משטרת הקלוריות: מה הסיפור של המשקלים הדיגיטליים שהוצבו לאורך הטיילת?

שירות יעיל עבור חובבי הפעילות הגופנית או משטור ופגיעה בדימוי העצמי? הוויכוחים בעיצומם

נעם פרתום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם פרתום, עכבר העיר

משקלים דיגיטליים, מטאליים ובוהקים בשמש הוצבו באחרונה במיקומים אסטרטגיים לאורך הטיילת בתל אביב – בחוף הצוק, בחוף מציצים, בחוף גורדון ובעתיד במקומות נוספים. יוזמה משונה זו היא למעשה פרויקט משותף של העירייה ושל חברת אתרים, שמטרתו לאפשר למתעמלים שבאים לעשות כושר בחוף או על הטיילת לשקול את עצמם כחלק משגרת האימון.

השירות החביב לציבור הזה הוא אולי נחמד ויעיל עבור חובבי הפעילות הגופנית, אבל הוא לא  לגמרי פוליטיקלי קורקט. נדמה כי העירייה ואתרים מבקשים לקשור בין הים ומתחם הבילויים שסביבו ובין ספורט ודאגה לשלמות הגוף, משקל ומראה חיצוני. עולה התהייה: האם מתפקידה של העירייה, שלמעשיה יש תוקף מחנך ומכתיב דעת קהל, לעודד את הקישור הזה בין בילוי בים לדימוי עצמי, ועוד בפרהסיה?

“אני עושה שימוש במשקלים”, מודה חיים לוינסון, כתב עיתון “הארץ” שעוסק בספורט באזור הטיילת באופן קבוע, “כרץ למרחקים ארוכים שמתי לב שבאופן כללי העירייה משקיעה באחרונה בדברים שמועילים לרצים. יש הרבה יותר ברזיות בפארק הירקון מבעבר למשל, ויוצאים מהן מים קרים. לרצים גם חשוב לשמור על המשקל שלהם. יש אנשים שעשויים לחשוב שזה מטופש או ממשטר, אבל אני מוצא את זה פשוט פרקטי. אני חושב שראוי שהשלטונות יעודדו אנשים להיות במשקל גוף נורמלי, זה בריא ואקולוגי יותר”.

דורית גרשטנפלד, סטודנטית ותושבת העיר, חושבת אחרת: “זה חלק מליין הספורט והבריאות בחסות עיריית תל אביב, ומזכיר פרקטיקות של התערבות ממוסדת בבריאות שלנו מתוך הנחה שזה לטובתנו, כמו הגבלת אזורי עישון או העלאת מחירי האוכל הלא בריא”, היא אומרת, “זו הגבלה מתוחכמת יחסית כי היא נראית כמתן שירות לציבור, אבל בפועל, בניגוד לחדר כושר ציבורי, כאן לא מדובר בשירות שחוסך לי כסף וגם לא בשירות שמפעיל אותי פיזית ויכול להיות כיפי, כך שאני מרגישה שהערך של זה הוא בעיקר ממשטר. עם כל הכבוד לשירותים של עיריית תל אביב, שייתנו לבחורה להרוג את עצמה עם שוקולד וסיגריות בשקט כשהיא משוחררת מתזכורת למשקל שלה עם כל צעד שהיא עושה”.

מהעירייה נמסר: “המשקלים נועדו לשרת את הציבור ולהעשיר את האטרקציות בטיילת, על רקע היותה מוקד משיכה לפעילויות ספורט מגוונות. המשקלים יישארו באופן קבוע במקומות שבהם הוצבו”. על כך מוסיף אלון פישר, מנהל הפרויקטים של חברת אתרים: “קיבלנו תגובות מדהימות. אנשים מאוד מרוצים מהשירות”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ