הכדור במגרש שלהן: קבוצות ספורט של לסביות הפכו לטרנד לוהט בקהילה

קבוצת כדורגל וקבוצת כדורסל המיועדות ללסביות הצטרפו החודש לשלל הקבוצות הקיימות, ואופציית הדייטינג נותנת לתחביב הספורטיבי ערך מוסף

גיא ארליך, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארליך, עכבר העיר

בזמן שמרביתנו מתלוננים על החום ומשתדלים למעט בתנועה ככל האפשר, קבוצות ספורט ללסביות הפכו לטרנד לוהט בעיר. רק בחודש האחרון הוקמו שתי קבוצות חדשות המיועדות ללסביות – של כדורגל ושל כדורסל - המצטרפות לשלל קבוצות קיימות, שבהן שתי קבוצות כדורסל, קבוצת מחניים, קבוצת טאץ’ פוטבול ואפילו קבוצת פינג פונג. לא במקרה מתוכנן להתקיים בקרוב גם טורניר כדורגל ראשון ללסביות מטעם בר הנשים החדש יחסית Barvaz.

“הקבוצה שלנו הוקמה מחדש לפני כחודש על חורבותיה של זו שפעלה בעבר”, מספרת אורי ברמן, החברה בקבוצת הכדורגל החדשה, “מצאנו אזור נוח למשחקים במתחם התחנה והתחלנו לצרף שחקניות בשיטת חברה מביאה חברה. הקבוצה מונה כבר 12 בנות והמטרה שלנו היא בעיקר לשחק וליהנות. קצת נמאס לנו לשבת מחוץ למועדונים על בירה, וזו בעיני אלטרנטיבה נהדרת לקיץ”.

ברמן חברה גם בקבוצת כדורסל ללסביות וכן בקבוצת המחניים, שהיא הוותיקה מכולן. “אנחנו מנסות לארגן כעת טורניר כדורגל מול קבוצה דומה שפועלת בירושלים”, היא אומרת. לדבריה, קבוצת המחניים פועלת כבר ארבע שנים ולפעמים מגיעות לאימונים יותר מ־30 בנות, כך שחלקן סתם יושבות ומפטפטות בצד. “זה כבר ממש הפך למפגשים חברתיים, מעין אתנחתה של ימי שישי בצהריים”, היא מוסיפה.

קבוצה חדשה נוספת, הפועלת בסך הכל שלושה שבועות, היא קבוצת כדורסל שמונה כבר 16 שחקניות, רובן קולנועניות ומוזיקאיות. “אנחנו משתדלות להיפגש בערך שלוש פעמים בשבוע, ולרוב מתחלקות לקבוצות של בנות הקולנוע מול נשות המוזיקה, אבל אני לא אחשוף מי הקבוצה שמנצחת בדרך כלל”, מספרת עדיה אמרי אור, קולנוענית ביום ושחקנית כדורסל בלילה, “הקמנו גם קבוצת וואטס־אפ, מה שהופך הכל להיות מעין לול קשקשני של עשרות הודעות ביום”.

קבוצת כדורסל נוספת פועלת בבית דני וקיימת כבר כשנתיים וחצי, ולמרות שבהגדרתה היא קבוצת נשים ולא קבוצה של לסביות, מרבית חברותיה הן לסביות או ביסקסואליות. הקבוצה מונה כ־15 שחקניות, והן נפגשות בממוצע פעמיים בשבוע. אגב, אם קצתן בכדורים ה”גדולים”, תשמחו לשמוע שקבוצת הפינג פונג מחדשת בימים אלו את פעילותה בגן מאיר.

השאלה המתבקשת היא האם יש בכלל צורך בהפרדה בין קבוצות ספורט לנשים בכלל ובין קבוצות ללסביות. “אני לא חושבת שצריך להבדיל את עצמנו מהאוכלוסייה, ולכן הקבוצה בהגדרתה אינה מיועדת רק ללסביות”, מציינת יונית (שם בדוי), חברה בקבוצת הכדורסל בבית דני, “הלסביות היא לא האישיו, אלא החברות והמשחק”. גם ברמן שותפה לדעה הזו: “אני לא חושבת שההפרדה הכרחית, מדובר פשוט בקבוצות שצומחות מתוך מעגלים חברתיים. אין כאן אג’נדה מסוימת, וברור שאף אחת אינה מנועה מלהצטרף אלינו, לא משנה מה נטייתה המינית. מובן שיש גם קבוצות נשים שאינן לסביות. יצא לי למשל לשחק בעבר מול קבוצת כדורסל שמורכבת כולה מאמהות סטרייטיות”. “הקבוצה שלנו פשוט התהוותה כקבוצת לסביות, אך מובן שלא נפסול אף סטרייטית שתבקש להצטרף”, מוסיפה אמרי אור.

בשונה מקבוצות נשים סטרייטיות, כאן קיימת גם אופציית הדייטינג, מה שנותן אולי ערך מוסף לתחביב הספורטיבי. “לא מדובר כמובן בקבוצת היכרות, אלא בקבוצה של נשים שאוהבות לשחק כדורסל”, מציינת יונית, “אך מובן שנוצרים גם כל מיני קשרים, זה חלק מהעניין”. גם ברמן מסכימה: “כל מקום שתשים בו צעירים רווקים – גברים או נשים – יהפוך להיות מקום עם פוטנציאל דייטינג. נוצרו זוגות, שחלקם עדיין קיימים, אבל אני חושבת שהדייטינג זה לא העיקר, אלא המפגש החברתי והספורטיבי”.

אמרי אור, מצדה, מזכירה שהקבוצה שלה פועלת רק כשלושה שבועות, כך שעדיין מוקדם לקבוע כמה זוגות עוד ייווצרו שם, אבל מספרת כי כבר אפשר להרגיש גישושים. לצד זאת היא מדגישה כי המשחק לוקח את מרבית המשאבים: “אין אצלנו ממש אווירת פלירטינג, אלא בעיקר זיעה, רעל ורצח בעיניים. מרוב רעל ספורטיבי אין לנו זמן אפילו לאינסטגרם!”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ