פועלי האולם: בית חדש להפועל תל אביב

אחרי חמש שנות יתמות מאז הריסת אוסישקין, העירייה סוף סוף נותנת בית לקבוצת הפועל תל אביב. אז למה האוהדים עדיין מטנפים על חולדאי?

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

הסינדרלה של הספורט המקומי סוף סוף מקבלת בית. לאחר שהרסו לפועל תל אביב בכדורסל את אולם אוסישקין המיתולוגי ב־2007, הקבוצה עומדת לקבל אולם במתחם הדרייב אין. ובכל זאת, נראה כי האוהדים רחוקים מלהיות מרוצים, וממשיכים ללכלך במרץ על ראש העיר.

הריסתו של אולם אוסישקין שישב על גדות הירקון, הוא אחד הסיפורים הכי טעונים בספורט המקומי. זאת למרות שהיה מדובר באולם של 2,500 מושבים עם אווירה של סיר לחץ, מיזוג אוויר כושל ותשתיות שמאיימות להתמוטט בכל משחק. “בזכות האולם היה לנו יתרון על קבוצות חוץ שבאו לשחק ולא ידעו איך להתמודד עם התנאים”, מספר ל’, אוהד אדום.

ב־2006, העירייה בראשות חולדאי הודיעה כי החליטה להוריד את המבנה המסוכן, וראש העיר הפך לאויב של המפעל האדום. אוהלים נבנו מול העירייה, בלונים נתלו בכל העיר וקמפיין שלם בשם “חולדאי, אני מאוהב באוסישקין, ואתה?”, רץ עד 2007, אז הוחלט להרוס את המבנה סופית ולבנות גן ציבורי במקומו. “אוהדים נחשדו בכך שריססו את הקברים של הוריו של חולדאי מרוב תסכול”, נזכר ל’, שלקח חלק בקמפיין למען האולם.

אחד הסיפורים הכי טעונים בספורט המקומי. הריסת אוסישקין (צילום: ג'יני)

האוהדים החליטו להקים את עמותת הפועל אוסישקין, שממנה קמה קבוצה חדשה באותו שם בבעלות האוהדים. לפני שנתיים קיבל המועדון את הזכות לחזור לשמו המקורי - הפועל תל אביב - ובסיום העונה שעברה העפילה הקבוצה לליגת העל. בחמש השנים האחרונות הפועל שיחקה באולם בהדר יוסף, אך מהרגע שהעפילה לליגת העל, הוא לא עמד בתקנים שהיא דרשה. כיוון שהקבוצה מסרבת לשחק ביד אליהו (ביתה של היריבה המושבעת מכבי), החליטו להעביר את המשחקים לאולם בראשון לציון. “אם היינו מסכימים לשחק ביד אליהו לא היינו זוכים לאולם ביתי אף פעם”, מסביר אופיר לוינגר, אוהד הפועל, “העירייה היתה נשארת אדישה”. 

על פניו, הסיפור קיבל סוף טוב: לפני שבוע הודיעה העירייה שהוועדה המקומית אישרה את תוכנית הבינוי במתחם הדרייב אין בצפון העיר הכוללת אולם כדורסל שיכיל כ־3,000 מושבים וצפוי להיבנות בתוך שנה וחצי בתקציב של כ־70 מיליון שקל. אבל עבור האוהדים, ההודעה על האולם החדש רק הציתה מחדש את המחאה סביב אוסישקין. “חולדאי פושע. הוא הרס אולם שלא היה צריך להרוס”, אומר ארי שמאי, אוהד הפועל אדוק ובעל טור ב”עכבר העיר”, בתגובה להודעה על בניית אולם חדש. “אני לא מאמין לעסקנים באופן כללי ולרון חולדאי בפרט”.

ההודעה בדף הפייסבוק של העירייה זכתה לתגובות קשות מצד האוהדים: “גם אחרי שיבנו אנחנו נשנא את חולדאי כי הוא הרס לנו בית”, “לא היה ולא יהיה כמו אוסישקין! לא נשכח ולא נסלח!”. האוהדים מסרבים להאמין שהאולם החדש אכן ייבנה. לטענתם, כבר קרה בעבר שהעירייה הבטיחה ולא קיימה. “כבר נסגרו התוכניות להרחבה של אולם הדר יוסף עבור הפועל מ־1,400 מושבים ל־3,000”, אומר ל’, “השמחה היתה גדולה, אבל התבררה כאכזבה”.

בעירייה טוענים שרק לפני שלושה חודשים הם הבינו כי עלות ההרחבה של אולם הדר יוסף היא כשל אולם חדש. חשד נוסף של האוהדים הוא שהעירייה יצאה עם ההודעה על הבנייה בשל הבחירות ההולכות וקרבות. “התהליך הזה נמשך כבר הרבה מאוד זמן ופתאום שנה לפני הבחירות פתאום הכל זז מאוד מהר”, אומר בחשדנות דוד דואני, אוהד הפועל.

ככה זה אמור להיראות. הדמיית האולם החדש (באדיבות עיריית תל אביב)

“קידמנו את אולם הדרייב אין כתוכנית גיבוי. כל מי שראה את המספרים של הדר יוסף הסכים שצריך לבטל את ההרחבה ולבנות אולם חדש במקום וזה מה שקורה כרגע”, אומר אלון סולר, יו”ר ועדת הספורט של העירייה. אבל גם במשרדי העירייה לא בטוחים שבעוד שנה וחצי הפועל תשוב לשחק בתל אביב. “אני אשן בלילה רק אחרי שאני אראה טרקטור עובד בשטח”, מודה סולר, ומוסיף, “אבל אם לא הייתי מאמין ורואה שהאולם עומד לצאת לפועל, לא הייתי מנהל את השיחה הזאת”. 

השיח על האולם החדש תפס מקום מרכזי בפורומים של הקבוצה, בעיקר סביב מספר המושבים שבאולם העתידי. האוהדים תוהים מדוע לבנות רק 3,000 מושבים באולם שאמור לשמש גם למופעים, טקסים ועוד. כמו כן, הם מאמינים שקבוצת האוהדים שעלתה לליגת העל השנה רק תלך ותגדל. “להפועל יש יותר מ־3,000 אוהדים”, מבטיח לוינגר.

“כרגע בעירייה אין תקציב לאולם של 5,000 מושבים שאמור לעלות  מעל ל־100 מיליון שקל. התקציב של העירייה הולך כרגע על חינוך וגני ילדים”, מסביר סולר ומוסיף שבעיר יש כ־100 אולמות ש־99 אחוז מהם בעלי 1,400 מושבים בלבד. “אני מאוד רציתי אולם של 5,000 מושבים, אבל העדפנו לבנות אולם בפרק זמן קצר יותר ולתת פתרון להפועל. התכנון הוא לבנות אולם נוסף עם 5,000 מושבים בעלות של 150 מיליון שקל ברגע שיהיה לכך תקציב”. סולר מבקש להזכיר כי באולם אוסישקין היה ניתן להכניס רק 2,000 איש.

האוהדים לא רואים סולחה בינם לבין חולדאי באופק. “הוא לא אדם ששווה להתייחס אליו”, מסכם דואני, “אני מאמין שיהיה לו קשה מאוד להיכנס למשחק של הפועל. הוא עשה טעות והוא צריך לשלם עליה. עכשיו הוא מנסה לתקן את העוול, אבל זה לא יהיה הדבר האמיתי”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ