עכשיו זה רשמי: רוצים לבלות בירושלים? סעו לתל אביב - לילה - הארץ

עכשיו זה רשמי: רוצים לבלות בירושלים? סעו לתל אביב

החלטתו של ניר ברקת לסגור מקומות בילוי בירושלים ב-23:00 תשבית לחלוטין את חיי הלילה של העיר ורק תוכיח שלצעירים אין מה לחפש בה. האירוניה האמיתית היא שצעירים הם אלה שהצביעו לברקת מלכתחילה, בתקווה לחולל בעיר שינוי. אופס

איילה פנייבסקי, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
איילה פנייבסקי, עכבר העיר אונליין

ניר ברקת החליט לסגור את מקומות הבילוי בירושלים ב-23:00. ניר ברקת צודק. ירושלים היא לא מקום לבלות בו. מקומות בילוי מושכים סטודנטים וצעירים חסרי מעש אחרים. סטודנטים עלולים למחות נגד שכר הדירה הגבוה, להתקומם נגד כמות דירות הרפאים בעיר, הם מבקשים הנחה בארנונה, חלקם מפגינים בשייח ג'ראח. הם לא אוהדים את "עטרת כוהנים", לא לוקחים חלק פעיל במאבק הדמוגרפי, לא שומרים שבת, לפעמים אפילו נהנים ממעשי פריצות כמו שתיית אלכוהול ועישון ג'וינט (למרות שברחובות רחביה, עישון ג'וינט מסוכן כמעט כמו התפרעות בעצרת שמאל). בקיצור, לצעירים יש את תל אביב. מי צריך אותם פה?

ניר ברקת צודק. בעוד עשר שנים לכל היותר, ממילא לא תהיה דירה אחת פנויה לחילונים בני גילי בירושלים. כבר היום אתם מוזמנים לנסות לשכור דירה במחיר אפשרי לצעירים, באזור אפשרי לצעירים (יש שלושה). אמריקאים שמשלמים בדולרים, צרפתים שמשלמים ביורו וחרדים שלא מוכנים להשכיר את הדירה לזוגות שאינם נשואים יקבלו את פניכם בברכה.

בזכות גופים כמו "רוח חדשה" ו"התעוררות", וגם גופים קטנים יותר ואנשים פרטיים שמארגנים יוזמות תרבות ואמנות עצמאיות בעיר, לפעמים נדמה שיש סיכוי. שירושלים יכולה להוות אלטרנטיבה גם לתל אביב, ולא רק המשך לבני ברק. אבל עיר שאין לה ים ואין לה AM:PM, עיר שבחלק מקווי האוטובוס שלה יורקים על בחורות עם מחשוף, עיר שבכמה מהרחובות שלה מוצבים מחסומי צה"ל ושהכניסה לתחנה המרכזית שלה מצריכה בדיקה יותר מקיפה מבטרמינל: עיר כזו, שרוצה שצעירים יגורו בה, לא יכולה להרשות לעצמה לסגור את חיי הלילה.

עיר שבונה על תיירות חוץ שעפה בשנים האחרונות על חיי הלילה בישראל, לא יכולה להעביר תקנה כזו. נכון, הסטודנטים בעיר, שמהווים את הרוב החילוני הצעיר, הם במובן מסוים קהל שבוי; מוסדות הלימוד המוצלחים שמרוכזים בירושלים (בצלאל, סם שפיגל, האוניברסיטה העברית, מוסררה) מחייבים אותם לשהות בה שנתיים עד ארבע. אבל כבר היום חוסר האטרקטיביות דוחק יותר ויותר סטודנטים להתיק את מקום מגוריהם למרכז, ולעלות לבירה כמה פעמים בשבוע שצריך. לעיתים קרובות מדי, אפשר להבין אותם.

רוצים למנוע רעש? תתחילו לאכוף

את מידת הרעש בשכונות מגורים צריך לאכוף. תקנות רעש היו כאן גם קודם, הן חשובות, ואכיפתן מצויה באחריות המשרד להגנת הסביבה והמשטרה. הם צריכות למלא אותה, לא העירייה; גם כשחפירות הקמת הרכבת נגררות לשעות הקטנות, וגם כשפאבים מקומיים נסחפים עם הדציבלים. אבל ההנחיה הגורפת לסגור בתי עסק אחרי 23:00, שעה שבה חלקנו עוד עושים קניות בסופר, וההבטחה להעניק רישיונות למי שיבקש יפה – היא הנחיה לא סבירה ולא מידתית.

גם אם העירייה הזו תנהג בהגינות כלפי בתי העסק הליליים (כמו פיצוציות, תחנות דלק, מסעדות), אין לדעת מי יהיה החרדי הקנאי שיעמוד בראשה בעוד שנה או שנתיים, ואיך הוא יפרש את המנדט הגורף שניתן לו. רוצים לאכוף רעש? תאכפו תקנות רעש. אל תסגרו את העיר.

העובדה שחברי מועצת העירייה החרדים עומדים מאחורי ההצעה הזו מחשידה במיוחד. הם לא גרים במרכז העיר, הם לא סובלים מהרעש. או שהם מצאו זירה חדשה למאבק העקרוני בחילונים שמתחולל בירושלים ביתר שאת מאז אירועי חניון ממילא ואינטל, או שהם מתכננים השתלטות גם על קמצוץ השכונות שעוד אפשר לנסוע בהן בשבת. סביר להניח ששתי התשובות נכונות.

אבל החרדים הם לא אלה שהעלו את ניר ברקת לראשות העיר. הם לא אלה שחיפשו אלטרנטיבה חילונית, צעירה וחתיכית (והעדיפו לעצום עיניים לנוכח עמדותיו הפוליטיות המסוכנות). הצעירים, הסטודנטים, אלה שקיוו שיש לעיר הזאת סיכוי – הם אלה שהצביעו ברקת, והם אלה שברקת דוחף עכשיו, עם התקנה החדשה ועם הקיצוץ המאסיבי במענק לסטודנטים, היישר לזרועותיו החמימות של רון חולדאי. בתקנה הזו, עם העיניים הרחק בהמשך הקריירה הפוליטית שלו, ניר ברקת עומד לפגוע בדיוק בציבור הבוחרים שלו. נראה שהוא למד מהטובים ביותר.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה:

מטרת השינויים בחוק הקיים היא להרחיב את אזורי הפעילות בהם תותר פעילות במשך כל הלילה או עד שתיים לפנות בוקר, ולהתאים אותו למציאות לאחר שנים רבות שלא עודכן לרווחת בעלי העסקים. בהתאם לכך בוצעו התיקונים הבאים:

1. הגדרת אזורי פעילות לילה בהם יותר לעסקים לפעול כל הלילה או עד השעה 2:00 בבוקר, לעסקים באזורים אלו יישלח באופן אוטומטי היתר לפעול בלילה.

2. הגדרה פונקציונאלית של עסקים (מוסדות תרבות, אירועים, ספורט וקונגרסים) אשר יוכלו לפעול כל הלילה ללא הגבלה, לעסקים אלו יישלח אוטומטי היתר לפעולבלילה.

3. הגדרת מרכזים שכונתיים ב"שכונות לצעירים" (קריית יובל, קטמון, גבעה צרפתית, ארמון הנציב) אשר יוכלו לפעול עד השעה 2:00 בבוקר לטובת הצעירים בשכונה. כמו כן, תותר פעילות לילה לעסקים בצירים מרכזיים בשכונות פריפריה אשר יוכלו לתת שירותים לטובת תושבי השכונה. הפעילות בשכונות תבוקר במסגרת האיזון בין עסקים לתושבים.

4. בשאר השכונות, הפעילות העסקית תסתיים בשעה 23:00, עסק שבכל זאת ירצה לפעול בלילה, יגיש בקשה להיתר לילה מיוחד וזה ייבחן ע"י וועדה מקצועית בראשותמנהלת האגף לקידום עסקים כדי לוודא שאין עבירה על חוק הרעש.

5. אזורי תעשייה יוכלו לפעול 24 שעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ