קיס קיס בנג בנג: נשיקות מחאה על מדרגות הרבנות

הפגנה למען נישואים אזרחיים וחד מיניים שתתקיים היום מול מדרגות הרבנות בתל אביב מציעה להשתמש בצורת מחאה קצת אחרת: נשיקה

רננה הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רננה הלפרין, עכבר העיר

לפעמים תמונה שווה אלף מילים, ולפעמים היא שווה מהפכה. כך במקרה של תמונת שתי הנערות המתנשקות על רקע מחאת השמרנים נגד נישואים חד מיניים בצרפת. האירועים ההומופוביים התרחשו ביום רביעי האחרון ב־75 ערים צרפתיות במקביל במחאה על הצעות החוק לנישואים ולאימוץ בקרב זוגות חד מיניים שמקדם הנשיא פרנסואה הולנד. במהלך אחת ההפגנות, בעיר מרסיי, החלו שתי תיכוניסטיות להתנשק בספונטניות לאות מחאה, רגע שנתפס על ידי צלם של AFP, ומשם הופץ הצילום באופן כמעט מיידי ברחבי התקשורת והרשתות החברתיות בעולם.

» הברים הסודיים של תל אביב

» הליינים הלוהטים של תל אביבהתמונה הציתה מחדש דיון בנושא וסיפקה השראה לשלל מקומות בעולם, כולל ישראל, לפעולה. במקרה שלנו ההשראה הזו תבוא לידי ביטוי בהפגנה שתתקיים היום (שישי, 13:30) על מדרגות הרבנות בתל אביב, ובה במקום שלטים ייעשה שימוש בנשק קצת אחר למחאה בעד נישואים אזרחיים וחד מיניים: נשיקות.  יוזם מחאת הנשיקה הוא אמנון בראונפילד שטיין, תל אביבי בן 19 שהחליט לכונן אירוע בעל נופך סימבולי למען תמיכה בנישואים אזרחיים ובמאבק על הזהות החילונית. “הגיע הזמן שהחברה הישראלית תכיר בספקטרום המגוון של הזהויות המיניות הקוויריות, הסטרייטיות והגאות, שתקבל אותנו כלהטב”קים ולא תפלה אותנו בחוק”, הוא אומר,  “גם הקהילה החילונית נתקלת באותם קשיים של הקהילה הגאה, ומתוך קרבה אידיאולוגית אנחנו רוצים להפגין למען כינון נישואים אזרחיים ולמען ערכים משותפים של חופש, שוויון ואהבה. אנחנו מגיעים ממקום של אהבה, לא רוצים להתגרות בכוונה, אבל כן שואפים לעורר עניין ציבורי, במיוחד בימים שלפני בחירות. האירוע הוא אקט סימבולי שקורא להשתלט על המרחב הציבורי. אפשר להתנשק, אפשר לבוא עם מגאפונים ואפשר להגיע למתן תמיכה. גם נשיקה אסקימוסית תתקבל בברכה”.

ואפשר גם לרקוד:

בתומכי האירוע שכבר אישרו הגעה ניתן למצוא גם את תמר זנדברג, חברת מועצת העירייה מטעם מרצ. “הנושא של נישואים חד מיניים והמאבק בין קבוצות שמרניות ובין קבוצות פרוגרסיביות הוא מוכר ונדוש”, היא אומרת, “אבל כשאצלנו בישראל לא מתקיימת הפרדה בין דת ומדינה והממסד לוקה בשמרנות במקום לתת לקבוצות ציבור להנהיג את הציבור, כל יוזמה חדשה מאירה את הנושא באור חדש, ולכן מבורכת. ברבנות סבורים שהצביון מתבטא דרך קיום נישואים הלכתיים, כשלמעשה מדובר בקשקוש. הנישואים, כמו גם הגירושים והטיפול במזונות, בהכרח מקבעים את מעמדה הנמוך של האשה. נישואים אזרחיים רלוונטיים לחילונים באותה מידה שבה הם רלוונטיים לגאים”.זנדברג מדגישה כי נדרשות התגייסות ארוכת טווח ופעילות בכמה מישורים, וכך גם אמונה במטרה. “זהו אירוע סמלי למען הזדהות עם מטרה”, היא מוסיפה, “הנשיקה היא פעולה סמלית וגם מדרגות הרבנות הן אייקון סמלי. אנחנו מתחילים שם ואף פעם אי אפשר לדעת מה יקרה בהמשך. בחורה אחת בשם דפני ירדה עם אוהל לשדרה ותראי מה קרה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ