הכנס הביסקסואלי־פאנסקסואלי הראשון

ביסקסואלים רבים מרגישים שהם נדחקים לפינה גם בקהילה הלהט"בית. הכנס הביסקסואלי במזא"ה 9 ינסה לשנות את זה <BR>

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

חנוכה עדיין לא כאן, מה שאומר שעד הפסטיגל ניאלץ להמתין בסבלנות, אבל אל חשש – פסטיבל אחר יוכל למלא את מקומו בינתיים: הפסטיבי – הכנס הביסקסואלי־פאנסקסואלי הראשון בארץ. בתפקיד סקעת, מירי מסיקה ומאיה בוסקילה תוכלו למצוא שמות כמו שירי אייזנר, אלון צבעוני, דנה ג. פלג, ד"ר דפנה יואל, שירלי רויטמן, דן וג ואורטל בן דיין. הכנס, שיימשך יומיים שלמים ויכלול הרצאות, סדנאות ואפילו ארוחות טבעוניות – הכל חינם – יתקיים סמוך ליום הביסקסואליות הבינלאומי, המצוין מדי שנה ב־23 בספטמבר. האירוע מאורגן ביוזמת ארגון פאנורמה (קהילה ביסקסואלית ופאנסקסואלית פמיניסטית), מיועד לכל הגילים, המגדרים, הזהויות והנטיות, ומכריז על עצמו כאירוע קהילתי, אקטיביסטי ואקדמי ללא מטרות רווח, המבקש לפעול למען יצירה והעצמה של הקהילה הביסקסואלית והפאנסקסואלית.»  פסטיבי - הכנס הביסקסואלי־פאנסקסואלי הראשון - לכל הפרטים

"דיבורים על כנס ביסקסואלי היו עוד בתקופת הארגון ביסקסואלים בישראל, שקדם לנו, וגם אצלנו בפאנורמה הרעיון הזה כבר עלה לפני כשלוש שנים, ופעם נוספת לפני כשנה", מספרת שירי אייזנר, מיוזמות הכנס, חברת ארגון פאנורמה ומהפעילים הביסקסואלים הבולטים בעיר, "לשמחתנו, לבסוף זה קורה – הרבה בזכות דנה פלג, שממש הניעה את הכל. לפני כחצי שנה התחלנו בהכנות לכנס ובהתארגנויות, ולפני כחודשיים הוצאנו קול קורא מסודר".

כמי שאולי הכי מזוהה עם המאבק הביסקסואלי – מהי לדעתך החשיבות של הכנס הזה?"בראש ובראשונה הרעיון הוא לתת מרחב לביסקסואליות, שלא קיים בשום פלטפורמה אחרת. אפילו בכנסים פמיניסטיים וקוויריים, שלא לדבר על כנסים סטרייטיים, אין כמעט מקום לנושא הביסקסואלי. בכנס סקס אחר האחרון היתה רק הרצאה אחת בנושא, ובכנס זהירות מהמרווח זה כלל לא עלה – ואלו כנסים גדולים של כמה ימים. המטרה שלנו היא לתת מקום לשיח הביסקסואלי, שלא מקבל שום מרחב של נראות וקיום".

אייזנר עובדת בימים אלו על ספר באנגלית שעוסק בפוליטיקה ביסקסואלית וצפוי לצאת לאור בארצות הברית במהלך 2013. "זה בעצם הספר הראשון הלא־אקדמי שמתעסק בביסקסואליות מנקודת מבט רדיקלית ולא ליברלית. התנועה הביסקסואלית בארצות הברית עסוקה בעיקר בניסיון להתקבל אל המיינסטרים; הספר שלי – ששמו צפוי להיות 'Bi: Notes for a Bisexual Revolution' - מנסה להשתמש בביסקסואליות על מנת לערער על המיינסטרים. אני דנה במשמעות הפוליטית של ביסקסואליות ובדרכים שבהן ניתן להשתמש בה בכדי לייצר פוליטיקה חתרנית. הספר נוגע גם בתחומים ובפרספקטיבות נוספים, כגון ביסקסואליות וטרנסים או ביסקסואליות ומזרחים".

לילך בן דוד, בת זוגה של אייזנר, הנמנית אף היא עם מארגני האירוע, מדגישה שוב את תחושת ההדרה של הקהילה הביסקסואלית, שקיימת לא רק בתוך החברה ההטרונורמטיבית אלא גם בתוך קהילת הלהט"ב. "בחו"ל מתקיימים כנסים שמתמקדים בביסקסואליות, אבל בארץ זה עדיין לא קרה", מפרטת בן דוד, "יש פה כנסים קוויריים, אבל כאמור לא תמיד ניתן בהם מספיק מקום לעניין הביסקסואלי. בכנס הקרוב יתקיימו כמה וכמה פאנלים, שיתפרשו על פני יומיים. בערב הפתיחה יהיה פאנל מיוחד, שאני באופן אישי מאוד מחכה לו, שיעסוק בהיסטוריה של הביסקסואליות. זו בעצם היסטוריה שכמעט לא מסופרת, ולכן היה לנו עניין רב לקיים פאנל דווקא בנושא הזה".

מה ההבדל בין הפאנלים לסדנאות?"הפאנלים הם יותר בסימן הרצאות, ואילו הסדנאות יתקיימו במרחב נפרד ויהיו חווייתיות ואינטימיות יותר. בסדנאות אנשים שונים יעבירו ידע בצורה שיתופית ובנושאים מגוונים: מסדנה על מין בטוח ועד לסדנת סריגה ביסקסואלית. הסדנאות יעניקו ידע קצת יותר פרקטי".

הנה שאלה שבטח שאלו אותך כבר לא מעט: מדוע לייחד כנס שלם לביסקסואליות?"זו שאלה טובה. אחת החוויות המייחדות את קבוצת הביסקסואלים היא תחושה של מחיקה, גם בתוך קהילת הלהט"ב. פעמים רבות אנחנו מרגישים שאנו פשוט נדחקים לפינה. הביסקסואלים והפאנסקסואלים הם בערך חצי מקהילת הלהט"ב, ולכן חשוב לנו לעשות כנס שבו נוכל להישמע ולדבר על דברים שמעניינים אותנו. הרבה ביסקסואלים נתקלים בחוויה של ארון כפול – גם אחרי שיצאנו מהארון ה'רגיל', כלומר הודענו שאנחנו לא סטרייטים, אז אנו נתקלים בארון נוסף בתוך הקהילה הגאה, היות שאיננו מצהירים על עצמנו כהומואים או לסביות, כלומר איננו מונוסקסואלים. אנחנו עדיין נתקלים בביפוביה בתוך הקהילה הגאה".

על מה את הולכת להרצות בכנס?"ההרצאה שלי מדברת על הקשר בין ביסקסואליות ובין בעלי חיים וחייתיות. בהרבה מקרים בתרבות אפשר לראות שביסקסואליות מקושרת לחייתיות, לבהמיות ולטבע חייתי. אני רוצה לבחון את התפיסות האלו גם בתוך ההקשר החברתי שבתוכו אנו מבינים את המושג מיניות".

מקווים לפתוח מסורת. לילך בן דוד, שירי אייזנר, דן וג ושירלי רויטמן (צילום: יוני דאק)

הכנס מעורר כבר עכשיו עניין רב ויותר מ־150 איש אישרו הגעה אליו בפייסבוק. ההיענות הזו הפתיעה אתכם?"אני פעילה בקהילה הביסקסואלית כבר כמה שנים, ובכל פעם שאנו מקיימים פעילות מסוימת אנו מופתעים מחדש לגלות את הביקוש ואת ההיענות. תמיד מגיעים יותר אנשים ממה שנדמה לנו מראש. ודאי שהפייסבוק לא בהכרח משקף את מספר האנשים הממשי שאכן יגיעו לכנס, אבל הנתונים הללו מרשימים ומשמחים".

יש לכם כבר מחשבה להפוך את הכנס למעין מסורת שנתית?"כן. הכל תלוי כמובן בהיענות, אבל אנחנו בהחלט חושבים על זה. כמות ההצעות לפאנלים ולמושבים שקיבלנו כשפירסמנו את הקול קורא יכולה לפרנס בלי בעיה לפחות שני כנסים. אנחנו ממש מקווים שזה לא יהיה אירוע חד פעמי".

» פסטיבי - הכנס הביסקסואלי־פאנסקסואלי הראשון - לכל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ