סקוור גארדן: יוזמה ירוקה בפלורנטין

תושבי פלורנטין מנסים להפוך את השכונה לירוקה בעזרת צמחייה בת קיימא. בפיילוט הפרויקט בקורדוברו יוצבו עציצי פרחים וצמחים שיושקו ממי המזגנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יוזמה חדשה של תושבים בפלורנטין מתעתדת להפוך את אחד הרחובות בשכונה לבני קיימא. בפיילוט של הפרויקט, שככל הנראה ייערך ברחוב קורדוברו, יוצבו עציצי פרחים וצמחים ברחוב ובחזיתות הבניינים שיושקו ממי המזגנים של התושבים.

“ההתארגנות נוצרה על ידי ועל ידי שני תושבים נוספים מהשכונה שפעילים בגינה הקהילתית ברחוב אליפלט”, מספר עופר גרזנר, אחד היזמים, בעל חנות צמחים באברבנאל 35, “הפגישה הראשונה שלנו התקיימה השבוע והחלטנו בסיומה ליצור פיילוט שבו ניקח את אחד הרחובות בשכונה ונהפוך אותו לרחוב ירוק”. התכנון הוא לנסות ולקבל צמחים מהמשתלה העירונית, שמחלקת אותם לגינות הקהילתיות בעיר.   

“לאורך קורדוברו יש כבר כמה מוקדים של עציצים בהשקיה בת קיימא, למשל במכולת השכונתית ובבית הכנסת הסמוך”, מספר גרזנר מדוע קורדוברו אידיאלי לפיילוט, “המטרה היא ליצור רצף ירוק. כשזה נעשה ברחוב שלם ולא רק בפינות מסוימות מסתכלים על זה אחרת”. לדבריו, גם שדרות וושינגטון הן אופציה עבור הפיילוט ואסטרטגיות יותר מבחינת המיקום שלהן, אבל העובדה שהן מוצלות ברוב שעות היום מקשה על גידול צמחייה.

שני היזמים הנוספים הם קובי פלומבו, בעל עסק להוראה, ומשיח כדורי, סטאז’ר במשרד עורכי דין. “חשבנו על יוזמות שונות במסגרת הפגישות, והחלטנו ללכת קודם כל על הפרויקט הזה”, מסביר פלומבו, “השנה, אחרי שהתעצבנתי על מי המזגנים שמטפטפים לאורך הרחוב, פשוט לקחתי מכלי פלסטיק ושמתי מתחת. מי שעובר ברחוב לא מחליק, וזה טוב לחתולים. העסקים שמו מכלים גם הם וראו שמצטברים לא מעט מים. כמו כן יש הרבה חומרים שנזרקים בפלורנטין, כמו קרשים וחביות שאפשר לשים בהן עציצים, כמו שעשו במכולת השכונתית. עוד אפשרות להמשך היא לשים צמחייה בסדקים שבין מרצפות רעועות”.

ולמי שתוהה אם זה תקני להשקות עציצים במי מזגנים, מבהיר גרזנר: “כמעט את כל המשתלה שלי אני משקה במי מזגנים. הדשנים והמלחים מסופקים למזגנים מהאדמה ומהדישון. מאחר שהצינור והמזגן עצמו מלוכלכים, מי המזגנים לא נשארים מזוקקים לחלוטין ולא יוצרים שום נזק לצמחים”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ