כמה זה עולה לנו? מדד המחירים לשתיין התל אביבי - לילה - הארץ

כמה זה עולה לנו? מדד המחירים לשתיין התל אביבי

מקטינים כמויות, מתאמים מחירים או מתפשרים על האיכות. כיצד מתמודדים הברים השונים עם עליית מחירי האלכוהול, ואיפה הכי משתלם לבלות?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לירן שוויד, עכבר העיר אונליין

בזמן שהעולם סביבנו מתעסק בנושאים זוטרים כמו מהפכות, הנושא שמטריד את תושבי ישראל הבועתיים הוא בעיקר גל ההתייקרויות. כולנו שמענו על ההתייקרות במחירי הדלק ועוד מוצרים בסיסיים, אך מה לגבי מדד מחירי הבליינות? נדמה שמדד זה לא נלקח בחשבון, שכן האלכוהול נחשב למוצרי מותרות. למרות זאת, כיאה לתל אביבים מנותקים שלא מעניין אותם דבר מלבד כמה זמן לוקח להם להגיע לפאב החביב עליהם, יצאנו לחקור את הנושא.ברים: שותים פחות באותו המחיר בעלי הברים בתל אביב עומדים בפני סכנת סגירה מתמדת, בעיקר בשל בעיות רישוי נגד העירייה, קנסות על רעש ועישון, ונדידה מתמדת של קהל. בכל הנוגע למחירים, בעלי הברים יודעים שאין הם יכולים להעלות את המחירים בצורה דרסטית. קהל הלקוחות שלהם מתבסס בחלקו על קהל קבוע, וברובו על קהל מזדמן, כזה שיכול בנקל לגשת לבר שנמצא מעברו השני של הרחוב. הדרך של בעלי הברים להתמודד עם עליות המחירים היא יצירתית ומפתיעה – הקטנת הכוסות. שימו לב שבשנה האחרונה, יותר ויותר ברים עוברים להגיש בירה בכוסות של פיינט במקום בכוסות של חצי ליטר. אמנם הפיינט נותן לשתייה נופך אנגלי/אירי אך מנגד, הוא פשוט קטן יותר. הפיינט אמור להיות שווה ערך לכ – 0.47 ליטר, אך ברים רבים מציגים בטעות כוסות של פיינט שלמעשה מכילות רק כ – 0.42 ליטר (420 מ"ל), ובהתאם קטנו גם כוסות השליש. המחיר, מיותר לציין, לא השתנה, והקהל שמגיע למקומות הללו מסיבה עיקרית אחת  - לשתות – לא ממש שם לב לשינויים בכמות.» מדד המחירים לשתיין:וודקה עם משקה אנרגטי/מיץ קל – 40-45 שקלים ערק אשכוליות – 30-32 שקלים כוס קאווה/למברוסקו – 24-27 שקלים  פיינט בירה – 25-30 שקלים  מחיר ערב ממוצע – כ- 100-120 שקלים  כולל טיפחשבונית:  "Well show me the way to the next whiskey bar. oh, don't ask why"קהל מזדמן. המייט (ציום: יחצ)

מגה ברים: קרטל האלכוהול המגה ברים בעיר תמיד התהדרו במחירים גבוהים יותר מהמקובל בברים ממוצעים. התירוץ המרכזי שעלול לעלות מכיוונם של בעלי אותם מגה ברים הוא שעלויות האחזקה של מקומות כאלו הן גבוהות מברים רגילים, בשל הצורך להחזיק בכמות גבוהה של מאבטחים ועובדי תחזוקה. גם השכירות גבוהה יחסית במקומות בסדר גודל כזה. מעבר לכך, השיטה המקובלת כיום בעיר היא החזקתם של כ- 10-15 שותפים בכל מקום, וכולם הרי צריכים להרוויח. בעלי המגה ברים יודעים שהקהל שלהם מגיע כדי ליהנות בעיקר מאווירת ה"שופוני" ולא ממש אכפת לו כמה כסף הוא מוציא על אלכוהול, לכן המחירים שלהם גבוהים ומתואמים באופן מחשיד.

» מדד המחירים לשתיין:

וודקה עם משקה אנרגטי/מיץ קל – 52-55 שקלים ערק אשכוליות – 35-40 שקלים  כוס קאווה/למברוסקו – 28-30 שקלים  שליש בירה (בקבוק בלבד) – 25-28 שקלים  מחיר ערב ממוצע – כ- 150 שקלים  כולל טיפחשבונית: השאירו את כרטיס האשראי אצל הברמנית וקוו לטוב.

אווירת "שופוני". הגלינה (צילום: יחצ)היפסטרים: אם שותים – לא משלמים נכון יהיה לומר שהיפסטרים זה כל כך קיץ 2010. במיוחד לאור החשיפה המאוחרת שקיבל הנושא במדורת השבט הישראלית (ארץ נהדרת). בנוסף לחשיפה, העתקת מיקומו של "הפרוזדור" לצומת הרחובות הרצל ואחד העם, מטשטשת את הגבולות בין ההיפסטרים האמיתיים לבין סתם צעירים בני 18-22 שמחפשים מקומות שבהם יוכלו לשתות בזול. אחד מהעקרונות המנחים של מקומות בילוי אלו הוא מחיר האלכוהול הנמוך, וזהו גם כנראה מוקד המשיכה העיקרי של הקהל. לצורך כך, בעלי המקומות מגישים בעיקר בירות זולות (מכבי/גולדסטאר) ולא מציעים מגוון רב של סוגי אלכוהול יוקרתי, מהסיבה הפשוטה שאין ביקוש. רוב הצעירים שפוקדים את המקומות הללו מוכנים להתפשר על בירה מכבי במקום טובורג ועל ערק אשקלון במקום עלית הערק (איילות) מלבד העובדה שאין הבדל ממשי בטעם, זה גם הרבה יותר מגניב.» מדד המחירים לשתיין: וודקה עם משקה אנרגטי/מיץ קל – 30-35 שקלים ערק אשכוליות – 25-30 שקלים  חצי ליטר בירה – 20-25 שקלים  (20 שקלים  לבירה מכבי כולל צ'ייסר ערק)מחיר ערב ממוצע – כ- 70 שקלים  כולל טיפחשבונית מס: יש מכבי – יש היפסטרים, יש היפסטרים – יש מכבי.היפסטרים אמיתיים וילדים שמחפשים לשתות בזול. בלייקה (צילום: אביעד הרמן)פלורנטין: מי שנכנס לשכונה, נשאר בשכונה הברים בפלורנטין מתבססים בימי החול בעיקר על קהל קבוע שגר בשכונה, ובסופי השבוע על אוכלוסיית חיילים נרחבת שפוקדת את האיזור. כל אלו, מכוונים את בעלי הברים למחירים שפויים יחסית, וליחס מפנק בעיקר לקהל הלקוחות הקבוע. היתרון בברים בפלורנטין הוא שהיד על הדק הצ'ייסרים בחינם, איננה כה קמוצה כמו במרכז וצפון העיר. לכן תושבי השכונה מעדיפים לכתת את רגליהם בין ה"סאצ'מו", ל"הודנא" או ל"'צ'ייסר" במקום לצאת מגבולות השכונה. המחירים במקומות הללו הם די קרובים אחד לשני , ומלבד זאת, כל השכנים נמצאים שם, כולל הברמן. הגדיל לעשות פאב ה"צ'ייסר" שחוקק את "חוק השלישים" שעל פיו שלושה שלישים של בירה עולים כמו שני חצאים. סביר שנסיונות להעלות את מחירי האלכוהול לא יתקבלו יפה, לכן אין טעם לנסות.» מדד המחירים לשתיין: וודקה עם משקה אנרגטי/מיץ קל – 30-35 שקלים ערק אשכוליות – 28-30 שקלים  כוס קאווה/למברוסקו – 20-25 שקלים  חצי ליטר בירה – 26-28 שקלים  מחיר ערב ממוצע – כ- 80-90 שקלים  כולל טיפחשבונית מס:  Where everybody knows your nameעליית מחירים לא תתקבל יפה. הצ'ייסר (צילום: יחצ)

בילוי ביתי: האופציה הזולה אופציית הבילוי הביתי תמיד ניצבת אל מול היציאה למקום בילוי כזה או אחר. אם חשקה נפשכם בפיק-אפ מוצלח, או סתם אוורור מדירת השותפים שלכם ודאי תהיו מוכנים לשלם את המחירים הנדרשים כפי שמפורט למעלה. אם לעומת זאת אתם סתם רוצים להעביר ערב עם חברים, ללא הערות על עישון בתוך המקום או פגישות מביכות עם אקסיות זועמות, תוכלו לחסוך לא מעט כסף. הכמויות הן גדולות יותר והתשלום מתחלק על מספר חברים, ובנוסף קיים סיכוי גדול שישאר לכם עוד אלכוהול לפעם הבאה.» מדד המחירים לשתיין: בקבוק וודקה + בקבוק משקה קל/פחיות משקה אנרגיה – 100-120 שקלים בקבוק ערק + בקבוק משקה קל – 50-60 שקלים בקבוק קאווה/למברוסקו – 25-30 שקלים 3 בקבוקי חצי ליטר בירה – 18-27 שקלים  מחיר ערב ממוצע – כ- 50 שקלים לאדםחשבונית מס: אמנם זה לא פשוט להעלות 15 בקבוקי בירה לקומה רביעית בלי מעלית, אבל זה הרבה יותר משתלם

לסיכום, עלינו מן הסתם להזכיר לקהל הקוראים את הסכנות הטמונות בצריכת כמויות גבוהות של אלכוהול לטווח הארוך, ובשילוב המסוכן שלהן עם נהיגה בטווח הקצר. עם זאת, בהנחה שבגילכם המופלג, הכבד שלכם כבר התחיל להשתחם לפני מספר שנים, העצה היחידה שאנחנו יכולים לתת לכם היא לשים לב לכמויות שאתם שותים וכמה זה עולה לכם. בקיצור – שלא יעבדו עליכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ