העיריה שוב עושה צרות לברים בתל אביב

חשבתם לפתוח בר בתל אביב? כדאי שתחשבו שוב. רגע לפני שהם פותחים מקום חדש, אנשי הפרוזדור וסלון ברלין מתמודדים עם בעיות רישוי בקפה אדר וגם השסק שוב מסתבך עם העיריה

אודיה גנור ונטע הלפרין, עכבר העיר תל אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור ונטע הלפרין, עכבר העיר תל אביב

הבעלים של הפרוזדור (הישן והחדש), סלון ברלין וקפה אדר, כבר מזמן הפכו למיני־אימפריה בצד האלטרנטיבי של חיי הלילה, וכעת הם מוסיפים אפילו עוד מקום לממלכה שלהם: בר מסעדה על חורבות הפרוזדור הישן, בבעלות משותפת עם אנשי הנסיך הקטן. המקום ייקרא בית העמודים, והוא ייפתח לקהל כבר בשבוע הבא. אבל בזמן שיחגגו את ההשקה של בית העמודים, הם ייאלצו גם להתמודד עם לא מעט צרות שיש להם כרגע בקפה אדר. אביתר מנילביץ', מהבעלים, מספר שכאשר חיפשו לוקיישן לקפה, הם חיפשו מקום שבו יש היתר לילה שמאפשר לפתוח עסק עד השעה שתיים בלילה. הם בדקו מיקום אפשרי בדרך יפו 44, קיבלו עליו אישור מהעירייה והריצו את העניינים. לאחר חודשים ספורים שבהם פעל המקום, התברר שהחצר האחורית, המשמשת אזור עישון פתוח, נמצאת בסמיכות לסמטת השוק. באזור הסמטה ההיתרים שונים ומאפשרים הפעלת עסק רק עד השעה אחת בלילה. "ויתור על השעה הזו הוא ויתור על זמן חשוב ורווחי שבו פועל העסק, וזה בדיוק ההבדל בין האפשרות להיות פתוחים או סגורים בלילה", מסביר מנילביץ'. "בקפה אדר החוזה רשום על דרך יפו, ולכן אנו מצפים שיתייחסו אלינו בהתאם ולפי הארנונה שאנחנו משלמים. אם היינו מגישים בקשה לבדוק את הכתובת של סמטת השוק והיינו נענים שאפשר לפתוח רק עד אחת, היינו מחפשים מקום אחר".בחצי השנה האחרונה נמצא קפה אדר על היתרים זמניים לפתיחה עד שתיים, אולם לפני כמה שבועות נגמר תוקפו של ההיתר הזמני ומאז מגיע למקום פקח אחת לכמה ימים ורושם קנס. "מעבר לנזק הכלכלי, הקנסות עלולים לפגוע באפשרות שלנו לקבל רישיון קבוע לעסק", מוסיף מנילביץ'. עוד הוא מספר כי עכשיו בעירייה מתנים את חידוש ההיתר בהצבת כיסאות ושולחנות בחצר ובכך שקפה אדר כולו ייסגר בשעה אחת, ומאיימים לבטל את הפעילות בחצר לגמרי. "ההתקהלויות שהיו נוצרות מחוץ לפרוזדור הישן בנחלת בנימין הן אלה שהביאו לסגירתו", הוא אומר, "במקרה של קפה אדר, כל הסצנה מתרחשת בגבולות המקום והדלתות תמיד סגורות. המוזיקה בווליום מינימלי ואם יש התקהלויות, אנחנו מעירים ומבקשים שקט. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי לצמצם רעש וכדי למצוא פשרה מול העירייה". מהעירייה נמסר: "בניגוד לנטען, קפה אדר מצוי ברחוב השוק הגובל באזור מגורים ולא ברחוב יפו 44, ועל כן אין באפשרותם לפעול עד השעה שתיים, אלא רק עד השעה אחת. בנוסף, לאור תלונות חוזרות של תושבי המקום על מטרדי רעש קשים, הוגבלה הישיבה באזור המדרכה עד השעה עשר". (אודיה גנור)

יסגר מוקדם? קפה אדר (צילום:אביעד הרמן)

השסק שוב בצרות השסק ברחוב לילינבלום הוא בר למוד קרבות. כל כמה זמן הוא נאלץ לנהל דיאלוג ענף עם העירייה שמכבידה עליו את ידה, ובארבע השנים האחרונות השניים נמצאים במחול ביורוקרטי מתיש סביב רישוי, כמות הרעש ושעות הסגירה של המקום. את בעיות הרעש הם פתרו כבר מזמן, דרך התקנת דלת כפולה, סאונד אקוסטי ושומר שדואג לשמור על השקט בחוץ. אולם עכשיו הסאגה סביב שעת הסגירה נפתחה מחדש, ובשבוע האחרון נאלצו בשסק לסגור את דלתותיהם ב־2:00, זאת למרות ששאר הברים ברחוב פתוחים עד שעות הבוקר הקטנות. רועי זקהיים, שמנהל את המקום יחד עם דנה ינקלביץ', מתקומם כנגד הגזירה. "אנחנו רוצים להיות כמו כל שאר הברים שברחוב", הוא מסביר. לאחרונה קיבל השסק מכתב ממנהל אגף הרישוי, שלפיו הם אינם יכולים לחדש את ההיתר הזמני שבעזרתו פועל המקום, מאחר שהם פתוחים מעבר לשעה 2:00 ולכן עוברים על החוק. "מאחר שעל השסק מרחף צו סגירה עתיק עוד מימי הבעלים הקודמים, נאלצתי לחתום על תצהיר שלפיו אני מתחייב לסגור את המקום בכל ערב ב־2:00", אומר זקהיים, "אבל לטווח ארוך זה גזר דין מוות למקום". זקהיים מבקש להזכיר כי בשכנות מצויים חניונים, ברים, מועדונים ומסעדות שפועלים 24 שעות ביממה. "בין אם נהיה או לא נהיה, זה בטח לא ישנה את העומס והרעש ברחוב. אנחנו נעשה כל מה שצריך, ואנחנו מקווים ומאמינים שיהיה בסדר בסוף". מהעירייה נמסר: "בעלי השסק מתעלמים באופן קבוע משעות הפעילות המותרות ואף הורשעו ונקנסו על ידי בית המשפט בגין הפרת צו סגירה. קטע הרחוב המדובר מיועד ברובו למגורים והתקיימה בו בעבר מגבלת שעות עד ל־1:00. לאחר פניית עסקים, וביניהם השסק, הוארכו שעות הפעילות לתקופת ניסיון עד 2:00, אולם הם התעלמו מכך, ובעקבות תלונות תושבים בגין מטרדי רעש סירבה העירייה להוציא לעסק רישיון. לאחרונה הם חתמו על התחייבות לפעול עד 2:00, והוצא היתר זמני לתקופת ניסיון".(נטע הלפרין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ