ליף וחבריה. ראשי המחאה החברתית של מעמד הביניים טובים בלארגן הפגנות ולהקים ערי אוהלים; אבל בשביתות טרם הוכיחו את עצמם, ולא בכדי. כדי לשבות צריך נהגי רכבות, אוטובוסים, מנקי רחוב ומוכרות בדיוטי פרי – לא בדיוק הקהל של רוטשילד.

מתברר שמותר להיגמל לרגע אחד מהביטוי "מעמד הביניים", ולזכור שיש כאן גם מעמדות נמוכים יותר, ושמישהו חייב להלחם עבורם. העובדה שהשביתה היא על רקע מעמדם המחפיר של עובדי הקבלן כאן, מצליחה לעודד את הנפש הסוציאליסטית. הציבור הרחב בישראל מוכן לתמוך בעיני במאבק הזה, כך מסתמן, ואפילו לתדמית ה"אני משוגע אל תתעסקו איתי", התחלנו להתרגל בחיבה.

לא לדבר על זה עם: הקופאית בסופר. אסור לה לפטפט, עד להפסקת שלוש הדקות.

כך תשנו את הנושא: "עכשיו כשאבא של שרה נתניהו נפטר, מה יהיה עם העובדת הזרה?"

מצדי אני ומיטשל עד מחר. מנזקי השביתה (צילום: מוטי מילרוד)השיח המביך: "הם פשוט מקנאים בביבי כי הוא יותר מוצלח מהם ואשתו יותר יפה" מי מאיתנו לא היתה במצב הזה בחטיבת הביניים: את הולכת לשירותים, ובזמן שאת בתוך התא שומעת את הילדות המקובלות מרכלות עלייך. וזה יכול לקרות גם לראש ממשלה – כשהוא שומע בחדשות שהמיקרופונים של שני מנהיגי עולם היו פתוחים, כשאמרו עליו שהוא שקרן וניג'ס. גם מלעיזי נתניהו הגדולים ביותר, לא יכלו להנות מהפדיחה שסיפקו לנו השבוע סרקוזי ואובמה, כשלכלכו על ביבי בפריז. לא כיף לדעת עד כמה הדברים יורדים לרמה האישית. כשמדינת ישראל מבודדת את עצמה בכוונה ומסתכסכת עם העולם  זה עוד מילא, אבל כשמגלים שלעולם בתגובה נמאס מהשטויות שלנו, זה כבר ממש מביך. אנחנו עדיין רוצים להיות אהובים, שלא לאמר צריכים להיות כאלה  - במיוחד אם אנחנו הולכים לתקוף את הילד הכי פחות מקובל בכיתה, אחמדיניג'אד.

לא לדבר על זה עם: אנשי סאונד. אין לבטוח בהם.

כך תשנו את הנושא: "כבר שבוע לא התקבלו בתקשורת תמונות חדשות של ג'וליה סרקוזי, זה מדאיג יותר מהאיום האירני".

אז סגרנו, חרם על ביבי בהפסקה? סרקוזי ואובמה (צילום: AP)

השיח המתפלא: "רציתי להצביע לים המלח, אבל יש איזה הר יפה באפריקה, וגם הקוריאנים לא פראיירים" אחרי שספנסר טוניקהוסיף לו סקס אפיל אמנותי, לא התפלאנו לגלות שים המלח עלה לרשימת עשרת המועמדים לשבע פלאי תבל. מיהרנו לגלוש ולהקליק, שוכחים את כל הציניות הזמנית שלנו ורוצים באמת לנצח. כמו בארוויזיון או בפרס הנובל, אנחנו יכולים לטעום את הכבוד ולהתגאות – אחרי הכל, הצלחנו לא להרוס את המקום הנמוך, המוזר והמכשף, שנמצא ממש כאן למטה. אם ים המלח יהיה פלא תבל, זה בזכות כולנו.

לא הרסנו – כמעט.  כלומר - מיתגנו אותו בשם הנוראי "ים המוות", הרשינו לחברות השפכים להסריח אותו, לא נלחמנו מספיק בבעיית הבולענים הקשה, ודאגנו לכך שהתענוג הקולינרי היחיד שם יהיה מקדולנד וצו השעה יהיה קרוקס-  אבל עדיין, ים המלח הוא ים המלח. הבוץ נעים, הנוף נפלא, וחולי הפסוריאזיס מוסיפים יופי של תחושה אותנטית. וחוץ מזה, אם ננצח, התיירות תפרח והמקום יהיה חייב לשמור על סטנדרטים גבוהים יותר של איכות סביבה. מכאן יש רק לעלות. 

לא לדבר על זה עם: פנקס הקטן.

כך תשנו את הנושא: "הכל בזכות בר רפאלי שהצטלמה עם בוץ בטוויטר. סתם אומרים שהיא לא פטריוטית"

הפלא הוא עירום. צילומיו האחרונים של ספנסר טוניק בים המלח (צילום: סלמן אמיל)ואף אחד כבר לא מדבר על:

התינוק הלכאורי של ג'סטין ביבר. הילד הגיע אל פרקו, הסתפר, קיבל פרס מבר רפאלי, והוא יכול להכניס להריון את מי שהוא רוצה. מקסימום, הוא יעשה מזה קופה כמו שההורים שלו עשו עליו.

» טקס פרסי EMA: ליידי גאגא והאיש העירום גנבו את ההצגה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ