הלינץ' הפייסבוקי: מי באמת הישראלי המכוער?

אם אמין אסלנוב שתפס חתול בזנבו הוא בסך הכל עוד ישראלי מכוער, הלינץ' שנעשה בו הוא ביטוי לישראל המכוערת והמתלהמת. חמש הערות בעקבות עוד לינץ' פייסבוקי

עומר שוברט, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומר שוברט, עכבר העיר

חמש הערות בעקבות הלינץ' הפייסבוקי שבוצע השבוע באמין אסלנוב שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו תמונה בה הוא נראה אוחז חתול בזנבו:

1.כדאי להתעכב על תגובות החברים של אסלנוב, כפי שהופיעו תחת התמונה ששיתף: "חחח חטיף לשבת, אוהב אותך אמין", "תעלה את התמונה שהיא היתה על המנגל אמין", "איזה כלי חחחחח שבת שלום אחי". "איזה שרוט אתה אמין אוהב אותך" ושאר וריאציות של "חחחחחחחח". היו גם כמה תגובות מסתייגות ("אתה דפוק חחחחחחח"), אבל המסקנה ברורה: ערסים נשארים ערסים גם בפייסבוק (סימן זיהוי: "חחחח" אינסופי). המונח המוביל בפרזנטציות של אנשי השיווק של פייסבוק הוא ש"פייסבוק זה אנשים אמיתיים". אכן, אנשים אמיתיים. שיחות הברזלים עברו אדפטציה פייסבוקית מושלמת.

2. גם מאחורי עמוד הפייסבוק של משטרת ישראל מסתתרים, אם תהיתם לגבי זה, אנשים אמיתיים. כאלה שחותרים להצלחות מהירות ופידבקים מידיים. אנשים שאוהבים לייקים וסבורים שלייקים הם מדד להצלחה. למרות שמדובר במשטרה, גוף שאמור להתנהל על פי אמות מידה שונות. אבל בפייסבוק הדחפים האנושיים הבסיסיים גוברים על אמות מידה כאלה ואחרות. התוצאה היא שהמשטרה מאתרת מיד את אמין אסלנוב, חוקרת אותו ושולחת אותו לשלושה ימים של מעצר בית. למה? כדי להעלות סטטוס בנושא, לגרוף מעל 1,500 לייקים, להודיע לכולם שאנחנו "מוזמנים לשתף את התגובה בתמונות שמועלות" ואחר כך לעדכן שהם הצליחו לאתר גם מישהו שצולם מתעלל בארנב (!). אכיפה אמיתית של חוק צער בעלי חיים לא תקבלו כאן, רק עוד מסחטת לייקים. אל תצפו לתגובה דומה אם יפרצו לכם לדירה.

3. חתולאים הם קהילה שלא כדאי להסתבך איתה, בעיקר ברשת. האנשים שהפכו את סרטוני החתולים לסוג של פורנוגרפיה ויראלית שלא ניתן להימלט מפניה, לא מהססים להשתמש בכוחם ולערוך סיכול ממוקד למתעללים כאלה ואחרים או למי שמעז לקרוא תיגר על דפוסי ההתנהגות של הקהילה (תשאלו את אוחובסקי). החתולאים, גם בתצורה הוירטואלית שלהם, הם אנשים אמיתיים. אנשים שסובלים לעתים משיכרון כוח. שיכרון כוח שגורם להם להרחיב את מלחמתם באמין אסלנוב גם לעמוד הפייסבוק של אולם האירועים "טרויה" שבו הוא מועסק ולדרוש מהם את פיטוריו. למרות שלדבר אין בסיס חוקי, למרות שאין כל קשר בין תפיסת החתול בזנב לבין מקום עבודתו של התופס. אנשי טרויה, אנשים אמיתיים עם אינסטינקט בריא של כיסוי תחת, מיהרו להודיע ש"בכוונתנו לפעול במלוא חומרת הדין נגד אותו עובד". גם שם ממרקים את המצפון בעזרת לייקים.

התמונה שהציתה את הפרשה. אמין וחבר4.מערכת הענישה הוויראלית הופעלה בכל עוצמתה נגד אסלנוב. היא כללה עשרות ממים יצירתיים, אלפי שיתופים ומאות תגובות מתלהמות. מעצר הבית המשטרתי היה החלק היותר סימפטי בכל הסיפור הזה. מבעד לשגיאות הכתיב בתגובות המתנצלות שהעלה אסלנוב ("לא היה מתוך כוונה לפגוע", שיחקתי איתו", "מצטער אם פגעתי") ניתן לחוש בעצמת הפגיעה. בתגובה שהשאיר לבלוגר עמרי חיון שהפיץ את התמונה, כתב אסלנוב: "אתה ניפחתה את כל התמונה הזו אל דור של מקולקלים תירה מה עסיתה חצי ישראל מקלל אותי". דור של מקולקלים זו אמירה כוללנית וגורפת מדי. אבל אם אסלנוב הוא בסך הכל עוד ישראלי מכוער, הלינץ' שנעשה בו הוא ביטוי לישראל המכוערת והמתלהמת.

5. ביום שישי הזמין "ידיעות אחרונות" (פעם העיתון של המדינה) את קוראיו לברך בעמוד הפייסבוק שלו את הנשיא של המדינה שחגג 89. ביום שני הם הקדישו למבצע האיחולים את השער האחורי של העיתון. האייטם, שהופיע תחת הכותרת היצירתית "שמעון היקר", כלל אסופת ברכות נבחרות ("אתה אדם נדיר מזן נדיר") וסטטיסטיקה מנצחת: יותר מ-6,000 לייקים ומעל 1,500 איחולים. שמעון פרס הוא בעצם חתול. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ