עסקים, שימו לב: בית המשפט ביטל דוח על עישון

בית המשפט זיכה עסק שקיבל דוח בגלל לקוחה שעישנה בתחומיו. האם מדובר בתקדים בעל השלכות על חיי הלילה?

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

בעלי הברים בעיר לא מפחדים מעישון פסיבי – הם מפחדים מכם, האנשים שמדליקים סיגריה במקום שאסור. המחזה של פקחי עירייה שנכנסים למקומות כמו פאבים, בתי קפה וסופרים ומחלקים קנסות, הפך למחזה נפוץ בתל אביב. הנזק: אלפייה למעשן ו־5,000 שקל לבעל העסק, על שלא סיכל בגופו את הסיגריה שלכם.

אבל לאחרונה נרשם תקדים: בית המשפט המקומי ביטל דוח שניתן לבעל מינימרקט שבו לקוחה נתפסה מעשנת – מה שאולי פתח צוהר לביטולי דוחות נוספים. במקרה המדובר נכנסו פקחים בשעה 22:45 לסופר תל אביב בטיילת הרברט סמואל, שם הבחינו בלקוחה שמעשנת בתחומי החנות. הפקחים מיהרו לרשום דוחות לה ולבעל המקום, רוני אליאב, שהחליט לקחת את העירייה למשפט. “הפקחים מגזימים, הם עובדים לפי החוק היבש ולא מפעילים שיקול דעת בכל מקרה”, הוא אומר. “צריכים להוכיח בבית המשפט שעשית הכל כדי למנוע את העישון”, מסביר עו”ד טל לביא, שייצג את אליאב, “אם נכשלת, זו לא אחריות מוחלטת שלך. גם סופרמן לא היה מונע את העישון בכל מצב”.

הנתונים מדברים בעד עצמם: בשנת 2011 ניתנו 608 דוחות לבעלי עסקים על עבירות כמו אי התקנת שילוט נגד עישון, אי מניעת עישון והצבת מאפרות. ב־2010 ניתנו רק 281 דוחות – פחות ממחצית מכמות הדוחות אשתקד. מתחילת 2012 ניתנו 371 דוחות לבעלי הברים בעיר – עוד עלייה בממוצע. מאחר שלא נרשם שינוי דרסטי במספר המעשנים בישראל, המסקנה המתבקשת היא שהגידול נבע מעלייה חדה באכיפה. 

בתי העסק לא תמיד ממהרים ללכת לבית המשפט בעקבות הדוח. זאת מכיוון שמדובר בסיכון: השופט רשאי להעלות את גובה הקנס לעשרות אלפי שקלים. בסך הכל יום אחד לפני משפטו של אליאב, מקרה דומה הסתיים בכישלון: בעלת מועדון המוסד ביקשה לבטל את הקנס שנרשם לה, אך בסוף ספגה 3,000 שקל נוספים, ובסך הכל 8,000 שקל. הנימוק: הנאשם לא עשה את כל שניתן כדי למנוע את העישון, לרבות דיווח למוקד העירוני, ונוסף לכך, לא הביא את הברמנים לעדות, “שכנראה אף לא התריעו לגבי העישון במקום”, כך לפי פסק הדין. חשוב לציין כי גם במקרה הזה השופט הודה כי הוא ער לקושי בביסוס האשמה.

ביטלו לו את הדוח. רוני אליאב (צילום: אורן זיו)

שבוע קודם לכן ניתן פסק דין שבמסגרתו הרשיע בית המשפט את בעלת הפאב ארמדילו בעבירה של אי מניעת עישון במקום ציבורי, וגזר עליה קנס מוכפל, בסך של 10,000 שקל. זאת למרות שהוכח כי נמצא מעשן אחד בלבד באותה העת בעסק. ההסבר היה: “גם על האחד הזה קיימת החובה של בעל המקום בהתאם לחוק”.

האם זיכויו של בעל המינימרקט נחשב תקדים משפטי? לא לגמרי. “מבחינה משפטית טהורה זה לא תקדים מחייב, כיוון שהמשפט התקיים בבית המשפט לעניינים מקומיים ולא בבית משפט עליון. מדובר בפסק דין מנחה”, מבהיר עו”ד לביא, “החוק לא קבע רשימת מכולת סגורה לגבי מה צריך בעל העסק לעשות כדי למנוע עישון. עם זאת, הפסיקה מוכיחה שבית משפט הוא לא חותמת גומי של הפקחים”. 

לפי פסקי הדין ניתן להבין שאם בעלי העסק יוכיחו כי באמת ובתמים נעשו כל המאמצים כדי למנוע עישון, או כי העישון נעשה ללא ידיעתם, הסיכויים עומדים לצדם. “אם בעל פאב יושב במשרד ואין לו מצלמות במעגל סגור והוא עשה את כל המצופה ממנו - תלה שלטים, תידרך עובדים, לא שם מאפרות – אז בהיעדר מודעות למעשה אי אפשר להרשיע אותו”, מנמק עו”ד רון טורקלטאוב, שמייצג לא מעט ברים ומועדונים, “לפי הפסיקה שבה זוכה בעל המינימרקט צריך להתייחס לספק הסביר. בהיעדר מודעות לאקט הוא לא יכול היה למנוע אותו”. 

בעלי הברים, שמדי ערב מפחדים מביקור פתע של פקח, מזדהים עם אותו ספק סביר ולא מבינים איך הם מקבלים יותר דוחות מאשר מוציאים צ’ייסרים. “אין לנו כלים לאכוף את זה ב־100 אחוז, זה מעבר לשליטתנו”, מסביר איתי אייזנברג, הבעלים של הבר ג’אנקיארד, “אנחנו לא מוכנים שאנשים יעשנו בתוך המועדון. אנחנו שמים שלטים, יש לנו שני מאבטחים שמסתובבים ומבקשים לכבות את הסיגריות ורחבה חיצונית שבה ניתן לעשן, אבל עדיין יהיו אנשים שיוציאו סיגריה”.

אחת הבעיות המהותיות בהתנהלות העירייה סביב חוק העישון היא שלא ניתן להגיש ערעור על הקנסות לתובע העירוני, נוהל שגור במקרים של דוחות חניה. “הציפייה היא שהתובעים של העירייה יבדקו את התיק, ואם אין אשמה אז אין צורך להגיע לבית המשפט”, אומר עו”ד טורקלטאוב, “כל חוק שנאכף על ידי הרשויות המקומיות צריך לפעול כך. אם מתקיים ספק סביר בתיק, ניתן להימנע מהליכה לבית המשפט”.

מהעירייה נמסר: "העירייה עושה כל שלאל ידה לאכוף את חוק העישון ורואה ביישומו מטרה ראשונה במעלה למען בריאות הציבור ואיכות החיים בעיר. פקחי העירייה אוספים בשטח ראיות ומגישים בהתאם קנסות כנגד מעשנים בפועל וכנגד בעלי עסקים שלא מנעו את קיום עברת העישון. באחרונה ניתנו מספר פסקי דין  במסגרתם הורשעו בעלי עסקים שונים באי מניעת העישון בבית העסק, והושתו עליהם קנסות גבוהים לאין שיעור מהקנסות הקבועים בחוק. יצוין שבית המשפט נתן אמון מלא בעדויות הפקחים, ואף העביר ביקורת נגד בעלי העסקים בקובעו כי טענותיהם לפיהן הם פועלים באופנים שונים למנוע העישון בעסקם הינן היתממות, וכי אין הם עושים די בעניין זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ