סמים: כל מה שרציתם לדעת ופחדתם שיתפסו אתכם שואלים

ציפרלקס פעם ביום, ריטלין לקראת מבחן, ג'מייקן גולד כשלחוצים בגראס, MDMA בלילה, ברוטיזולאם כדי שיהיה אפשר להירדם אחריו. אתם קוראים לזה נרקוטיקה, אנחנו מעדיפים ניצול משאבים. משני התודעה הבולטים של התקופה

עוז שנלינג, עכבר העיר תל אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מריחואנה
עוז שנלינג, עכבר העיר תל אביב

יותר מהכל, תל אביב היא עיר של סיפוקים מידיים. אין כאן פנאי לתהליכים ארוכים, אין סבלנות להתרחשויות טבעיות. קצב החיים כאן מכריח אותך למצוא קיצורי דרך. ובחיפוש המתמשך אחר הקיצורים, הכימיקלים היו מאז ומתמיד הפתרון הכי יעיל וזמין. כי אם כבר הגענו למסיבה, נדאג לכדור שיעלה לנו הרבה לפני שיתברר אם הדיג'יי הזה שווה משהו. כי אם מתפנה לנו איזה ערב חופשי, נדאג לחומר שימקסם את תחושת הרגיעה.

בשנים האחרונות הכימיקלים כבר לא מזוהים רק עם חיי הלילה או עם ערבי חבר'ה הזויים. הם נהפכו למרכיב די בסיסי בערכת ההישרדות שלנו פה. הכימיקל הוא כבר לא פתרון אקזוטי למצבי מצוקה, אלא סוג של מנה עיקרית בתפריט התל אביבי. ולעתים נדמה שהוא פותר הכל. מבעיות השמנה והתקרחות, דרך מצוקות חברתיות וצורך בהשתחררות ועד בעיות ריכוז, כושר למידה לקוי ובעיות מיניות. והוא כנראה באמת גם פותר, גם אם חלקית, גם אם בצורה אשלייתית. עבור רבים כאן, זהו פתרון מהיר ומספק. פתרון שמבטל את הצורך בכל הפתרונות האחרים, הארוכים, התהליכיים. פתרון שהיום הוא גם זמין ונגיש הרבה יותר מכל פתרון אחר.

באופן מוזר, דווקא משני התודעה – כל החומרים שנהוג להתייחס אליהם כאל כלי לבריחה מהמציאות, כאל פנטזיה – עוזרים לנו להישאר בשליטה. הם מסייעים לנו לפקח על שעות השינה שלנו, על קצב צמיחת השערות שלנו, על היקף קיבורת הזרוע שלנו. הכל מווסת, מחושב, מתוזמן. שיעלה לי בדיוק תוך חצי שעה (אקסטה), שיעמוד לי בזמן המתאים (ויאגרה), שאצליח לדחוס שמונה שעות של למידה פרודוקטיבית יום לפני מבחן חשוב (ריטלין). לכן הרשינו לעצמנו להציב את הקוק בשורה אחת עם הפרופסיה, ואת הקטמין עם הציפרלקס, למרות שהקישורים הללו עלולים לצרום במבט ראשון.  זו לא עוד כתבה על סמים, לא עוד טקסט על סמי פיצוציות. גם לא כתבה ביקורתית או מתלהבת על הדור המסומם שגדל פה. זהו טקסט שפשוט מנסה להתחקות, לעתים בצורה אקדמית, אחר החומרים הכימיים שנכנסו לנו לתפריט. ג'ונתן ספרן פויר כתב השנה ספר מופתי על ההשפעות ההרסניות של צריכת הבשר והתעשייה המתלווה לו, השפעות גם על כדור הארץ וגם על בריאות המין האנושי. לנו אין עדיין את ההשפעות של כל קיצורי הדרך הכימיים האלה, אבל נראה שיש כאן טיוטה לפרק ראשון, מלאה בנתוני בסיס, לעוד ספר עב קרס מבהיל שייכתב בעוד כמה שנים.

סמי פיצוציות

אולי התופעה הבולטת ביותר ב־2010, שהתיימרה לספק פתרון לתקופת היובש. לרגע היה נדמה שבאמת נמצא תחליף ראוי ופיצוציות לא הפסיקו למכור את הסינתטיים לסוגם. אבל היום, אחרי הדיווחים על אשפוזים והפרסומים על כך שהם מכילים כימיקלים מסוכנים, רבים למדו להיזהר. מבדיקה שנערכה ברשות למלחמה בסמים התגלה במבסוטון JWH, ולדברי מיקי אריאלי, ראש היחידה לפשע פרמצבטי במשרד הבריאות, "מדובר בחומר החזק פי ארבעה או חמישה מ־THC (החומר הפעיל במריחואנה, ע"ש), והשפעותיו הרסניות".

האינטרס של אריאלי לטעת אימה הוא ברור, אבל במקרה הזה אין ספק שמדובר בזבל כימי מסוכן. הוא מסתובב בעולם כבר כמה שנים ומדינות רבות באירופה ובארצות הברית פעלו להוצאתו מהחוק. סביר להניח שגם אחרי הורדתם הפורמלית מהמדפים, הסינתטיים יבלו מאחוריהם זמן רב נוסף. קצת כמו החגיגת, כדור שהוא אולד ניוז בשוק, ולכאורה אסור למכור, אבל די פשוט להשיג בקיוסק מתחת לבית על ידי שימוש במילות הקוד חמש במאה או כחול־לבן.

דמויי גראס טבעיים

מגמה שהחלה בארצות הברית בתחילת שנות ה־2000 ומגיעה לישראל, כרגיל, באיחור אופנתי. עם הוצאתם מהחוק של של הקנבינואידים הסינתטיים (מבסוטון ודומיו) וההתפכחות מהם, נסללה הדרך לחומרים נעימים יותר. מגוון אתרי אינטרנט מוכרים דמוי גראס טבעי וחוקי לחלוטין. מדובר בתערובות שונות של צמחים, פרחים, זרעים וחומרים חוקיים המוגשים בעטיפה יפה עם אייקון של גראס, ומדמים את השפעתו. כמה בולטים בתחום: ג'מייקן גולד, הוואין הייז, דאצ' הייז, אורנג' קראש ובלוברי. בארצות הברית כבר מדברים  על מגפה, בישראל מדברים על פתרון אפשרי. "זה כמו אוננות", מסביר גל,  צרכן תל אביבי, "זה אולי הפורנו הכי טוב אבל זה לא גראס באמת. מה שכן, זה מחזיק אותי ביובש".

ג'מייקן גולד

השפעה: אם נפלתם טוב, בדיוק כמו גראס.
לכמה זמן: שעה עד שלוש. איך משיגים: באינטרנט. סומכים עליכם שתמצאו לבד.
תופעות לוואי: משתנות מאדם לאדם. כאבי ראש, עייפות, הקאות במקרים קיצוניים.
מתאים ל: בינתיים.

סמי מסיבות

הרבה זבל מסתובב בסצנת המסיבות. החגיגת (ראו "סמי פיצוציות"), שבמשך תקופה ארוכה התפתל ושינה את הרכבו הכימי כדי לחמוק מפקודת הסמים והפך למסוכן יותר עם כל שכלול (בבדיקה האחרונה שנעשתה לפני הוצאתו מהחוק התגלה בו בין השאר קריסטל מת') – עדיין כאן. ה־MDMA יכול להיות נפלא ויכול להיות מדולל ומחורבן - תלוי על מה נפלתם. הקוק במצב דומה, והסיכויים להצליח איתו אפילו יותר נמוכים. רק ה־LSD מצליח לשמור על כבודם האבוד של סמי המסיבות.

קוקאין

כולם עושים קוק, או יותר נכון לומר שכולם עושים את מה שנותנים להם ונראה כמו קוק. כל מי שעבר בקולומביה וזכה לטעום מהדבר האמיתי, מרגיש בהבדל. בקוק שלנו נתגלו בשנים האחרונות אבקות אפייה, ריטלין, סוכר ענבים, אבקת גירים ומה לא, אבל הוא עדיין נצרך בזכות שנים של מיתוג כסם של פרסומאים ודוגמניות.

השפעה: גבריות מתפרצת או אגוצנטריות מזויפת, מלווה בתחושת פראייריות קלה.
לכמה זמן: 15-25 דקות.
איך משיגים: דילר.
תופעות לוואי: בחילות, כאבי ראש. תלוי מה דחפו לכם שם.
מתאים ל: אנשים שנהנים מזה שאנשים חושבים שהם נהנים ממנו.

ל.ס.ד

ההיפך הגמור מהקוק. אחד הסמים היחידים שניתן להשיג בארץ באיכות גבוהה באופן כמעט גורף. אולי כי קל להבריחו, הודות לצורתו הטבעית ולהיותו חסר טעם וריח. "כל האקסטות וחלק גדול מה־MDMA מפוצצים בחרא שדוחפים להם במעבדות ואנשים עוד מערבבים ביניהם", מספרת ליאורה, מארגנת מסיבות טבע. "ה־LSD הרבה יותר נקי ונעים. בדרך כלל מסתובבים אנשים עם בקבוקון, מוכרים קצת כדי לכסות את העלות ומחלקים את השאר". ה־LSD  נחשב לסם לא ממכר. תמיד שומעים סיפורים על אנשים שנתקעו על טריפ רע וחושבים שהם דולפין, אבל עושה רושם שהם נדירים מאוד. מקובל גם לייחס את המקרים האלה לאנשים שיש להם מחלת נפש רדומה.

השפעות: הזיות, העצמת חושים ורגשות, חוויות חוץ גופיות.
לכמה זמן: חמש עד 12 שעות.
איך משיגים: מסיבות, דילרים.
תופעות לוואי: משתנות. פלאשבקים, סחרחורות, דיכאון.
מתאים ל: בליינים, אמנים, יוצרים, שחקנים.

סמים להומואים

למרות שזה לא מאוד פוליטיקלי קורקט לייחד קטגוריית סמים נפרדת לגברים שאוהבים גברים, ואף שמסיבות לסטרייטים לא שונות במינוני הסמים שמסתובבים בהן, אי אפשר להתעלם מכך שלקהילת הצורכים בקהילה יש קווי איפיון ייחודיים. יש כמובן את הפופרס, הנוזל ששואפים מתוך בקבוקון, שמסחרר קלות ומרפה את השרירים. הוא כבר נחשב לקלישאה הומואית, ועדיין, אי אפשר לנתק את השימוש בסמים מהפרקטיקה המינית. "בעוד שאקטיביים יעדיפו סמים מחדדי תחושה כמו קוק, הרי שפאסיביים יעדיפו סמים מרפי שרירים המעבירים אותך ללבלים מנותקים של תודעה ומעצימים את החוויה, מנסח זאת בפשטות יוסי, בליין ותיק בקהילה.

ה־GHB (או בקיצור ג'י) והקטמין (ידוע גם כספיישל קיי) מתאימים בדיוק למטרה הזאת. קל מאוד להשיג אותם - במסיבות המוניות ובמסיבות מצומצמות יותר שמתקיימות בבתים. קשה לכתוב על גייז וסמים בלי לדבר על הסיכון. מאחר שעל סמים יותר קשה לגמור, הוויאגרה נכנסת לפעולה. שוב צריך להדגיש – ההומואים לא המציאו את השילוב הזה, אבל הוא די נפוץ במסיבות. הכנסתה של הוויאגרה למשוואה של סמים פלוס מין הופכת את המין ליצרי יותר ואגרסיבי יותר. בכתבה שפורסמה ב"העיר" לפני כשלושה שבועות בנוגע לעלייה בשיעור הנשאים מקרב הקהילה, סיפר ד"ר דן טורנר, מנהל מחלקת האיידס באיכילוב כי "יש את הקוקטייל המנצח של אלכוהול, אקסטה וויאגרה. אנשים מגיעים לקיום יחסי מין כשהם בקושי מודעים, ואמצעי הגנה נעשים יותר נדירים".

 ג'י

מרפה את השרירים ומשרה תחושת רוגע, איכשהו דבק בו השם סם האוס.
השפעות: שלווה, רוגע, אופוריה קלה, שחרור מעכבות.
כמה זמן: שעה וחצי עד שלוש.
תופעות לוואי: סחרחורות, בחילות, הקאות, התעלפויות, אובדן זיכרון.
מתאים ל: בליינים על הקצה.

ספיישל קיי

שימוש בספיישל קיי במינונים נמוכים מעניק חוויה פסיכדלית של ניתוק מהסביבה לכ־20 דקות, חוויה הנקראת קיי הול. במקור מדובר בחומר הרדמה לסוסים, מה שמרמז על חוזקו וגם על קטלניותו.
השפעות: ניתוק מהסביבה, הזיות, ניתוק מתחושת מציאות.
לכמה זמן: 20 דקות עד שעתיים.
תופעות לוואי: חולשה, לחץ דם גבוה, אובדן זיכרון.
מתאים ל: סייחים לא ממושמעים, גייז.

צמחי הזיה

למרות מעמדו הבלתי מעורער של ה־LSD בישראל (ראו "מסיבות"), ואולי בזכותו, זוכים צמחים מעוררי הזיות לפופלריות מפתיעה. אין צורך להגיע למסיבה או לעשות טלפון לדילר. 50 שקל במשתלה השכונתית, או קטיף מרוכז על גדות הירקון (הדטורה גדל שם, לא מומלץ), ויש לכם את חומר הגלם. הגידול לנוי הוא חוקי לחלוטין; להסתמם ממנו קצת פחות.

הבולטים שבין צמחי ההזיה הם סן פדרו, פיוטה, מורנינג גלורי וכמובן סלוויה. באינטרנט ניתן למצוא בקלות הוראות המנחות כיצד לזקק את החומר הפעיל מן הצמח. בזיקוק מסקלין מקקטוס הסן פדרו, למשל, נדרש קילופו לחתיכות קטנות ובישול ממושך.

סלווייה

הסלוויה הוא מין של מרווה הנפוץ במקסיקו. היא היה נפוץ בעבר בטקסים אינדיאנים, וכיום הוא הסם החוקי הפופולרי ביותר אחרי המבסוטון וחבריו. לא ברור מדוע, משום שהשפעותיו לא פחות קיצוניות משל הגראס.

השפעות: צחוק בלתי נשלט, שינויים בתפיסת המציאות, אובדן קורדינציה, רוגע.
לכמה זמן: 15 דקות עד שלוש שעות. בהתאם למינון.
איך משיגים: ניתן לקנות בארץ דרך כמה אתרים בעברית, וכן מאנשים פרטיים המפרסמים בפורומים בנושא.
תופעות לוואי: נדירות. סחרחורות, בחילות, הקאות.
מתאים ל: מכורים יצירתיים

פטריות פסילוסיבין

עד לפני כמה שנים אנשים היו מדברים על הפטריות שעשו באמסטרדם משום שבישראל היה כמעט בלתי אפשרי להשיג כאלה. מכורים לדבר החליטו לעשות מעשה והחלו להזמין נבגים מחו"ל, ולגדלם בארץ. מדובר בגידול לא פשוט שאורך זמן רב ודורש טיפול סטרילי ועדין שאת עקרונותיו המדוקדקים ניתן למצוא, איך לא, באינטרנט. דניאל, פסיכולוג מאזור השרון, משתמש כבר כמה שנים בפטריות הזיה במהלך הטיפולים שלו.  "בטיפול אחד אני מגיע למקומות שלפסיכולוג אחר לוקח חודשים להגיע אליהם", הוא מספר. "זה פותח את המוח. קל לבן אדם לשפוך ולספר". על הטיפול המיוחד הזה  לוקח דניאל כ־1,000 שקל למפגש אבל לטענתו באמצעותו הוא חוסך למטופל הרבה יותר. שוק הפטריות נמצא בשלבי נביטה ראשוניים, ולכן עדיין קשה להשיג אותן.  צריך להכיר מישהו או לגדל בעצמך.

השפעה: הזיות, שינוי תחושה בחושי השמיעה, הראייה והמישוש, תחושת הבנה ובהירות.
לכמה זמן: שלוש עד שמונה שעות.
איך משיגים: שאלה טובה.
תופעות לוואי: פראנויות, סחרחורות.
מתאים ל: גננים מתוסכלים

סמי ריכוז

בשמונה השנים האחרונות, שילש משרד הבריאות את כמות הריטלין המופצת בארץ. חוץ מזה שדוחפים את הכדור לכל ילד ערני מדי, הוא גם נמצא בפק"ל של כל סטודנט שני כי גם מי שלא סובל מהפרעת קשב, יכול להישבע שזה עוזר לו בתקופות מבחנים. הדעות בנוגע לשימוש המוגבר בו חלוקות. חלק מהפסיכיאטרים מהללים את כדור הפלא, בעוד שאחרים מסרבים לרשום אותו. יש לו תופעות לוואי מסוכנות", טוען פסיכיאטר בכיר באיכילוב שמעדיף לא להזדהות. "כמו מה? כמו מוות. אני לא רוצה לקחת את האחריות הזו".

קל מאוד להשיג מרשם לריטלין. הולכים לפסיכיאטר ומדווחים על בעיות ריכוז, נשלחים לאבחון ממוחשב, מזייפים קושי, וכעבור מספר שבועות מקבלים מסמך המאשר קיומה של הפרעת קשב חמורה. בישראל נוטלים את התרופה כבר כ־40,000 איש במרשם, ורבים פונים לשוק השחור באינטרנט אם הם זקוקים לתרופה בדחיפות או לא מרוצים מהמינון שניתן להם. "הייתי קונה מדילר לפני תקופת מבחנים. היום כבר יש לי מרשם", מספר אבי, סטודנט באוניברסיטת תל אביב. גם הוא לא באמת סובל מהפרעת קשב, אלא הינדס את האבחון כדי להשיג את התרופה.

ריטלין

השפעות: יכולת ריכוז גבוהה.
לכמה זמן: ארבע עד שמונה שעות.
איך משיגים: עדיף פשוט ללכת לאבחון
תופעות לוואי: ההשפעות לטווח הארוך לא ברורות עדיין, אבל פסיכיאטרים המתנגדים לתרופה מדברים על התמכרות וקושי חריף להתרכז בלעדיה. הם מזכירים גם אובדן תיאבון, ירידה בחשק המיני ותגובות אלרגיות שונות כתופעות לוואי אפשרויות.
מתאים ל: כולם, מתברר.

פיתוח גוף

דחיקה והנפה של משקולות בחדר כושר כבר מזמן לא מספיקות בשביל להתחטב או להתנפח, וחומרי העזר הופכים לחלק אינטגרלי משגרת האימון. אבקות חלבון הן האופציה השפויה והנפוצה ואפשר לקנות אותן בחדרי הכושר עצמם. "הן נצרכות היום בידי רוב מי שלוקח את תחום פיתוח הגוף ברצינות", אומר גיל גרנות, מייסד חברת ישראל בודי. סיינטרקס היא הנפוצה באבקות החלבון. היא חדשה יחסית בשוק הישראלי ונותנת פייט רציני לצ'מפיון המוכרת. סטרואידים והורמון גדילה הם פופולריים בקרב באדי בילדרים רציניים, ואותם רוכשים בשוק השחור.

סיינטרקס

השפעה: בניית מסת שריר.
תופעות לוואי: טוענים שאין.
מתאים ל: לא רק הומואים.

טסטוסטורון

השימוש בסטרואידים מיועד לאלו המחפשים פיתוח גוף מסיבי ומהיר יותר. "זה לא חוקי, לא מומלץ ובכל זאת פופולרי" מספר גרנות. הסטרואיד הנפוץ ביותר הוא ההורמון טסטוסטרון, והעבירה היא למעשה שימוש בתרופה בלי מרשם. משרד הבריאות מאשר את השימוש רק למי שסובל מחוסר בהורמון ולא למטרות פיתוח גוף.

השפעה: בנייה מהירה של מסת שריר.
איך משיגים: באינטרנט.
תופעות לוואי: נשירת שיער, גדילת שיער בגוף, התרחבות העצמות, הצטמקות האשכים, פגיעה באיכות הזרע, האצת התפתחות של תאים סרטניים. בקטנה.
מתאים ל: פטריק בייטמן.

דכאון וחרדה

ד"ר ערד קודש, פסיכיאטר מחוזי בקופת חולים מכבי, מעריך כי בישראל סובלים מדיכאון או מחרדה ברמה כלשהי כ־250 אלף איש, מספר שרק יעלה, בהתאם למגמה העולמית. "תוך עשר שנים יהיה הדכאון המחלה השנייה בשכיחותה בגביית שנות חיים וסבל, אחרי מחלות לב, ועד 2050 הוא יכבוש את המקום הראשון", טוען ד"ר קודש. לדבריו, ישראל היא מדינה שסובלת מתת אבחון וכ־50 אחוז מהסובלים מדיכאון או מחרדה לא מקבלים טיפול כלל. מי שלוקח, לוקח כי צריך, עם שיעורי צמיחה קבועים מדי שנה. לא סתם מכונה הדיכאון "המגפה השקטה".

בהתאמה, גם ענף התרופות הולך ומתפתח. פרוזאק היא אולי  התרופה הממותגת מכולן בתחום הדיכאון, אבל בשוק קיימות פופולריות ממנה, ואין ספק שציפרלקס וציפרמיל הן שתי הנפוצות ביותר בישראל, מהסיבה הפשוטה שהן הראשונות שניתנות למי ש"עומד בקריטריונים". התחלופה ביניהן נעשית על בסיס מעקב, והאופן שבו מגיב עליהן החולה. ישנן גם תרופות אחרות, כגון פלוטין, שפופולרית יותר בקרב הסובלים מחרדה.

ציפרלקס

השפעה: נוגד דיכאון.
לכמה זמן: כמה שצריך.
תופעות לוואי: אינן שכיחות. ירידה בחשק המיני, כאבי ראש, הפרעות שינה, קושי להתרכז.
מתאים ל: מי לא?

הרזיה

לפי נתוני משרד הבריאות, 46 אחוז מהגברים ו־33 אחוז מהנשים סובלים מהשמנת יתר, אלא שלמרות הרוב הגברי, שולטיות הנשים בשוק תרופות ההרזיה. באוקטובר הוסרה רדוקטיל הפופולרית מהמדף, והמרוץ בשוק ההרזיה נפתח כאשר שלוש חברות התחרו על הזכות לעמוד לצד הקסניקל, תרופת המרשם הנפוצה בעולם, שנותרה לבדה על המדף הישראלי. שתיים כבר הפסידו ורק קונטרייב עדיין מקווה וממתינה לתשובה סופית שאמורה להתקבל בינואר 2011. קסניקל, כאמור, היא הנפוצה ביותר בישראל, אבל ייתכן שבתל אביב פחות צורכים אותה. "התל אביבים מודעים יותר לתזונה שלהם, ויש להם כסף לחדר כושר", טוען רוקח מרכז תל אביבי שנדרש לסוגיה. "הקסניקל כמעט לא נמכרת אצלנו. רוב האנשים קונים תרופות טבעיות". הרוקח גם הניח על הדלפק את התחליפים –  דיאט פורלייף ובנפייבר. מדובר במוצרים המבוססים על צריכת סיבים תזונתיים המסייעים למערכת העיכול.

קסניקל

השפעה: יעילות בהורדת משקל ושמירה עליו לאורך זמן.
תופעות לוואי: גזים, שלשול.
מתאים ל: שמנים שהשורה הקודמת לא גרמה להם לשלשל.

דיאט פורלייף

השפעות: מסייעת בהורדת משקל ושמירה עליו לאורך זמן
תופעות לוואי: שלשולים במקרים נדירים
מתאים ל: שמנים עם מודעות סביבתית.

שינה

השימוש בתרופות שינה זלג מזמן מטיפול בבעיות שינה כרוניות, ונהיה לעניין ליומיומי. אורח החיים המהיר וריבוי העיסוקים לא נותן לנו את הלוקסוס לבזבז זמן על ניסיונות הירדמות. טיסה, רצון להיות רענן לקראת משמרת לילה או סתם נדודי שינה קלים, הן סיבות מספיק טובות לדחוף עוד כימיקל לגוף.

בחנויות הטבע נמכרות תרופות מעודדות הירדמות על בסיס צמחי בשמות שונים שמבוססים על ולריאן המציעות פתרון בריא ולא אלים יחסית, אלא שהטרנד הבריאותי בעיר כנראה פסח על הגזרה הזאת. התל אביבים אוהבים את כדורי השינה שלהם כימיים, אפקטיביים ועם שמות מפלצתיים, כגון ואבן (משתמשים בו גם ככדור הרגעה), וזולפידם. הפופולרית ביותר, ובעלת השם הכי מפלצתי, היא ברוטיזולאם.

ברטיזולאם

השפעה: עייפות.
איך משיגים: רופא משפחה.
תופעות לוואי: הפיכות בבוקר שאחרי (אבל פחות מבשאר התרופות).
מתאים ל: מי שלא ישן.

התקרחות

ההערכות מדברות על כך ש־45 אחוז מהגברים בישראל מעל גיל 35 סובלים מהתקרחות ומעל 30,000 מקבלים טיפול מונע נשירה. שתי התרופות היחידות המאושרות לשימוש בתחום הן מינוקסידיל ופרופסיה. פרופסיה היא הפופולרית יותר וומתהדרת במחקרים המצביעים על עצירת הנשירה בקרב כ-80 אחוז וחידוש צמיחה בקרב כ־60 אחוז מהמשתמשים. רופאים שאיתם שוחחנו שיערו שהמינוקסידיל שורדת משום שהיא היחידה שגם נשים יכולות להשתמש בה.

פרופסיה

ד"ר זהבה לבר, מומחית עור ומין, מסבירה בנוגע לפרופסיה ש"יעילות התרופה מוכחת לגבי אזורי הכתר והקרקפת אך לגבי קו השיער הקדמי והמפרצים אין נתונים חד משמעיים. ד"ר לבר, שמטפלת בסקפטים בתל אביב ומחוצה לה, טוענת שיותר גברים תל אביבים פונים לחומרים מונעי התקרחות ושגילם הממוצע צעיר יחסית.

השפעה: עצירה בנשירה, צמיחת שיער או כלום
איך משיגים: קובעים תור לרופא עור.
תופעות לוואי אפשרויות: ירידה בחשק המיני ובכמות הזרע, אי יכולת להגיע לזקפה ולשמר אותה.

סקר חדש קובע: 19 אחוז מהצעירים בתל אביב משתמשים בסמים

כמעט 20 אחוז מהצעירים בתל אביב (בגילי 18 עד 35) משתמשים בסמים (באופן קבוע או מדי פעם), כך עולה מסקר פאנל פרויקט המדגם עבור "עכבר העיר". הסקר נערך בשבוע שעבר בקרב 397 נשאלים. מנהל פרויקט המדגם, ד"ר אריאל איילון, אומר כי בסקרים העוסקים בנושאים מסוג זה יש לקחת בחשבון שהנשאלים חוששים שהם לא יישארו אנונימיים לחלוטין, ולכן הם לא תמיד מוסרים מידע מלא וכי האחוז האמיתי של המשתמשים הקבועים באוכלוסייה עשוי אף להיות גבוה יותר.

מתוך הנשאלים בקרב כלל האוכלוסייה (בגילי 18-99), העידו כ־9.8 אחוז שהם צורכים סמים (באופן קבוע או מדי פעם). 17.4 אחוז ענו שהם לא צורכים סמים כעת, אבל עשו זאת בעבר. 72.8 אחוז (מכלל הגילים) העידו שהם כלל לא צורכים סמים, זאת לעומת רק 54.8 אחוז מהצעירים (18-35) שהעידו כך.

רוב משתמשי הסמים בתל אביב (80 אחוז) העידו כי הם צורכים סמים קלים בלבד. לפי אותם צרכנים, נראה שהיובש בתל אביב הסתיים. רק 21 אחוז דיווחו שהם מתקשים בהשגת סמים.

המשתמשים נשאלו גם על תופעות לוואי שהם חווים כתוצאה מהשימוש הקבוע בסמים. 58.5 אחוז העידו שהם לא סובלים כלל מתופעות לוואי, ואילו 24.2 אחוז אף דיווחו שהשימוש בסמים קלים עוזר להם להיות יצירתיים ושמחים יותר. 8.1 אחוז מהמשתמשים העידו כי השימוש גורם להם לבעיות שינה או לשינה ללא חלומות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ