להציל את יפו: הרייב של חרקה פאורייה

תנועה חברתית חדשה מבקשת להפוך את יפו למקום לוהט ושוויוני. תחזיקו אצבעות

יוני שרוני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוני שרוני, עכבר העיר

בשבוע שעבר נתקלתי בחבורה נחושה עם ניצוץ בעיניים. החבר'ה תפסו אותי, הציגו לי פלאייר וניסו להסביר על ערב שהם עורכים, המיועד לכל אותם אנשים שמבקשים להציל את יפו. אמרתי להם "רגע, רגע, תשלחו לי מייל שיסביר לי יותר בבהירות על מה מדובר". התשובה שקיבלתי מחייבת עיון, שכן היא חשובה ומשמעותית ומבקשת לדאוג לכך שלא ייווצר ניתוק, גם בין העבר להווה וגם בין ההווה לעתיד הלא ברור.

» המקומות השווים לצאת אליהם ביפו» תושבי שוק הפשפשים דווקא רוצים שקט

"העיר העתיקה ביפו היא אחד המקומות המשונים במרחב האורבני של יפו־תל אביב", טוענת החבורה, "זה מקום שאמור היה להיות הכי 'מקומי' שיש, עיר עתיקה שכל הכרך האורבני שהוא תל אביב רבתי צמח מתוכה. במקום זה משאירים אותה ריקה ממקומיות ועם הרגשה שאין בה אורגניות כלשהי או אנשים אמיתיים שאשכרה חיים ומבלים בה. כל המקום היפה הזה עומד שומם במהלך היום, והוא נטוש מתיירים אפילו בלילה. הסיבות לכך ברורות: המקום משאיר תחושה של עבר רחוק ושומם, כאילו עבר שם איזה צונאמי או כאילו שהוא סבל מהתפרצות הר געש, שהשאירה את הבניינים ריקים מחיים.

"גם חיי הלילה של תל אביב מרגישים לפעמים מנותקים מהמרחב הגיאוגרפי שבו אנו חיים. כל חיי הלילה נדמים לעתים כניסיון נואש להתנתק מההווי היומי של החיים מלאי הקונפליקט במקום הזה, שכולנו מנסים לשכוח אותו ולברוח ממנו למקומות אחרים, שבהם הקטסטרופה לא מורגשת. מקומות שבהם הרעיון של לחגוג יחד את החיים היה יכול לקבל משמעות אינטגרטיבית, משמעות של כולם ביחד, משמעות של התחברות לעיר בכל קצותיה".

היום (ה') יתרחש הרייב השני בסדרת המסיבות של תנועת התרבות החדשה: חרקה פאורייה (פעולה מיידית בערבית). לדברי חבריה, מדובר בתנועה שצמחה מתוך המעגלים הנושקים של מוזיקה ומאבקי דיור, הרבה לפני שנושא הדיור נהפך לטרנד המחאתי של הקיץ האחרון; תנועה שמודעת לכך שאי אפשר להמשיך לחיות את הסטגנציה הפוליטית היומיומית כאן כאילו שכלום לא קורה; תנועת מוזיקה שמנסה להנחיל דפוס חדש של מופעי מוזיקה ואמנות ולהוכיח שאפשר לשלב את ההדוניזם עם דרישה של הנאה לכולם והתחברות למרחב הגיאוגרפי שבו כולנו חיים.

רייב התחברות למרחב הגיאוגרפי (צילום אילוסטרציה: אורן זיו)

"חרקה פאורייה הולכת לעשות פה פעולת קתרזיס מיידית בחיי הלילה", מבטיחים חברי הקבוצה, "התנועה החברתית המתגבשת באנה לולו ביפו, בפרויקט יאפא, בוועדה העממית למאבק הדיור ביפו ובתיאטרון הסראייה תהפוך את העיר העתיקה, הסובלת ממוות קליני, למקום הכי חי בעיר".ברייב, שיקדימו אותו אירועים נוספים (ומעניינים לא פחות), ינגנו אייל שגיא ביזאווי, מוחמד ג'באלי, מיניסטרי אוף דאב קי, די.ג'יי דינה ודי.ג'יי מוסא, ג'אזאר קרו ושיתוף פעולה של ניקוטין יחד עם קונטרול דיליט ואלכס דרול.

» הרייב של חרקה פאורייה. ה' 6.9, 23:00. מפרץ שלמה 10, יפו. 120-30 שקל (ההכנסות יועברו לטובת האמנים ולכיסוי ההוצאות המשפטיות של הוועדה העממית למאבק הדיור ביפו).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ