על הגל: תחנות הרדיו העצמאיות מתחברות לעיר

התדר פותח עונה שלישית, במאדמאן חוגגים יום הולדת שנה. תחנות הרדיו האינטרנטיות של תל אביב לא יורדות מהסקאלה

יוני שרוני, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוני שרוני, עכבר העיר

הרבה זמן עבר מאז שידר ארגון ההגנה את קול ישראל מרחוב בן יהודה, אבל הרעיון של רדיו עדיין מבעבע בדם; לאורך השנים היו תחנות רדיו שונות מוקד עניין, אם בתקופת אייבי נתן ותחנת קול השלום ואם בשנות ה־90 בשל גל תחנות הרדיו הפיראטיות, שחלקן אף הפכו לתחנות אזוריות מורשות. בכלל, תחנות הרדיו הפיראטיות הן סיפור מרתק. באנגליה, למשל, פעלו בשנות ה־80 וה־90 תחנות ששידרו מוזיקה אלטרנטיבית עם דגש חזק על ג'אנגל ודראם אנד בייס, ובד בבד נלחמו על קיומן הפיראטי; זה ממש היה מאבק, אנשים היו רצים עם המשדרים בין הגגות.

» העתיד כבר כאן: עלייתו של הרדיו האינטרנטי

ולמה כל ההקדמה הזו? כי כעת אנחנו נמצאים בתקופה שבה יש תחנות עצמאיות חזקות שפועלות ברחבי העיר. נכון, תחנות אינטרנטיות קיימות כבר עשור, אך רובן לא מקצועיות או פונות לנישה מוזיקלית מסוימת, ושם הן נשארות. מה שקורה עכשיו הוא החיבור בין התחנות הקיימות - התדר, הקצה ומאדמאן, למשל - לעיר עצמה. אגב, ראוי לציין גם את רדיו מהות החיים כתחנה שעושה חיל.

מודל לחיקוי. תחנת הקצה

מילה אישית וגילוי נאות: אני חלק מצוות התדר עוד מההתחלה, וגם שדרן בתחנת הקצה. חשוב שהתחנות האלה יתפתחו כיוון שהתחנות המסחריות לא מספקות את הסחורה - למעט קול הקמפוס והתחנות הלימודיות, שהן מצוינות - וזאת בלי להזכיר את התחנות האזוריות שהפכו להיות מפלצת מעוותת של תכנים פרסומיים. ואני בכלל לא מדבר על הסטטוס קוו המוזיקלי האיום שנוצר פה בישראל. עם כל הכבוד לזמרים המזרחים שמפגינים מול גלגלצ - ובהצלחה להם, אגב - עדיין אפשר לפתוח לפחות עוד עשר תחנות רדיו אחרות בארץ ולשמוע את המוזיקה שלהם. את המוזיקה שמשודרת בתחנות האינטרנטיות אי אפשר. היום, לקראת סוף 2012, עדיין אין בישראל שידורי רדיו דיגיטלי באופן מוסדר, מה שמונע מכם להאזין בקלות, ברכב למשל, לתחנות האינטרנטיות. אבל אנחנו מתקדמים לשם בצעדי ענק עם האפליקציות של התחנות העצמאיות, והמהפכה המשודרת כבר ממש מעבר לפינה.

» התדר - לכל הפרטים.

"אנחנו יודעים שהתחלנו פה איזה משהו". התדר (צילום: אביעד הרמן)

אתמול (ד' 25.7) פתח התדר את שעריו לסיבוב שלישי במספר, ובמקביל ייפתח בהמשך, לתקופה קצרצרה, מוקד נוסף של התחנה בטוקיו. איתי דראי - הידוע גם בכינויו וולטר - מאנשי התדר, מנדב לנו קצת מידע על העונה הזו, שבינתיים עטפה את עצמה בהרבה מסתורין.

זהו הסיבוב השלישי של התדר. השתניתם מאז הפעם הראשונה בקיץ 2010?"בגדול כן, אבל יהיה לי הרבה יותר פשוט לענות על זה בשבוע הבא, כשכבר נהיה באוויר. עצם שינוי הלוקיישן והעובדה שהאולפן יהיה עכשיו הרבה יותר נראה לעין, פלוס רענונים כאלה ואחרים בתוכנייה, יגרמו לשינוי".

אתה מרגיש שהעובדה שהשנה התדר יתקיים במקביל גם בטוקיו תתרום לסצנה המקומית?"בטוח. חלק גדול מהמהות של הפרויקט בטוקיו זה לחשוף כמה שיותר מוזיקה ועיצוב ישראלי לעיניים יפניות. אם בום פם, למשל, ימצאו מפיץ יפני או ברוקן פינגאז יתארגנו שם על תערוכה, אז עשינו את שלנו".

בשנה האחרונה קמו תחנות אינטרנטיות נוספות, כמו הקצה ומאדמאן. איך אתה מרגיש לגבי זה?"אני מרוצה מאוד. לפני שאני דיג'יי או בעל עסק אני קודם כל קהל מאזין. וכקהל ומאזין אני תמיד שמח לכמה שיותר אופציות ולהתרחשות מוזיקלית שוקקת. אני פחות מסתכל על ההיבט התחרותי, מכיוון שהתחום שבחרנו בו - שידורי רדיו אלטרנטיבי באינטרנט - הוא לא תחום שיקדם כלכלית אף אחד מאיתנו. חוץ מזה, אנחנו יודעים שהתחלנו פה איזה משהו. זה לא שאנחנו תחנת הרדיו האינטרנטית הראשונה, אבל ברור שהרבה אנשים ראו את התדר ואמרו לעצמם 'למה לא בעצם?'".

יכול להיות שהתדר יהפוך לתחנה קבועה?"לא כרגע. זה פרויקט שדורש מאיתנו כל כך הרבה אנרגיות שלא נראה לי שזה ריאלי להמשיך כל השנה. הפעם אנחנו הרבה יותר מקפידים על עניין הארכיון ומקווים להשאיר בסוף הקיץ שעות על גבי שעות של כיף להאזנה".

שידורי תחנת התדר יחלו ביום ראשון (29.7) ב־15:00, ובאותו יום יעלה גם האתר המחודש והמפואר עם לוח השידורים המעודכן. וזה, כמובן, בלי להגיד אף מילה על הלוקיישן המופלא.

אין פה מרדף

והנה, בעיתוי מתאים, תחנת מאדמאן תחגוג בסוף השבוע (ו' 27.7, 24:00. לבונטין 7) את סיום שנת הפעילות הראשונה שלה. "היתה שנה מאוד אקספרימנטלית", מספר אורטגה, שמנהל את התחנה בשיתוף עם החנות מאדמאן שברחוב לוינסקי, "המון ניסוי וטעייה אבל בעיקר למידה: מה הקהל אוהב, באילו שעות כדאי למקם את התוכניות החזקות ואיך משלבים ז'אנרים אחרים חוץ ממוזיקה שחורה בצורה מאוזנת.  בעיקר נהננו להתנסות במדיה הזאת".

"מקווים להרים אירועים על בסיס קבוע". תחנת מאדמאן (צילום: אור עמית)

התחנה חרתה על דגלה להתמקד אך ורק במוזיקה שחורה."זה נכון, אבל מהר מאוד הבנו שקשה למלא חמישה ימי שידור רק במוזיקה שחורה. פנו אלינו שדרנים עם קונספטים מצוינים לתוכניות בנושאי רוק ישראלי, מוזיקה אלקטרונית ואפילו דראם אנד בייס, ג'אנגל ודאבסטפ, וזה פשוט הרגיש נכון לקחת את מה שרואים בהופעות ובמסיבות ולהגיש את זה בתור שעה שבועית למאזינים בבית או דרך האפליקציה באייפון".

אז שנה אחת מאחוריכם. מה עכשיו?"נמשיך לחפש עוד שיתופי פעולה כמו שעשינו עם מכללת מנשר והסטודנטים שלה בשנה האחרונה. אנחנו מקווים להתרחב גם לשיתוף פעולה עם מועדונים בעיר, לחדש ולגוון בלוח השידורים ולהרים אירועים על בסיס קבוע. יריית הפתיחה היא חגיגות השנה בשישי הזה".

איך זה עובד אצלכם מבחינת שדרנים?"בעידן שלנו כולם רוצים להתבטא, להשאיר חותם קטן ושיפרגנו להם בלייק. זאת הסיבה שהמון אנשים מוצאים בתחנות האלה פלטפורמה קלה לבטא את עצמם ואת הטעם המוזיקלי של הדור שלהם. המון קשרים נוצרים בין שדרנים, מאזינים, מפיקים מוזיקליים, מוזיקאים וסתם אנשים שרוצים להתקדם בהיררכיית הסצנה שאליה תמיד רצו להשתייך על ידי התנדבות בתחנה. בשורה התחתונה כולם מרוויחים חוויה".

אתה חושב שאולי קיימת רוויה מסוימת של תחנות רדיו מקומיות שפונות לקהל מצומצם יחסית?"גם אם לכל אחד תהיה תחנה בבית לא תהיה רוויה. כולם עושים את זה בשביל החוויה, אין פה מרדף אחרי עוד האזנות או נותני חסות. כשכל תחנה באה ממקום ניטרלי הרבה יותר קל לפרגן ולשתף פעולה, ובאופן לא מסונכרן ליצור טרנד שמייצג את התקופה המוזיקלית בעידן הדיגטלי הזה".ומה עם התחנות האחרות?"התדר היה ההשראה לתחנה שלנו ואני מוקיר להם תודה על החזון. הקצה הם בהחלט מודל לחיקוי בכל מה שנוגע למקצוענות ולרוטציה פשוטה של כמה שדרנים שמחזיקים תחנה אחת. כיף ללמוד משתיהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ