מי מפחד ממסיבת רחוב בפלורנטין? - לילה - הארץ

מי מפחד ממסיבת רחוב בפלורנטין?

העירייה מערימה קשיים, התושבים מתוסכלים והברים נאלצים לקחת אחריות. גם השנה, ביום שבת, תערך מסיבת הרחוב המסורתית בפלורנטין, תל אביב. מי מרוויח ומי מפסיד מהאירוע ההמוני, ומי בעצם קהל היעד שלו?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יעל לינזן, עכבר העיר אונליין

כבר כמה שנים שעוברת מפה לאוזן שמועה על מסיבת רחוב שנתית מסורתית, שמתקיימת בפורים, בשכונת פלורנטין הנמצאת בדרום העיר. מסיבה עם וויב של אנדרגראונד, בה הברים, בתי הקפה והשכנים במרפסות מצטרפים בספונטניות לעדר החוגגים ומוציאים החוצה לרחוב חביות בירה ורמקולים שכמעט מתפוצצים מעומס הבסים. כמעט כמו בחו"ל.»  - כל ההמלצותמי שהגיע לרחוב פלורנטין פינת ויטל בפורים לפני כחמש- שש שנים, זכה להרגיש את ההייפ ממקור ראשון. אבל מה שהתחיל כמסיבה קטנה וקהילתית של השכנים, הפך במהרה להתאספות המונית של אלפי בליינים שנוהגים להשאיר את השכונה בבוקר למחרת כאזור מוכה אסון. אולי זאת העובדה הפשוטה שמדובר במסיבה חינם בערב חג בו כמעט בכל מועדון, מחיר הכניסה יהיה בערך פי שניים מערב רגיל, ואולי סתם מתחשק לחוגגים לקחת חלק במסיבה המגניבה בעיר. בכל שנה מספר גדול יותר של אנשים גודש ומציף את רחובות השכונה, והשער נפרץ לחלוטין כשלמסיבות זורמים גם בליינים מחוץ לתל אביב. התאספות המונית של אלפי בליינים. מסיבת רחוב בפלורנטין (צילום גיל טשלר)הרשויות מכריזות מלחמה

 וכל זה ממש רגע לפני עוד מסיבת רחוב? "זה היה ידוע לכולם. העירייה רצתה שנעשה מסיבה ברישיון, שנישא בעלויות היקרות, שנזמין על חשבוננו מהנדס שיבדוק שם כל מני תשתיות. בקיצור מדובר בבירוקרטיות על גבי בירוקרטיות של אישורים. אנחנו סך הכל ביקשנו עזרה בהפקה אך נתקלנו בקשיים רבים. מבחינתו, בעלי הברים, העדפנו לוותר על העניין. הרשויות יודעות טוב מאד שיש עניין, שאנשים רוצים את המסיבות האלה, אז הם החליטו לעשות שרירים". הוציאו צווי סגירה לברים. המשטרה מפזרת חוגגים (צילום: אורן זיו)התושבים מסתגרים בבתים המסורת שהתחילה לפני כשבע שנים, ללא מכונות יח"צ משומנות, או חברות הפקה, התגלגלה היום למסיבות ענק שמתקיימות לא רק בפורים אלא גם בערב הסילבסטר ובערב יום העצמאות. אם פעם לתושבי האזור היה חשוב להשתתף, היום חלקם דואגים להסתגר בבית או אפילו לברוח מחוץ לשכונה הצפופה עד יעבור זעם, לאיזה לילה או שניים.

 "אני דואג להיערך למסיבות האלה מראש", אומר עומר סנש, תושב השכונה. "להחנות את האוטו במקום אחר, כי אחרת זה פשוט נזק. מכוניות פשוט הופכות לפחי אשפה. חוץ מזה אני דואג גם לשים פרוז'קטור מחוץ לחדר המדרגות. אני גר בקומת קרקע, בלב כל ההמולה וכבר קרה לי כמה פעמים שאנשים פשוט הקיאו והטילו את הצרכים שלהם ממש מחוץ לדלת שלי. אחד המקרים הכי מוזרים שהיו לי זה שפתחתי את הדלת, הדלקתי את האור בחדר המדרגות, וראיתי להפתעתי שלוש בנות שהשתינו בחדר המדרגות של הבניין שלי, ועוד אחת מהן צעקה עליי ברוב חוצפתה שאני סוטה ושאני אסתלק משם".

בשנים האחרונות יש נוכחות משטרתית באזור, זה לא עוזר?"נכון שיש נוכחות משטרתית, דואגים ממש להקיף את השכונה, להציב גדרות והכל אבל זה מוזר בעיניי שלא דואגים באמת לתשתיות מתאימות, כמו למשל לשים שירותים כימיים. אם יודעים בעירייה שעומדת להיות מסיבה בסדר גודל כזה אז למה הם לא דואגים להיערך בהתאם? יום אחרי המסיבה הרחוב נראה כאילו התרחש בו פוגרום, ערימות של אשפה ולכלוך בכל פינה. זה בכלל הפך בעיניי להיות משהו שבאופן מובהק שייך לאנשים מבחוץ, ככל שהשכונה נהיית אופנתית יותר כך היא מושכת אליה אנשים מבחוץ. זה כבר ממש נהיה אירוע מטורף ויש הרבה תושבים שבורחים מפלורנטין במסיבות האלה".אין למסיבות הרחוב האלה השפעה כלכלית על הברים. בר הצ'ייסר (צילום: יחצ)

הברים חלוקים בדעתם זה לא ממש מפתיע שעבור תושבי האזור כל העסק כבר הפך למטרד רציני אבל מסתבר שגם עבור חלק מבעלי הבארים בשכונה לא מדובר באירוע מבורך. "אני פותח את הבר שלי כרגיל, זה לא שווה את כל הבלאגן", מוסר פלג שמיר מבר . "גם ככה בערב רגיל המקום שלי די בתפוסה מלאה ואין למסיבות הרחוב האלה השפעה כלכלית עליי".

אתה לא מרוויח אקסטרה ממסיבה מאסיבית כזאת?"ממש לא. כדי להוציא חביות בירה החוצה לרחוב צריך לקבל אישור זכיינות וזה עולה די הרבה כסף שאני אישית מעדיף שלא להשקיע. אני פשוט פותח את הבר שלי כרגיל. ההבדל היחיד הוא שכל מסיבות הרחוב האלה הפכו למסחרה, מגיעים כל מיני טיפוסים שהם ממש לא קהל היעד הטבעי של המקום ואני אישית לא אוהב את מה שקורה. המסיבות האלה צמחו מלמטה, מאנשים שבאמת רצו לשמח אנשים אחרים בחג ופשוט לצאת לרחוב. מבחינתי זה לא תורם לאופי ולמוניטין של המקום, אם כבר זה עושה לי עבודה קשה יותר כי עבורי זה מסתכם בזה שאני פשוט צריך לעמוד כל הערב בכניסה לבר ולעצור ילדים מלהיכנס אליו רק בשביל להשתמש בשירותים. זה נהיה גנון וזה מתסכל".

בניגוד לצ'ייסר, יש מספר ברים בפלורנטין שדווקא נרתמו לעסק ואפילו חברו לחברת הפקה בשם CPR, על מנת לארגן את מסיבות הרחוב באופן חוקי ולגיטימי. אחד מהם הוא עודד פרידין, הבעלים של בר : "אנחנו שלושה יזמים, חוץ ממני יש גם את ארז מבר ה ואת ניסו, הבעלים של קפה . עם חברת ההפקה אנחנו פשוט יוזמים ומארגנים את המסיבות האלה בצורה חוקית, בשיתוף המשטרה והעירייה. המשטרה חששה בעבר מכל מיני סכנות שעלולות להתרחש, המוני אנשים ששותים אלכוהול ללא שליטה, נזק לרכוש, למכוניות ובגלל זה הם היו נגד. בעצם אנחנו הרמנו את הכפפה ומעכשיו האחריות היא עלינו".מסיבה עם וויב של אנדרגראונד. גראפיטי בפלורנטין

כמו הרבה דברים טובים, גם מסיבות הרחוב בפלורנטין בחג פורים, הפכו למסחרה. מה שהיה מיועד לגילאי 20-30, הפך היום לאירוע עמוס בקטינים שמחפשים הרפתקאות ואלכוהול. כנראה שזה רק עניין של זמן עד שכל האירוע הזה יוכרז באופן רשמי כפסטיבל ואז יהיו כמובן כאלו שיגזרו קופון מהעסקה. עבור תושבי השכונה, כנראה שהמצב לא ממש הולך להשתפר. אם בכל זאת חפצה נפשכם במסיבת רחוב, ביום שבת הקרוב זה קורה ובגדול. החל מהשעה 21:00 תסגר השכונה למסיבה שתכלול חמש במות שונות של מופעים. הברים יישארו פתוחים כל הלילה, המכוניות יפונו מהרחוב, ובניגוד לחוק בימים רגילים - ניתן יהיה לשתות אלכוהול במשך כל הלילה. תושבי השכונה - שימו פרוג'קטורים בחדר מדרגות. 

 מעיריית תל אביב נמסר בתגובה:"מסיבת הרחוב שמתקיימת מזה מספר שנים בשכונת פלורנטין, לא אושרה בעבר ע"י עיריית תל-אביב-יפו. השנה, בעקבות שיתוף פעולה עם מארגני מסיבת הרחוב, היא תתקיים בסיוע של העירייה והמשטרה. סיוע העירייה הינו בהתאם לדרישות משטרת ישראל והוא מתבטא בהקצאת מחסומים ובפעילות של הפיקוח העירוני. כמו כן, יושם דגש גדול על נושא ניקיון המתחם בסיום האירוע, החל משעות הבוקר המוקדמות".»  - כל ההמלצות

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ