מחפשים דירה בתל אביב? קשישים נחלצים לעזרתכם - לילה - הארץ

מחפשים דירה בתל אביב? קשישים נחלצים לעזרתכם

שני אתרי אינטרנט חדשים מציעים פתרונות יצירתיים למצוקת הדיור בתל אביב: האחד ישדך לכם קשיש בודד שזקוק לחברה והשני מאפשר לכם לקנות דירות מכונס נכסים במחירים נמוכים וללא דמי תיווך

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אודיה גנור, עכבר העיר

שוק הנדל"ן הקשוח מוליד לעתים אלטרנטיבות מפתיעות. לראיה, זו של חננאל מגד, סטודנט שנה ג' לעבודה סוציאלית, שהתגורר שנתיים וחצי במרכז וכמו כולם, נאלץ להתמודד עם עלויות המחיה הגבוהות. הוא הכיר סטודנטים כמוהו, שניסו למצוא דרך לקצץ בהוצאות, ובד בבד התוודע לקשישים בודדים הכמהים למישהו שיגור איתם תמורת השתתפות כספית סמלית או עבודות בית קלות. מגד החליט להרוג שתי ציפורים במכה ולפני חודש השיק את האתר שותפות, המשמש לוח מקשר בין צעירים לקשישים מרחבי הארץ. מאז הוא מפיץ אותו עצמאית בלוחות שונים, עמותות סטודנטים ומרכזי קשישים.

"כדי שהשותפות תעבוד, לצעיר צריכה להיות אוריינטציה למבוגרים", הוא אומר, "לקשיש, מאידך, צריכה להיות פתיחות. לא קל להתגבר על הפחד להכניס אדם זר לבית". באתר מוצעים גם אמצעי זהירות כמו בקשת קורות חיים, קביעת התנאים מראש ותקופת ניסיון.

"הרבה צעירים וצעירות דתיים נאלצים לגור עם שותפים בחדר מפאת יוקר שכר הדירה", מספרת הדר, צעירה דתייה שכבר מצאה מגורים דרך האתר. "דווקא בסידור הזה יש לי הרבה פרטיות, חדר משלי. התנאי היחידי הוא חזרה הביתה בשעה מסוימת, כדי שהקשישה לא תלך לישון בדירה ריקה. הסידור הזה מתאים לרווקות ורווקים שאינם בליינים ליליים מטבעם". הדר נמצאת רוב היום בלימודים מחוץ לבית ומבלה עם הקשישה זמן מועט אך משמעותי בכל יום, לפעמים בארוחת בוקר או ערב משותפת. "אני ממליצה בחום על הפרויקט", היא מסכמת, "גם לטובת הזקן שלא חי בבית ריק וגם לטובת כיס הסטודנט המרושש".

פתרון נוסף למצוקת הדיור, עבור אנשים שמחפשים דווקא לרכוש בית, מציע אלון בן אריה שהקים את האתר nadlan4less.com, לאחר שהבחין ביתרונותיה של רכישת דירה מכונס נכסים (שאליו מגיעות דירות שעוקלו מבעלי חוב שלא יכלו לעמוד בהתחייבויות שלהם). עיקר האטרקציה ברכישה כזו היא שהקונה אינו מחויב בדמי תיווך, שהם כשני אחוזים מכל עסקה, ומחיר הדירות יורד עד לשמונה אחוזים מתחת למחירי השוק. בנוסף, מאחר שזהו הליך משפטי רשמי, המכשול של דעות קדומות אפשריות מצד בעלי בתים מוסר גם הוא.

מאגר הדירות באתר נבנה משיתופי פעולה בלעדיים של בן אריה עם עורכי דין. אלה מחויבים על פי חוק לפרסם את הנכסים בעיתונות ברחבי הארץ, והאתר מכנס תחת קורת גג אחת את המידע המפוזר וממקד אותו על פי צרכיו של הלקוח. עלות השירות היא עלות אס.אם.אס ובו פרטי הדירה. "האתר רץ כשלושה חודשים ובזמן פעילותו משך כבר 600 לקוחות, וכך הפך לעיסוק המרכזי שלי", אומר בן אריה, שמתכנן התרחבות בעקבות הביקוש. "יש כאן היבט של צדק חברתי, סוג של אפליה מתקנת", הוא מוסיף, "גם מי שאין לו תקציב גדול, או מגיע מאזור חלש יותר, יכול לקנות דירה באזור טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ