קרובים לצלחת: הטבעונים חוזרים למחות בכיכר

לכבוד יום הטבעונות הבינלאומי שמצוין היום, עשרות טבעונים יתייצבו בכיכר רבין כדי לקעקע על עצמם את המספר 269 לאות הזדהות עם בעלי החיים

נטע הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטע הלפרין, עכבר העיר

“איך הייתם מרגישים אם היה מדובר בכם?”, היא אחת הטענות האפקטיביות ביותר בכל הקשור לטבעונות. כנראה שרובנו המוחץ יסכים שלא מתחשק לו להישחט, להיצלות, להיכלא בכלובים או להימכר באריזות קפואות במבצע. אבל מכיוון שרוב האוכלוסייה שומעת את הטיעונים הקשים ועדיין טוחנת להנאתה בשר, דגים, חלב וביצים, ולא מרגישה מוטרדת מכך יותר מדי, טבעונים רבים מעדיפים כיום לעבור מדיבורים למעשים, ואם אפשר להעלות את רמת ההארדקוריזם.

» וג'י-דייט: קבוצת שידוכים לטבעונים

» המנות הטבעוניות הטובות בתל אביב

ב-2 באוקטובר, ביום חיות החווה העולמי, יצרו האקטיביסטים זוהר גורליק, סשה אבוז’ור, אולג אוזרוב ואקטיביסטים נוספים מיצג בכיכר רבין, ובו העמידו פנים שהם עצמם חיות חווה, נגררו כמעט עירומים מתוך כלובים, ונתנו לאקטיביסטים אחרים לצרוב על גופם את המספר 269 בברזל מלובן. המספר 269 הוא מספר סידורי שהוטבע על בשרו של עגל אקראי. חברי הקבוצה שאפו, באמצעות הזדהות עם סבלו של עגל אחד ויחיד, להנציח את הסבל שעוברים בעלי החיים יום יום ושעה שעה, ולהזכיר שמדי ארבע שעות, לטענתם, מומתים 20 מיליון בעלי חיים, וכ־150 מיליארד מדי שנה.

זה הזמן להוריד את הכפפות. אקטיביסט מתקעקע (צילום: אירה מק)הסרטון של קבוצת 269, הופץ ביוטיוב וזכה ליותר ממאה אלף צפיות ברחבי העולם תוך שבועיים. ההדים שמשך המיצג הובילו את טל גלבוע טבעונית ואקטיביסטית למען בעלי חיים, להוסיף את המספר על גופה כקעקוע. היא ופעילים נוספים החליטו לנצל את מומנטום של הסרטון ולהפוך את המאורע להמוני. היום (חמישי, 15:00), יום הטבעונות הבינלאומי, יתייצבו בכיכר רבין עשרות טבעונים ואקטיביסטים על מנת להתקעקע במספר 269. יותר ממאה מוזמנים אישרו את הגעתם לאיבנט, וגלבוע וחברי הקבוצה מקווים שבלי קשר למספר המתקעקעים, האירוע יעשה כמה שיותר רעש. “רוב הקעקועים יוטבעו על החלק החיצוני של אמת היד על מנת להכריז באופן גלוי שאנחנו מייצגים את השואה הנוכחית, בוטה ככל שזה נשמע”, היא אומרת, “נמאס לנו ממכבסות המילים. בשואה הייתה יריית פתיחה והיה לה סוף, ובשואה הנוכחית לא רואים את הסוף. למען הזוועה הגדולה בתולדות האנושות זה הזמן להוריד את הכפפות”.המיצג מושך תשומת לב רבה ברחבי העולם: במקביל להתקעקעות ההמונית בכיכר רבין, יתרחשו אירועים דומים באוסטרליה, אנגליה, ספרד ומקומות נוספים באירופה. גלבוע, שכחלק ממאבקה לשחרור בעלי חיים מבקרת לא פעם ברפתות, מספרת שאפילו היא לא הייתה מודעת לסבל שעוברים העגלים כתוצאה מצריבה בברזל מלובן עד שנכחה במיצג. “וזה מדהים אותי”, היא אומרת, “כי אני מגיעה לעתים קרובות, מלווה את העגלים והפרות מהרגע הראשון עד הרגע האחרון שלמרבה הצער מגיע, אבל רק כשאת רואה את זה בלייב, את מבינה שגם אנחנו, פקוחי העיניים, נופלים בבור הזה. ואם זה המצב, מה נאמר על רוב אוכלוסיית העולם, שרדומים מבחירה או מאטימות מקוממת כל כך?”.

מנציחים את הסבל:

המיצג מעורר עד כה תגובות שנעות בין פרגון עמוק לדחייה, גם מצד צמחונים וטבעונים. את גלבוע זה דווקא משמח. “אין לי ציפיות שהמיצג הזה ישכנע אף אחד”, היא טוענת, “אבל הרעש שמעורר מי שנוקט צעדים רדיקליים יכול להוביל לשיח דחוף ומשמעותי יותר. הפעילות שלנו לא מכוונת לפקוח את העיניים רק לאוכלי בשר אלא גם לטבעונים, שרובם מסוגרים בתוך עצמם. הרבה טבעונים אומרים ‘אין מצב שאנשים יפסיקו לאכול ביצים, אז לפחות נפעל לרווחת התרנגולות’, וכך הם נותנים לגיטימציה להרג אפרוחים, להתעללות בפרות, להמשך הקטל. גם טבעונים צריכים להתעורר ולעשות. יש לנו חיים חד פעמיים ובהם כל אחד מאיתנו צריך לדעת שהוא עשה הכל בשביל לשחרר את החיות. הקעקוע על הזרוע יזכיר לכם את זה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ