חתונה מאוחרת: כך הפך יד חרוצים למתחם אולמות אירועים

אחרי שהתנקה לחלוטין מהמועדונים, הברים והדקירות לאור ירח, פונה מתחם יד חרוצים לכיוון חדש: אולמות אירועים

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

עד לפני פחות משנה היינו לא פעם מתעוררים בימי ראשון עם כותרות על אודות דקירות, מכות ומקרי אלימות נוספים במתחם יד חרוצים, שלא פעם הסתיימו במוות. השכונה שבמזרח העיר הפכה עם השנים ל”מתחם האקשן”, המקום שעדיף לא להיקלע אליו לבד בלילה. בטח לא בסמטה חשוכה.

היום, גם אם קופצים לאזור בשעות הקטנות של הלילה, מגלים תמונה אחרת לגמרי. מועדונים וברים כמו הסופרנו, גהה, מינק, הקזינסקי ועוד סגרו את דלתותיהם. במקומם נפתחו אולמות אירועים, והבליינים הוחלפו במשפחות שמגיעות לחגוג בחתונות ובבר מצוות. “פעם הסתובבו כאן בליינים עם סכינים והיום יש כאן דודות עם מתנות למתחתנים”, מספר עידן גוב, שעבד כדי.ג’יי בחלק מהמועדונים במתחם והיום הוא בעל אולם לאירועי בוטיק ברחוב ריב”ל.

המתחם, שהיה אימת המשטרה, הפך למקום רגוע ובורגני. הסיבה העיקרית היא המחסומים שהמשטרה הציבה, שחסמו כניסת מכוניות בסופי שבוע. הנוכחות הכבדה של השוטרים הבהירה לבליינים שהחגיגה הסתיימה. “המועדונים התחילו להיסגר אחד אחרי השני”, מספר גוב על תהליך מתיחת הפנים, “המשטרה סגרה את המתחם מכל הכיוונים מהשעה רבע ל־11 בלילה עד ארבע בבוקר. היו כאן ניידות, פרשים, שוטרי מג”ב, שוטרי יפתח ומה לא”.  גם העירייה לא נשארה אדישה למצב ויצרה מגבלות על שעות הפעילות של המועדונים עם אכיפה נוקשה.

עסק שהוא מתנה גדולה לעירייה. אולם האירועים שבע, לשעבר הדום (צילום: ערן בארי)

זה לא תמיד היה המצב. בשנת 2005 העירייה דווקא עודדה פעילות לילה לפי מתחמים, וסימנה אזורים שיכולים להיות פתוחים 24 שעות ביממה. “חיפשו אזורים שאין בהם מגורים, כמו יד חרוצים, נמל תל אביב, רחוב הברזל ולונדון מיניסטור”, מספר סגן ראש העיר אסף זמיר. בהתחלה חיי הלילה באזור היו מגוונים וכללו גם מועדונים אלטרנטיביים כמו הברזילי והבלוק, אבל עם השנים לא נותר מכך זכר, ושכונת יד חרוצים התפתחה כמתחם של מועדונים בעלי אופי מחוספס, מה שהצריך גם התערבות משטרתית.

בסופו של דבר העירייה הבינה שיש כאן מצב לא בריא והחלה להקל על מקומות שביקשו להיות פתוחים עד שעה מאוחרת גם במרכז העיר. “היום לעירייה יש כלי אכיפה שלא היו לה פעם, כמו מודיעין יותר טוב וביטחון, והיא יכולה להתמודד עם מועדונים כמו מרחב ירקון, הדואר ועוד, שנמצאים במרכז העיר”, מסביר זמיר. 

דבר נוסף קרה: חלק מאנשי הלילה של פעם התבגרו וחיפשו להשתכלל. “בעלי המועדונים פתחו אולמות אירועים כי העירייה מעודדת עסקים כאלו. מגבלת השעות לא מעניינת. יש חניה במתחם, גישה נוחה, אין שכנים”, אומר זמיר. המבנים הגדולים ששירתו את בעלי המועדונים התחלפו בהדרגה לאולמות. מועדון הקריסטל הפך לאולם לאירועי בוטיק בשם איוונטו, מועדון ג’וליאני הפך לאולם עמנואל ומועדון הדום הפך לאולם האירועים שבע. סך הכל, חמישה אולמות אירועים ואפס מועדונים. אפילו המשטרה עזבה בשקט בשקט את השטח ופינתה את הכוחות לפני שלושה חודשים.

מועדון הקריסטל הפך לאולם לאירועי בוטיק. איוונטו (צילום: עידן גרצוב)

מועדון הדום, מהחלוצים במתחם הבילויים, היה גם מהחלוצים במתחם האירועים. בנובמבר האחרון קבוצת היזמים שפתחו את אולם האירועים שבע עשו זאת על חורבות המועדון. “שבעה חודשים לפני שלקחנו את המקום נציג שלנו הגיע לכאן כל סוף שבוע כדי להבין את תנועת האנשים מסביב”, אומר ירון מלינסקי, אחד מארבעת השותפים שהחליטו להתמסד אחרי שצברו קילומטרז’ בניהול מועדונים כמו הגלינה, קלרה וסבלט. העיצוב, אגב, מתייחס למפעל הפלדה שפעל במקום לפני 50 שנה ולא למועדון שעשה כותרות במדורי הפלילים.

“בהתחלה היו במתחם זנבות של מועדונים, אבל ערכנו פגישות בעירייה וידענו שהאזור עובר מהפך”, מסביר מלינסקי, “כיום, בחמישי בערב, אם אין חתונה אין פה כלום. זה נהיה אזור מת. אחרי מה שהמקום עבר, עסק כמו שלנו הוא מתנה גדולה לעירייה”. בעירייה שמחים על השינוי, אבל לא לוקחים את מלוא הקרדיט לעצמם. “את מקומם של המועדונים שנסגרו תופסים האולמות, כיוזמה פרטית לחלוטין”, מסרו מהדוברות.

למרות שהמקום השתנה 180 מעלות, לא כולם ששים לעשות אירוע באזור עם היסטוריה אלימה כל כך. רועי, תל אביבי במקור, לא האמין שהוא יחגוג את היום המאושר בחייו במקומות שהיה יוצא אליהם עם שכפ”ץ. “לא חלמתי שאני אתחתן ביד חרוצים”, הוא מספר, “ביררנו איפה אנחנו יכולים לעשות חתונה בתל אביב עם 600 איש. היו כמה מפיקים שהציעו לנו את יד חרוצים. אמרתי להם 'תגידו, אתם נורמלים?'. חטפתי חום. לא היינו מודעים לכך שניקו משם את כל המועדונים ושעכשיו מדובר באחד המקומות השקטים והרגועים בעיר. מבחינתנו זאת אלטרנטיבה רגועה ואטרקטיבית יותר מאשר האנגר 11 בנמל. סיוט להיכנס לשם ביום חמישי”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ