יוני שרוני, עכבר העיר

אנשי הליין לייטר (מבית תפו"ד) בוודאי מתרגשים מהאורח שמגיע אליהם השבוע לחלל ה־Deli, עם סאונד שהם כל כך אוהבים ודוחפים במסגרת הערבים הללו. השם של האורח חוזר על עצמו לא מעט פעמים, אם בשיחות שלי עם אנשי הליין ואם ברשת. קוראים לו סבסטיאן גאנץ, והוא ידוע יותר בכינויו המתקתק מומין. "מומין מייצג באופן יפהפה את הגל השני של הסאונד המינימליסטי־עמוק המזוהה עם לייבלים כמו סמולוויל ודייל", כתבו עליו התפו"דים בבלוג שלהם בסוף השנה שעברה, לא הרבה אחרי שהוציא בסמולוויל את אלבום הבכורה שלו "The Story About You".

» Deli - אלנבי 47, תל אביב

מומין עצמו מספר כי "בעיקרון, פשוט יצרתי מוזיקה בשבילי, בגלל שהיו לי כל מיני רעיונות בראש שרציתי להפוך למציאות. ג'וליוס שטיינהוף מסמול פיפל ואני הכרנו כבר תקופה, אז נתתי לו לשמוע כמה קטעים. בסופו של דבר ג'וליוס, ג'אסט (וון אהלפלד; י"ש) ולורנס חזרו עם הרעיון של האלבום. אז אתה מבין? זה לא משהו שבכלל תיכננתי מהצד שלי. התגובות די מופלאות ואני מרגיש בהחלט בר מזל לראות כל כך הרבה מדינות ותרבויות ולפגוש כל כך הרבה אנשים. אנשים שנותנים לי פידבק מדהים מסביב לכדור זה משהו שחשוב לי ואני מאוד מעריך".

הרבה לפני שהחל לנדוד במחוזות המוזיקליים הנוכחיים שלו, עוד בהיותו ילד בצפון גרמניה, גאנץ־מומין החל לגלות עניין במוזיקה ונהג להקליט מוזיקה שאהב - היפ הופ, Fאנק וג'אז. "תבין, תמיד היו לי יחסים עם מוזיקת רחבות. למשל, אהבתי מאוד ג'אנגל באמצע שנות ה־90, למרות שמעולם לא הייתי במועדון באותה תקופה, בהתחשב בגילי הצעיר באותו זמן. מהרבה סיבות איבדתי את העניין שלי בהיפ הופ, שמאוד אהבתי, בסוף שנות ה־90, ודרך יצירות של אפקס טווין ושל Funkstorung מצאתי את הדרך שלי לטכנו ולהאוס".

מייצג באופן יפהפה את הסאונד המינימליסטי־עמוק. מאלבום הבכורה:

אני יודע שאת ההפקות הראשונות שלך, בתחילת העשור הקודם, נהגת ליצור על תוכנת Fasttracker במערכת ההפעלה דוס. כמו מה זה היה נשמע? נשארו מזה אלמנטים בדברים שלך היום?"אני בספק. לתקופה קצרה התעסקתי עם הפאסטראקר ועשיתי קצת ג'אנגל וברייקביטס. דווקא עם תוכנת Reason הראשונה ניסיתי לעשות דברים יותר אבסטרקטים כמו של אפקס ודומיהם, ואולי משם נשארו נגיעות קטנות".

במסגרת המסעות שלך בעולם, האם ביקרת במקומות שהמוזיקה שלך היתה "עמוקה" מדי בשבילם?"האמת שלא. אני אספן משוגע של קטעים חדשים וישנים, אז אני חושב שיש משהו לכל אחד בקייס שלי. אני לא מתמקד בסאונד אחד ספציפי כשאני מתקלט, אני אוהב לזרום עם הקהל, לבנות משהו".

לא מעט אנשים מהמעגלים שלך, הקרובים והרחוקים, ניגנו פה. איך מצטיירת לך תל אביב מהסיפורים שלהם, רגע לפני שאתה מגיע?"כל כך הרבה אנשים המליצו לי על תל אביב, אתה לא תאמין. קולגות, חברים, חברים של חברים וכמובן די.ג'ייז שפגשתי אחרי שניגנו פה. אני מרגיש שכולם ממש התאהבו בעיר ובתרבות שלה עד כדי כך שהחלטתי להישאר אפילו יותר זמן מהם - עשרה ימים. אני ממש מחכה לקראת הנסיעה הזו, אבל אני מקווה שלא יהיה חם מדי".

אז מה עכשיו על הכוונת?"בדיוק סיימתי לעבוד על האי.פי החדש ב־Aim ועל עוד אחד שייצא בסמולוויל. האי.פי שייצא בסמולוויל הוא פרויקט שנקרא 'Roaming' והוא שיתוף פעולה של כריסטופר ראו (זוכרים שהוא היה בדלי לפני חודשיים בערך והיה מעולה? - י"ש). יש בו גם רמיקס שעשו סמול פיפל".

מומין ברמיקס לכריסטופר ראו. בקרוב האי.פי:

הנה מחשבה שלא עוזבת אותי: מאיפה הגיע הכינוי מומין? כי אם מהספרים של טובה ינסון, אז השם המתבקש יהיה דווקא סנופקין, שנתפס אצלי כטיפוס המוזיקלי בחבורה."האמת היא, אם להיות כן, שהשם מומין עלה אצלי פחות או יותר בשל צירוף מקרים. שיחקתי עם מילים כמו Mu, Music, Mighty Mu, ובסופו של דבר זה הפך למומין. מי יודע, אולי זה היה משהו תת הכרתי".

אז למרות האכזבה מריסוק הרומנטיקה שקשורה בטרולים מ"עמק החיות המוזרות", מומין בהחלט מעלה ציפיות לסט שעשוי להתעלות על זה של שותפו לעבודה כריסטופר ראו, שנתן בביקורו במסגרת הליין את אחד מהסטים המובחרים שהיו עד כה בשנה הנוכחית. את הערב יחממו תפו"ד, כהרגלם בסדרה, כאשר אנשי ה־Deli, המארחים, הם חלק בלתי נפרד מהאווירה שמתרחשת באותם ערבים, מה שמרים את המסיבה צעד אחד קדימה (או למעלה, תלוי מאיפה אתם מסתכלים).

» Moomin. ו' 10.8, 23:00. Deli.י30 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ