ג'ק המרטש: ג'קמאסטר מגיע עם דיפלו לבלוק, והוא הכוכב האמיתי של הערב

ההימור שלנו הוא שהטעם המוזיקלי של ג'ק רביל יגרור את דיפלו למחוזות מוזיקליים טובים

יוני שרוני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוני שרוני, עכבר העיר

הסיסמה הישנה שאומרת שלפעמים המרק הוא רק תירוץ מתאימה היטב לבוקינג של ג'קמאסטר לצד דיפלו, שינגנו במועדון הבלוק ממש היום (ה'). אז אמנם הבחור שלנו, ג'ק רביל (המסתתר מאחורי הכינוי ג'קמאסטר), הוא פחות מפורסם מדיפלו, שהצליח לחדור לכל פלחי השוק והאוכלוסייה – אם בלהיטים של הפרויקט שלו Major Lazer ואם בשיתופי הפעולה עם אמני זרם מרכזי כמו טייסטו, אבל אל תיתנו לעובדה ששמו על הפוסטר כתוב בקטן לבלבל אתכם - ג'ק הוא הכוכב המרכזי של הערב, לפחות בעינינו.

» הבלוק - לכל הפרטים

» דיפלו בפלייליסט 2012

ג'קמאסטר הוא "אחרון גיבורי הפעולה". הוא נמנה עם אחרוני הדי.ג'ייז שזוכים לגדולה ולתהילה, עד כמה שהן קיימות בעסק הזה, הודות לטכניקה ולבחירת השירים שלו. בעולם של היום, שבו כל אחד הוא מפיק ואם אין לך לפחות מיני להיט אחד אין לך כמעט סיכוי לקבל במה, בטח ובטח כשמדובר באנגליה, מעטים הם האנשים שחולשים על אינספור ז'אנרים עם קייס תקליטים כבד ועם צורת עבודה מעניינת עם הפטפונים והמיקסר.

ג'קמאסטר מספר על עבודתו במבטא סקוטי כבד:

באחד מראיונותיו אמר ג'קמאסטר "אתה לא צריך לעשות מוזיקה במטרה לפרסם ולקדם את עצמך כדי.ג'יי", ונדמה שהוא ממשיך להתעקש להישאר מחוץ לחדרי ההפקה, מה שבהחלט לא גורם לו להיות פחות מבוקש. מעבר לכישרון הרב שהוא מפגין על העמדה, ג'ק הוא גם אחת הפרסונות החשובות בתעשיית המוזיקה, גם בגלאזגו - בסיס האם שלו - וגם באזור הממלכה האפורה בכלל.

כבר בגיל 14 הוא הצליח להסתנן לעבודה הראשונה שלו בחנות התקליטים ראבאדאב, שם הוא החל לאסוף את אוסף התקליטים שלו, אך גם להבין את התעשייה. רביל, שהחל לתקלט ולבסס לעצמו מעמד מסוים בסצנה העירונית, עשה את המהלך החשוב הראשון שלו בשנת 2007, כאשר הקים את הלייבל הראשון שלו - דרס טו סווט. כבר בלייבל הזה יכולתם למצוא כמה שמות שהפכו בהמשך לגדולים, בהם בוק בוק ואחד מיקירי גלאזגו, ראסטי.

נותן עבודה בנוטינג היל:

"הסיבה העיקרית שבגללה התחלתי את דרס טו סווט נבעה מכך שבאותו הזמן לא התלהבתי ממש מהרעיון של פיינל סקראץ', סראטו או דיסקים", סיפר רביל בראיון, "הייתי נלהב מווינילים, אבל לא היה הרבה היצע של מוזיקת הקלאב שאהבתי בפורמט הזה. היה לך את דיפלו, סקוטי בי, איירס וטיטסוורט, שהוציאו דברים בוויניל, וזהו בערך. וזה עוד מבלי להזכיר את המחירים היקרים, כי היית צריך לקנות אותם מטרנטייבל לאב. זה היה מקרה של 'אני צריך לנגן את החומרים האלה ואף אחד אחר לא הולך להוציא את זה, אז אני אעשה זאת בעצמי'. כבר עבדתי כמפיץ, אז למה לא, בעצם? זו היתה התפתחות הגיונית: להיות בשליטה על כל אספקט בלייבל שלך, מהאיי אנד אר ועד המחשבה על מה יחזיקו החנויות, זה היה תפקיד שבא עם פריווילגיות ועם כוח רב".

שנה מאוחר יותר הוא חבר לקאלום, אותו בחור שלימד אותו לתקלט ושחווה איתו את גיל ההתבגרות, ולניל מורטון על מנת להקים לייבל נוסף שנקרא וויירבלוק, שהחל לקבל הכרה משמעותית וסומן על ידי לא מעט בלוגים ומגזינים נחשבים, בעיקר בזכות הריליס המשמעותי של האדסון מוהאק, "Ooops", שיצא בלייבל בשנת 2008. אך כל הסיפור החל להיות רציני, כשב־2009 נפלה החלטה לאחד את תתי הלייבלים עם לייבל נוסף, סטאף רקורדס, ולצרף את כולם לבית אחד, שייקרא נאמברז.

הריליס של האדסון מוהאק שבזכותו קיבל הלייבל וויירלוק הכרה:

"זה היה צריך לקרות הרבה יותר מוקדם", הוא אמר באותו ראיון, "אבל אני מניח שהמורשת שבנינו עם הלייבלים הללו היא מה שהפך את נאמברז להיות מה שהוא היום, כך שאם היינו עושים את המהלך מוקדם מדי יכול להיות שכל זה לא היה קורה. מי שאחראי על המיזוג הזה הוא בעיקר קאלום, שדחף לכך שסטאף רקורדס, וויירבלוק ודרס טו סווט יאחדו כוחות. פשוט לקח לנו זמן להבין איך עושים את זה. זה הרגיש כמו בלגן".

ג'קמאסטר ודיפלו אינם מכירים מאתמול. בשבוע שעבר הם עוד הגישו תוכנית משותפת בתחנת הרדיו הלונדונית ריינס אף אם, שנשמעה יותר כמו תוכנית הומור ופחות כמו תוכנית מוזיקה, וההימור שלנו הוא שהטעם המוזיקלי של רביל יגרור את דיפלו למחוזות מוזיקליים טובים, מה שייתן לאלו שמחכים להופעה שלו (הדומה לזו שהוא נתן פה בביקורו הראשון בכליף, בשנת 2005) הזדמנות נוספת ליהנות מדיפלו שהם מכירים. טוב, אולי עם הרבה פחות ביילה Fאנק. אגב, כפי שניתן לצפות מהפקה של התדר – שנעשית הפעם בשיתוף המרגוזה – ינגנו בה גם המקומיים כלבתא, הקטיק וקיסלוק.

לא מכירים מאתמול. דיפלו (צילום: יח"צ) 

» תדר והמרגוזה מציגים: דיפלו & ג'קמאסטר. ה' 6.9, 23:30. הבלוק, שלמה 157, תל אביב. 80 שקל (במכירה מוקדמת).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ