גיא ארליך, עכבר העיר

לא שאנחנו רוצים לפתוח עין, אבל נדמה שהשנה האחרונה היתה שנה די פורייה בזירת חיי הלילה הגאים. אז נכון, המציאות עדיין הומופובית והחוקים עדיין מפלים, אבל היי, לפחות יש לנו יותר ויותר מקומות להט"ביים לצאת אליהם.

» 17, מונטיפיורי 17» ראיון עם נועם זדה על הברווז» הליינים הלוהטים של תל אביבאל השפגאט והברווז שנפתחו השנה מצטרף כעת גם ה־17 (או בלעז, Lounge 17), הממוקם במונטיפיורי 17 – אותו הלוקיישן של הקארפה דיאם המיתולוגי, שנסגר ב־2006. מאחורי המקום החדש עומדות ארבע נשים - סימה מטסאס, מיקה סלמן, מיטל ביטון (בוב) וקרן סוויסה – ולצדן יואב ארנון (המפורסם בעיקר כדי.ג'יי) שהופקד על הניהול. המיקום אינו מקרי ונדמה שרוחו של הקארפה ז"ל נוכחת גם במקום החדש, שמבקש להיות בר־מסעדה רגוע, ששם דגש על אוכל טוב ואווירה נעימה יותר מאשר על מסיבות בווליום גבוה. תכלס, גם למדור המזדקן כבר מתחילות לכאוב הרגליים מכל המסיבות והוא רק רוצה להטביע את יגונו במעט פחמימות לעידוד הגוף והנפש."מאז שהקארפה דיאם נסגר ניסו להקים שם כל מיני מקומות שלא ממש הצליחו", מספר ארנון, "תמיד אמרתי לעצמי שאם היה לי כסף הייתי פותח את המקום הזה מחדש. כשקרן פנתה אלי ואמרה לי שהיא פותחת שם בר חדש ושהיא רוצה אותי בפנים, ידעתי שאין לי שום התלבטות. הקארפה היה מקום ממש חשוב בשבילי, ואת הפריצה שלי כדי.ג'יי אני חייב בעצם לו. לחזור לשם אחרי כל כך הרבה זמן זו הגשמת חלום".אפרופו תקליטנות ודיג'וי – איך עושים את המעבר מלהיות די.ג'יי לניהול מקום?"תודה לאל אני לא מנהל את זה לבד ויש איתי צוות רחב, כך שהמעמסה מתחלקת בין כולנו. זה נכון שיש פה שני דברים הפוכים – לעשות מוזיקה זה משהו אחר לגמרי מלנהל מקום – אבל אם יש מקום ששווה לעשות את המעבר הזה בשבילו, זה הלאונג' החדש שלנו. זו גם לא הפעם הראשונה שאני מתעסק עם הפקה וביורוקרטיה – הפקתי בשנים האחרונות את מצעדי הגאווה בעיר ולקחתי חלק בהפקה של הקמפיין Tel Aviv Gay Vibe, אז העולם הזה לא זר לי. חוצמזה, אני אמשיך לנגן גם כאן".ארבעה מקומות בילוי להט"ביים בעיר זה משהו חסר תקדים. יש באמת מקום לכולכם?"בטח שיש. השקענו המון מחשבה במקום הזה, וניסינו לשלב בין הרצון שלנו 'להחזיר עטרה ליושנה' ולהביא משהו מרוח הקארפה ז"ל ובין המציאות העדכנית של החיים הלהט"ביים בעיר. ניסינו לחשוב מה עדיין חסר לקהילה בעיר, והבנו שאמנם הודות לריבוי המקומות והליינים השבועיים יש פה מה לעשות בכל לילה, אבל אין עדיין מקום שמציע בילוי מוקדם עם אוריינטציה של אוכל טוב, קוקטיילים ומוזיקה רגועה יותר. זו בדיוק הנישה שאנחנו נכנסים אליה. המקום החדש שלנו הוא בעצם לאונג', בר־מסעדה, שנפתח מוקדם – כבר בשבע בערב – ולא מציע מסיבות עד אמצע הלילה, אלא אפשרות של בילוי מוקדם, אפילו אחרי העבודה, עם אוכל ושתייה וסאונד נעים ותאורה עדינה. אני חושב שבשנים האחרונות הקהילה פה קצת התבגרה, ואנשים מחפשים גם מקומות כאלה, שמאפשרים להם לבלות וליהנות אבל גם ללכת לישון בשעה סבירה ולהצליח לקום למחרת לעבודה".

לבלות אבל גם ללכת לישון בשעה סבירה. יואב ארנון וקרן סוויסה (צילום: אורן זיו)אתם נמצאים כעת בתקופת הרצה. מה הרשמים הראשונים שלך?"אני מרוצה, כבר ניתן להבחין בלקוחות שחוזרים אלינו ואנחנו מקבלים פידבקים טובים. ברור שהקהל עדיין אקלקטי ולא לגמרי אחיד, אבל זה הגיוני. אז נכון שבינתיים בין שבע לשמונה בערב עוד אין תפוסה מלאה, אבל משמונה־תשע המטבח כבר מתמלא עבודה. אנחנו עוד בונים את התפריט, מתכננים את הערבים השונים ולא לחוצים לעשות את הפתיחה הגדולה, אבל היא תקרה בעתיד הקרוב".ספר קצת על המוזיקה שתהיה אצלכם."כבר בתקופת ההרצה מנגנים פה די.ג'ייז מצוינים, שמתחלפים מדי יום. דור ציפורי, אורן מרזם, נדב נאמן, תמי ביברינג, רואי פרז, נתי נתן, מיטל מילר, פוינגי ואחרים כבר ניגנו אצלנו. אנחנו משתדלים לשלב די.ג'ייז ותיקים עם חדשים. המוזיקה מאוד חשובה לנו – אנחנו לא מחפשים מישהו שיפציץ את המקום עם טק האוס, אלא מוזיקה עדינה יותר שתתאים למקום ולאווירה. אפילו שעדיין לא מלא פה, אלו שכבר ניגנו יצאו מרוצים". גם סוויסה, מבעלי המקום ושותפתו של ארנון לניהול, מרגישה קשורה ללוקיישן הקארפה דיאמי. "גם אני נתקפת נוסטלגיה כשאני נמצאת במקום הזה. כולנו זוכרים את הקארפה, ואפשר לזהות איזו נימה של התרפקות כשאנחנו מעלים זיכרונות. מקומות נסגרים כל הזמן, ורובם לא משאירים חותם, אבל עם הקארפה זה אחרת. אני נמצאת בחיי הלילה לא מעט זמן, ותמיד רציתי לעשות משהו עם המקום הזה. עכשיו זה באמת קורה".סוויסה, בדומה לארנון, לא מפחדת מהריבוי היחסי של המקומות הלהט"ביים בעיר. "לדעתי תמיד עדיף שיהיה כמה שיותר", היא אומרת, "הריבוי הזה הוא דבר טוב, ולנו יש את הנישה שלנו. אני חושבת שבסופו של דבר הקהילה מרוויחה מהסיטואציה הזו".

ימשיך לנגן גם כאן. די.ג'יי יואב ארנון:

יש רוב נשי מוחץ בצוות שלכם – יש לזה השפעה?"זה יצא ככה במקרה, לא תיכננו מראש לייצר מקום שמנוהל רק על ידי נשים. לכן היה לי חשוב לצרף גם את יואב כמנהל, והשילוב הזה מוכיח את עצמו".מה החלום הכי מופרך שלך בהקשר למקום החדש?"אני רוצה שהוא יהפוך להיות מוסד של אוכל, של מוזיקה ושל תרבות בילוי. אני מרגישה שאנחנו באמת כאן כדי להישאר וכדי להביא לפה איזו תרבות של בילוי מוקדם שמאוד רווחת בחו"ל אבל עדיין חסרה אצלנו".

» 17. מונטיפיורי 17. שעות פתיחה: א'-ה' ושבת 19:00 עד לקוח אחרון,ו' 20:00 עד לקוח אחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ