זה בטיפול: המרפאה הגאה בגן מאיר מציינת שלוש שנים

שלוש שנים לאחר שנפתחה, המרפאה הגאה בגן מאיר ממשיכה להיות כתובת עבור להט"בים שלא מרגישים בנוח עם מערכת הבריאות הרגילה

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

החודש מציינת המרפאה הגאה בגן מאיר, הפועלת במסגרת שירותי בריאות כללית במחוז תל אביב־יפו וממוקמת במרכז הגאה, יום הולדת שלוש. כבר שלוש שנים צוות המרפאה – בראשות ד"ר גל וגנר־קולסקו וד"ר רות גופן – פועל באינטנסיביות לא רק כדי להעניק שירותי בריאות מקצועיים לחברי הקהילה הלהט"בית בעיר (ומחוצה לה), אלא גם כדי ללמד צוותים רפואיים בכל רחבי הארץ על כל הקשור בלהט"בים במערכת הבריאות. לציון התאריך העגול כינסנו את שניהם לשיחה קצרה על המרפאה, על נחיצותה ועל הפרויקטים הנוספים שהם לוקחים בהם חלק. 

"הרעיון לפתוח מרפאה גאה עלה כבר לפני כחמש שנים", מספר וגנר־קולסקו, "הבית הפתוח בירושלים קיים כנס בנושא רפואה גאה, שכלל פאנל שביקש לשאול אם צריך להקים מרפאה גאה בארץ. באותו כנס נחשפתי לקיומן של מרפאות גאות בעולם, ומאוחר יותר אף ביקרתי במרפאה כזו בניו יורק. כשחזרתי מהביקור הרגשתי שצריך להקים גם בארץ מרפאה גאה, שזה משהו שיש לו ביקוש. קיימנו כל מיני פגישות, ולשמחתי בסוף הפרויקט הזה יצא לפועל".

מדוע בעצם צריך מרפאה גאה? מדוע המרפאות ה"רגילות" אינן מספיקות?"זו שאלה שבהתחלה באמת עסקנו בה. מחקרים שונים שנעשו בקרב חברי קהילת הלהט"ב בחו"ל הראו שהם מרגישים מורחקים ממערכת הבריאות הרחבה. שהם חוששים מלדבר עם הרופאים שלהם על דברים מביכים – כמו יחסי מין - ושהם חוששים מהצורך לצאת שוב מהארון. נוסף על כך, המציאות מראה כי גם הרופאים לא תמיד יודעים לתת מענה מספק לחברי הקהילה, למשל להדריך זוג לסבי שמבקש להיכנס להיריון או טרנסים שמבקשים טיפול הורמונלי. לא המצאנו את הגלגל, מרפאות גאות קיימות כאמור במקומות נוספים בעולם ופועלות בהצלחה. כשעבדתי במרפאה גאה בניו יורק שאלתי אנשים מדוע הם מגיעים דווקא אליה, והתשובות שקיבלתי היו בדיוק כל מה שהזכרתי קודם: מבוכה מרופא משפחה 'רגיל', מקרי הומופוביה, חוסר מענה מספק וכו'. המטרה שלנו היא לתת לחברי הקהילה מקום שבו הם מרגישים בטוח מחד ושמאפשר להם לקבל את הטיפול הטוב ביותר מאידך. חשוב לנו גם להעביר את הידע ואת הניסיון שלנו למקומות נוספים בארץ".

רות: "הייתי מאוד שמחה אם הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסים מכל רחבי הארץ היו מרגישים בנוח להגיע לרופאי המשפחה שלהם ולשוחח עמם בחופשיות על כל מה שמטריד אותם, אך בפועל זה לא מה שקורה. להט"בים נתקלים ביחס הומופובי גם במערכת הבריאות ולעתים אף בבורות ובחוסר ידע מספק. באוכלוסייה הטרנסית, למשל, זה מאוד בולט. אני הגעתי למרפאה בגן מאיר ממרפאת אלנבי, שבה היו המון מטופלות טרנסיות, ושם ממש הורגש הצורך הזה לאפשר להן לקבל טיפול מתאים ויחס מכבד. זה בדיוק הרעיון שהוביל אותנו לפתוח את המרפאה הזו – להיות מקום שמטפל באנשים באווירה ידידותית, פתוחה ונעימה ושמפיץ את הידע גם החוצה".

"לא מבקשים להיות רק מרפאה". ד"ר רות גופן וד"ר גל וגנר-קולסקו (צילום: אורן זיו)

הרעיון להפיץ את הידע החוצה מתקשר לפרויקטים נוספים שאתם עושים – מהשתתפות בכנסים רפואיים ומתן הרצאות על להט"בים במערכת הבריאות ועד לסיוע בהגברת המודעות למאבק באיידס. כלומר, אתם לא עוד מרפאה "רגילה".גל: "כבר בתחילת הדרך הרעיון שלנו היה להשתלב בכל הפעילויות של הקהילה ולהיות מעין 'הנהגת הבריאות' שלה. המטרה שלנו היא גם לחנך לבריאות בתוך הקהילה וגם לחנך את הקהילה הרפואית בכל הארץ. אנחנו משתפים פעולה עם גופים וארגונים להט"ביים, כגון איגי, חוש"ן והוועד למלחמה באיידס, ולצד כך אנו בונים מערכי הסברה לצוותים רפואיים. צריך לזכור שהנושא הלהט"בי כמעט לא נלמד כחלק מלימודי הרפואה. אף אחד לא לומד בפקולטה לרפואה על תהליך לשינוי מין, למשל, וגם אין שם דיון מספק בנושאי מגדר ומיניות. מדובר בידע שחסר לרופאים, ואנו מרגישים את הביקוש הרב לו. בסופו של דבר אנחנו לא מבקשים להיות רק מרפאה, אלא גוף רחב יותר, שפועל בשיתוף פעולה עם ארגונים נוספים בקהילה".

רות: "הרצון שלנו הוא לשפר את השירותים הרפואיים המוענקים לקהילת הלהט"ב בכל רחבי הארץ. אני העברתי הרצאות בנושא לרופאים בצפת, ברמלה, בלוד ובערים נוספות. ה'בשורה' שיש מטופלים להט"בים צריכה להתפשט גם מחוץ לתל אביב. שנינו משתתפים בכנסים שונים ומנצלים את ההזדמנות להסביר לרופאים על האוכלוסייה הלהט"בית ולהעניק להם ידע שאולי חסר להם. זו אידיאולוגיה המשותפת לשנינו, ואנחנו מאוד מסורים לה".

מה השתנה במהלך שלוש השנים שבהן פועלת המרפאה?"המרפאה מאוד גדלה והצליחה הרבה יותר ממה ששיערתי. הפכנו להיות כתובת לאנשים מהקהילה, גם מחוץ לתל אביב. אנשים בכל הארץ שומעים על המרפאה ומגיעים אליה – לביקורים חד פעמיים או בכדי להפוך לחברים קבועים. בנוסף הפכנו להיות כתובת גם לצרכים רפואיים – סטודנטים לרפואה מגיעים אלינו, אנו מקבלים פניות להעביר הרצאות וכו'. אני חושבת שעשינו עבודה משמעותית גם בתוך קהילת הלהט"ב וגם בתוך הקהילה הרפואית".גל: "בהתחלה היינו לחוצים שלא יירשמו מספיק אנשים, אבל עם הזמן המרפאה גדלה, שעות הפעילות הורחבו, הבאנו רופאים נוספים שעובדים איתנו בשיתוף פעולה – למשל גניקולוגית ואורולוג - והרחבנו את הפעילות החוץ־מרפאתית. הריבוי של הלקוחות הקבועים מוכיח שהצורך הזה היה קיים. כשאני שומע אנשים שמגיעם למרפאה ואומרים שהם באו אלינו כי הם לא יכלו לדבר על הבעיות שלהם עם רופאי המשפחה שלהם, אני יודע שלמרפאה יש מקום חשוב".

מה החזון שלכם לגבי המשך פעילות המרפאה?רות: "הייתי שמחה לראות את המרפאה מתרחבת וכוללת רופאים נוספים, ואולי גם אחות. חשוב לי שנמשיך לתת הרצאות לרופאים בכל הארץ ושנמשיך להיות כתובת לחברי הקהילה, וגם לסטרייטים של השכונה. אני חושבת שחלק מההתמודדות עם הומופוביה – גם עם הומופוביה עצמית – נעוץ בחשיבות של השמירה על הבריאות שלך ועל עצמך. כלומר, צריך להשתחרר מתפיסות הומופוביות – שלעתים מחלחלות גם אלינו – ולהבין שמותר לנו להיות בריאים. יש הרבה מחקרים שמראים שבאוכלוסייה הלהט"בית תופעות של עישון ושל צריכת סמים נפוצות יותר, למשל. חשוב לנו להילחם בזה ולחנך לשמירה על הבריאות".

המרפאה הגאה. גן מאיר (טשרניחובסקי 22). טל' 5252896 (שלוחה 5).facebook.com/clalit.gan.meir

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ