מתן חודרוב, יצאת דווקא קול: חמש הערות על השבוע

עיריית תל אביב מתקפלת בפני החרדים, הסחיות של מתן חודרוב הרעישה את הרשת ויורם קניוק מזכיר שיש דברים ששווה להילחם עבורם. הנושאים החמים של השבוע

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

1. החלטת העירייה שלא להפעיל ביום הכיפורים את התל אופן, שירות השכרת האופניים העירוני, לא תשנה את הצביון החילוני של תל אביב. ובכל זאת, מדובר בהחלטה מקוממת. בעירייה אמנם נימקו את החלטה בכך שלא ניתן לספק את השירות מבלי להפעיל את מוקד התמיכה ואת הרכבים שמניידים את האופניים, אבל לכולם ברור שניתן היה להתגבר על הבעיות הטכניות ושההחלטה התקבלה בעקבות דרישת הסיעות הדתיות.

» הדתיים ניצחו: שירותי תל אופן בתל אביב לא יפעלו ביום כיפור

2. ההחלטה מקוממת משום שיום הכיפורים הוא חג של דו קיום. חילונים גמורים מוותרים בו על נסיעה במכונית, אכילה בפרהסיה או כל פעילות אקטיבית עם גוון שמח. נסיעה באופניים בכבישים הריקים נהפכה לחגיגה החילונית האלטרנטיבית הכמעט רשמית של היום הזה, חגיגה שלא פוגעת ברגשותיהם של הדתיים האדוקים. וכשמאות תל אביבים כבר לא מחזיקים אופניים אלא מתניידים באמצעות שירות התל אופן, היה צריך לאפשר להם לעשות זאת גם בחג האופניים. בטח כשהשירות הזה עדיין פונה רק למנויים ולא ניתן לשכור אופניים באמצעות כרטיס אשראי. מהסיעות הדתיות לא היינו מצפים שיבינו זאת, מהעירייה דווקא כן.

» פרויקט מסלול: כל הדרכים לחוות את תל אביב על אופניים

חג אופניים בלי אופניים. תל אופן (צילום: עופר וקנין)

3. היפסטרים נגד סחים, מערכה שנייה. אלון עוזיאל חגג השבוע בבלוג שלו על קטע היוטיוב שבו נראה כתב ערוץ 10 מתן חודורוב מקפץ בהופעה של שלמה ארצי (ואחר כך גם דיווח באובייקטיביות ב”מעריב” על כך שהעניין נהפך ללהיט ויראלי). החגיגה האינטרנטית אמנם לא נעדרה אלמנטים מרושעים, אבל קטעי היוטיוב בהחלט היו משעשעים. בסופו של דבר הם אולי גם עשו חסד מסוים עם הכתב הצעיר הכי מבוגר בטלוויזיה. חודורוב אמנם אוהב את שלמה ארצי והוא אפילו די סחי, אבל האופן שבו הוא התייחס לנושא אצל גיא לרר ב”צינור לילה” הוציא אותו לא פחות קול מעוזיאל וחבורתו.

» איך התחיל אלון עידן לחבב את מתן חודורוב

מתן חודרוב מאבד שליטה:

4. יורם קניוק שוב מוכיח לכולנו שגם בגיל 81 אתה יכול להיות בועט ורלוונטי הרבה יותר מרוב הצעירים שבסביבה. השבוע הוא ניצח במערכה המשפטית שניהל בשנה האחרונה ונרשם כחסר דת ברשם האוכלוסין. לא מדובר בצעד מרחיק לכת בתחום הפרדת הדת מהמדינה, אלא במהלך ראשוני שהשלכותיו עדיין לא ברורות. מה שכן ברור זה שהיינו צריכים כאן את קניוק כדי להיזכר שאפשר וצריך להילחם גם על דברים שמזמן השלמנו איתם, אפילו אם נראה לנו בטעות שהם פחות משמעותיים מיוקר המחיה.

אחרון גיבורי ההפרדה. יורם קניוק (צילום: דניאל צ'צ'יק)

5. אם אפילו דפני ליף לא היתה שם, אולי זה באמת לא כל כך חשוב. אולי החיים בשדרה אכן צריכים לחזור למסלולם באופן מלא ואין כבר צורך אפילו בכמה אוהלים סמליים. אולי מחוסרי הדיור הם באמת לא הסיפור של המחאה הזאת. ובכל זאת, יש לנו תחושה שללא המייצג הכי גדול של המחאה הזאת, יהיה קשה להגיע לעוד הישגים משמעותיים. כי יש חשיבות לסמלים, תשאלו את יורם קניוק.

» מנהיגי המחאה: אם אין דירות נגור בקומונות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ