צדק תנוחתי: קואופרטיב יוגה חדש מוקם בדרום תל אביב

ארבעה מורים ליוגה מייסדים קואופרטיב בפלורנטין שיציע שיעורי יוגה מוזלים בתמורה לחברות במיזם

ענבל מרום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל מרום, עכבר העיר

כשהאו”ם הכריז על שנת 2012 כשנת הקואופרטיבים, אף אחד לא חשב שישראל תיישם את הרעיון בכזו מסירות. מחאת האוהלים וההתעוררות החברתית סביבה הובילו לחיפוש אחר אלטרנטיבות אנטי קפיטליסטיות להוזלת יוקר המחיה. אחד הפתרונות שצוברים תאוצה בחודשים האחרונים הוא הקמת קואופרטיבים בתחומים שונים. המיזמים מתבססים על כוחה של הקבוצה ועל שיתוף אינטרסים היוצרים כוח כלכלי אזרחי משמעותי שמורכב מהשקעה מינימלית של כל פרט בה. מעין מסלול עוקף טייקונים. כך גם נוסד ה־Yoga Co, קואופרטיב יוגה חדש וראשוני במרכז פלורנטין, שיושק ב־6 באוקטובר.

הסטודיו ייפתח במקום לשבט, הגלריה של הבר קיימא, בר־מסעדה שמושתת גם כן על רעיון הבעלות המשותפת. הרעיון לפתוח קואופרטיב ליוגה נולד במפגש של פעילות אקטיביסטית בקיץ הקודם בזמן מחאת האוהלים, שהיוותה בסיס לרוב ההתאגדויות בעלות הנופך החברתי שצמחו בשנה האחרונה. ארבעה מורים מנוסים ליוגה - אורי בן דב, נילי לנדסמן, אביטל ברק ועתליה מוסקונה־לרמן - החליטו לחבור במטרה לייסד קואופרטיב יוגה המציע שיעורים מוזלים לתלמידיו. בן דב, שגם ילמד במרכז, מספר כי “כיום המצב בשוק הוא כזה שמרכזי יוגה נסגרים או נשחקים תחת נטל ההוצאות”. לדבריו, המצב הוביל אותו ואת חבריו “לייצר אלטרנטיבה אחרת, הוגנת יותר, לכל הצדדים”.

הסטודיו יפעל בפורמט ניסיוני שירוץ בחודשים הקרובים: הוא יציע מערכת שבועית של שמונה שיעורי יוגה בשיטות וויג’נאנה, ויניאסה ואשטנגה. המטרה היא לאפשר שיעורים במחיר מוזל, של 30 שקל לחבר ו־35 שקל לשאר הלקוחות, כדי לגייס הון ראשוני שיאפשר את הקמתו של הקואופרטיב (מחיר שיעור יוגה סטנדרטי נע כיום בין 50 ל־70 שקל). “החלום העתידי הוא ליצור קואופרטיב שבו יהיו שותפים מורים ותלמידים, כזה שיפעל על פי עקרונות של שיתוף וסולידריות, מתוך מחשבה על מודל כלכלי חדש”, הוא מוסיף. 

ערכים חברתיים המזוהים עם המחאה (צילום: א.ס.א.פ. קריאייטיב)

לפי מייסדי הקואופרטיב, הקשר בין המחאה ליוגה מתבקש. ההיבט הגופני של המחאה החברתית, הם מסבירים, מתבטא דווקא בתורת היוגה, שמושתתת על אותם ערכים חברתיים המזוהים עם המחאה, ובהם ערבות הדדית, אחדות, שוויון והוגנות. הרעיון העומד מאחורי תרגול יוגה קפדני, מלבד גוף מחוטב כמובן, מסבירים חברי הסטודיו, הוא היכולת לשלוט באגו ובתשוקותיו השליליות. כך שאם יצליחו לממש את חזון היוגה, אולי יצליחו גם להוביל לשינוי גדול יותר בסדרי העדיפויות הכלכליים־חברתיים. עד אז הם יוכלו ליהנות מגוף חטוב ומנשימות עמוקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ