עיר המטמון: קבוצת פייסבוק חדשה לשיתוף תמונות של חפצים נטושים

הקבוצה - אוצרות רחוב - מאפשרת לשתף תמונות של חפצים ורהיטים שהושלכו לרחוב תחת הרעיון שהאשפה של האחד היא האוצר של האחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רהיטים רבים מושלכים מדי יום ברחבי העיר, ולא תמיד נמצא להם בית עד הרגע שבו משאית הזבל מגיעה. עמוד פייסבוק חדש – אוצרות רחוב - מנסה למצוא פתרון קהילתי בדיוק לבעיה הזו. לפני שבועיים פתחה חן ינוביץ', תל אביבית בת 28, את העמוד, שאליו היא מעלה תמונות של חפצים שננטשו ויכולים להתאים לאחרים, והיא קוראת למשתמשים להעלות תמונות או לדווח על חפץ נטוש ברחוב.

בתיאור הקבוצה נאמר כי היא מיועדת לכל מי שראה חפץ שאהב ולא היה יכול לאסוף אותו, וכן לכל מי שהחליט לזרוק חפץ שאין לו בו שימוש יותר. עד כה צברה הקבוצה יותר מ־100 לייקים, ולמרות שלא דווח לינוביץ' על משתמש שמצא חפץ בזכותה, הועלו לעמוד כבר כמה תמונות, בעיקר של שידות וספות נטושות ברחובות במרכז העיר.

"העובדה שאני מסתובבת כל היום בעיר ורואה חפצים שונים ומשונים, מרהיטי עץ ועד מכשירי טלוויזיה, גרמה לי לחשוב על הרעיון", מספרת ינוביץ', "לי לא היתה אפשרות לקחת את הדברים באותו רגע ורציתי מאוד שמישהו ייקח אותם במקומי. חשבתי על פורמט שבו אוכל לשתף את החפצים הללו, שיהיה יותר קהילתי, ופתחתי את קבוצת הפייסבוק. מאז יש המון תגובות טובות ואנשים כבר התחילו לשתף חפצים שהם מצאו".

בימים אלו עובדת ינוביץ' על אפליקציה חינמית לנייד, שתקביל לקבוצה. בשיחה איתה היא עומדת על כך שההבדל מאתר אגורה ודומיו הוא שבאתרים הללו לרוב הבעלים הם אלה שמציעים את החפץ, בעוד שבקבוצה רוב החפצים כבר נזרקו ואחרים רק מדווחים עליהם.

העיסוק ביד שנייה אינו מקרי: סבה של ינוביץ', שלו היא מקדישה את עמוד הפייסבוק, היה אספן מדופלם. "להורים שלי יש בבית מזוודות וארגזים עם חפצים שסבא שלי היה אוסף ומוצא ברחוב ורואה בהם אוצר", היא מסבירה, "בבתים של קרובים ושל חברים מפוזרים מאז חפצים מעניינים שהיו באוסף, והם משמשים אותם עד היום". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ