רועש להחריד: המשרד להגנת הסביבה יוצא נגד ביטול חוק הרעש

עד שכבר בוטל חוק העזר שמונע ממועדונים וברים להשמיע מוזיקה בחוץ, המשרד להגנת הסביבה מנסה להחזיר את הגלגל לאחור

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

חוק העזר העירוני שהגדיר את תל אביב כולה כאזור מגורים, ועל כן אסר על השמעת רעש תחת כיפת השמיים אחרי השעה 11 בלילה, בוטל בינואר השנה, מה שנתן פתח ותקווה למועדונים רבים שלא נמצאים בקרבת מגורים לפתוח מקומות עם חצרות, גגות או מרפסות גדולות. היוזמה לביטול היתה של סגן ראש העיר אסף זמיר.

» רעש לבן: עיריית תל אביב נגד טרנד הגגות

» מתחת לשמיים: המוזיקה בברים יוצאת לאוויר הפתוח

אולם השבוע נראה שהמשרד להגנת הסביבה שם לזמיר כמה מקלות בגלגלים. השר להגנת הסביבה גלעד ארדן שלח מכתב לחולדאי, ובו הביע הסתייגות מההחלטה: “אני מביע צער על כך שהעירייה בוחרת לקדם תיקון חקיקה שמפחית את ההגנה על הציבור מפני פגעי רעש במרחב הציבורי”. המשרד הודיע כי בכוונתו לאשר את השינוי לשנה אחת בלבד, כאשר במהלך השנה הזו יגובשו תקנות ארציות מחייבות לגבי רעש בשטחים שאינם מוגדרים כאזור מגורים. עוד נמסר כי מחוז תל אביב של המשרד הונחה להגביר את הפיקוח והאכיפה על הנושא במהלך השנה הזו.

“לא ברור עדיין מה יהיו התוצרים של העבודה הזו”, מסביר גורם במשרד להגנת הסביבה, “ייתכן שיחליטו לאסור בכלל על השמעת מוזיקה במרחב הציבורי שאינו מוגדר כשטח מגורים. ייתכן שיחליטו על סף מקסימלי של דציבלים שמותר להשמיע או שיקבעו מרחק מסוים בין מועדון למקום מגורים. אפשרות נוספת היא שידרשו ממועדונים לשים לוחות בידוד או ממועדונים שחלק מהם פתוח, כמו הגג, לסגור אותו. במהלך השנה הזו יבחנו גם מה קורה מהבחינה הזו במקומות אחרים בעולם, על מנת לגבש חקיקה ארצית כוללת”. למרות שאין חקיקה ארצית שמונעת רעש, ביטול חוק העזר התל אביבי הדליקה במשרד נורה אדומה. “תל אביב היתה במצב טוב יותר מהארץ כולה ולקחה צעד אחורה”, הוא מוסיף, “נוסף לכך, רוב התלונות על רעש במרחב הציבורי מגיעות מתל אביב, כך שקיום חוק העזר הזה היה חשוב. בסופו של דבר יצטרכו למצוא איזון”.

“היו לנו בעבר בעיות בנושאים הללו”, אומר אבירם כרמלי, מבעלי מועדון הקקטוס, הפתוח זה חודש בחוף פרישמן, “הרמקולים שלנו נמצאים בפנים והם גולשים החוצה ברמת הסאונד, כי הוויטרינות שבצדי המועדון פתוחות. צריכות להיות מגבלות, כי אנחנו לא יכולים לפגוע באיכות החיים של מי שסביבנו, אבל אנחנו, כבעלי מועדונים, בבעיה. התיירים שואלים אותי איך יכול להיות שתל אביב היא עיר חוף ואין מוזיקה על החוף”.

» הטרנד החדש בחיי הלילה: מסיבות פול מון תאילנדיות

“אני שמח שהתיקון שהצעתי אושר, גם אם רק לשנה”, מגיב אסף זמיר, “האכיפה היא דבר חשוב, ואני מקווה שיקבעו תקנות שישמרו על שקט עבור התושבים אבל יאפשרו פה קיום כלשהו של חיי לילה. אסור שפעילות לילה תדיר שינה מעיני תושבים, אבל לצד זה לא יעלה על הדעת שלא יהיו נקודות מסוימות שבהן ניתן יהיה לחגוג תחת כיפת השמים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ